Na vrhu Šanghajske organizacije za sodelovanje (SCO) v Astani je ruski predsednik Vladimir Putin poudaril, da prekinitev ognja ni mogoča brez mirovnih pogajanj in da se konflikt ne more končati prek posrednikov. Medtem ruske sile nadaljujejo napade. V napadu v regiji Zaporožje na jugu Ukrajine sta bila danes ubita dva človeka, še ena oseba pa ranjena.
Prekinitev ognja v Ukrajini ni mogoča brez mirovnih pogajanj, je danes na vrhu Šanghajske organizacije za sodelovanje (SCO) v Astani poudaril ruski predsednik Vladimir Putin. Po njegovih besedah bi namreč Kijev premirje lahko izkoristil za strnitev vrst in obnovo zalog orožja, poročajo tuje tiskovne agencije.
“Sovražniku ne smemo dovoliti, da bi prekinitev ognja izkoristil za izboljšanje svojega stanja,” je dejal Putin in pojasnil, da bi v času premirja ukrajinska stran lahko strnila vrste, mobilizirala dodatne sile, obnovila arzenal oborožitve in se pripravila na nadaljevanje spopadov. “Enostavno zdaj ne moremo razglasiti premirja v upanju, da bo druga stran naredila nekaj pozitivnih korakov,” je dodal.
Po besedah ruskega predsednika je končanje konflikta prek posrednikov nemogoče. Pri tem je omenil dogovore med Rusijo in Ukrajino iz časa pred izbruhom vojne, ki da so končali v smeteh.
Putin: Trumpa jemljemo precej resno
Putin je komentiral tudi stališča nekdanjega ameriškega predsednika in kandidata na letošnjih volitvah Donalda Trumpa. Kot je dejal, je gledal izseke nedavne debate aktualnega predsednika Joeja Bidna s Trumpom, in povedal, da v Kremlju pripombe slednjega glede vojne v Ukrajini jemljejo resno. “Dejstvo, da gospod Trump kot predsedniški kandidat pravi, da je pripravljen in da želi ustaviti vojno v Ukrajini, jemljemo precej resno,” je dejal Putin.
Dodal je, da s konkretnimi predlogi bivšega predsednika ZDA sicer ni seznanjen, a da v Kremlju verjamejo, da Trump o končanju vojne govori iskreno. V zadnjih mesecih ima sicer na bojiščih v Ukrajini pobudo ruska stran.
Raziskava think-tanka Evropski svet za zunanje odnose (ECFR) je sicer v sredo pokazala, da več kot polovica Ukrajincev še vedno verjame v zmago v vojni proti Rusiji. Medtem so prebivalci evropskih držav glede tega precej bolj skeptični in v večji meri kot najverjetnejši izid vojne ocenjujejo kompromis med sprtima stranema.
V ruskem napadu v regiji Zaporožje ubita dva človeka
Regija Zaporožje na jugu Ukrajine, ki jo delno zasedajo ruske sile, je bila medtem znova tarča ruskih napadov, potem ko je bilo v napadu na mesto Vilniansk v tej regiji minuli konec tedna ubitih sedem ljudi, še najmanj 31 pa ranjenih. Lokalne oblasti so zatem razglasile dan žalovanja.
Po navedbah ukrajinskih sil je sicer zračna obramba ob tem ponoči prestregla 21 od 22 ruskih dronov v regijah Kijev, Černigiv, Žitomir, Sumi, Poltava in Dnipropetrovsk, piše portal ukrajinske tiskovne agencije Ukrinform. Rusija pa je že v sredo obtožila ukrajinsko vojsko, da je na jedrsko elektrarno v Zaporožju izstrelila eksplozivne brezpilotne letalnike, ki so zadeli električno razdelilno postajo in ob tem ranili osem ljudi.
Ruska vojska naj bi medtem v napadu z balistično raketo iskander na letalsko oporišče v kraju Dolgintsevo v regiji Dnipropetrovsk uničila ukrajinsko bojno letalo MiG-29 ter več vozil in opreme, kot je danes sporočilo rusko obrambno ministrstvo. V podobnem napadu je Moskva po lastnih navedbah v torek v ukrajinskem oporišču v kraju Mirgorod uničila pet lovcev tipa u-27.
Umik ukrajinske vojske
Ukrajinska vojska je danes sporočila, da se je zaradi vdora ruskih sil umaknila iz enega od okrožij v mestu Časiv Jar v regiji Doneck. “Zadrževanje okrožja Kanal, v katerega je vstopil sovražnik, je postalo nepraktično, saj je ogrožalo življenja naših vojakov. Položaji naših branilcev so bili uničeni. Poveljstvo pa se je odločilo za umik na bolje zaščitene in pripravljene položaje,” je pojasnil tiskovni predstavnik ukrajinske vojske Nazar Vološin.
Rusija je v začetku tedna sporočila, da so njene sile zavzele eno od okrožij v mestu Časiv Jar v regiji Doneck na vzhodu Ukrajine, ki si jo je Moskva skupaj z regijami Lugansk, Herson in Zaporožje nezakonito priključila jeseni leta 2022.
Mesto Časiv Jar, v katerem je nekoč živelo okoli 12.000 ljudi, se nahaja približno deset kilometrov od Bahmuta, ki ga je Rusija lani zavzela po eni najdaljših in najbolj krvavih bitk med vojno v Ukrajini. Zavzetje Časiv Jara bi ruski vojski omogočilo nadaljnje napredovanje v regiji, zlasti proti bližnjima krajema Kostjantinivka in Kramatorsk.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje