V Srbiji so sprejeli zakona o energetiki, ki med drugim določa načrt razvoja jedrske energije. S tem so po več kot treh desetletjih odpravili moratorij na gradnjo jedrskih elektrarn in omogočili gradnjo nuklearke. Medtem so podporniki jedrske energije na novo Evropsko komisijo in parlament naslovili odprto pismo, v katerem pozivajo k odločni podpori jedrski energiji.
Srbska skupščina je sprejela novelo zakona o energetiki, ki med drugim določa načrt razvoja jedrske energije. Zakon po več kot treh desetletjih odpravlja moratorij na gradnjo jedrskih elektrarn, s tem pa odpira možnost za gradnjo nuklearke, poročajo srbski mediji. Spremembe zakona o energetiki po navedbah srbske vlade zagotavljajo večjo energetsko varnost v prehodu na čiste vire energije, usklajujejo domači zakonodajni okvir z evropskim ter izboljšujejo delovanje energetskega sistema, piše srbski portal Nova ekonomija.
Del zakona, ki ga je skupščina sprejela brez parlamentarne razprave, se nanaša tudi na program razvoja jedrske energije. Program je razdeljen v tri faze: preučitev upravičenosti pristopa k razvoju jedrske energije, razvoj programa in njegovo izvajanje. Faza o izvajanju programa, ki jo bo urejal poseben zakon, obsega izvajanje vseh potrebnih aktivnosti za projektiranje, gradnjo in obratovanje jedrskega objekta oz. jedrske elektrarne.
Z uveljavitvijo novele bo prenehal veljati zakon o prepovedi gradnje jedrskih elektrarn oz. moratorij na jedrsko energijo. Prepoved gradnje jedrskih elektrarn v Srbiji je bila sprejeta v času Socialistične federativne republike Jugoslavije leta 1989 oz. tri leta po jedrski katastrofi v Černobilu. S tem se odpira možnost za gradnjo nuklearke.
Možnost odprave moratorija na jedrsko energijo v Srbiji, ki je kandidatka za članstvo v EU, se je odprla po tistem, ko je uradni Beograd sprejel zeleni načrt Bruslja za ukinitev proizvodnje električne energije iz premoga v Evropi do leta 2050. Pet srbskih ministrstev je v juliju podpisalo tudi memorandum o soglasju z 20 fakultetami, znanstvenimi inštituti in energetskimi družbami glede možnosti razvoja jedrske energije.
Poziv nevladnih organizacij k odločni podpori jedrski energiji
Podporniki jedrske energije iz vse Evrope so medtem na novo Evropsko komisijo in parlament naslovili odprto pismo, v katerem pozivajo k upoštevanju jedrske energije v prihodnjih načrtih za Evropo. Pod poziv se je podpisalo 29 evropskih civilnodružbenih skupin ter osem strokovnih organizacij s področja jedrske energije. Slovenske barve med podpisniki zastopa digitalna platforma podpornikov jedrske energije JedrskaSI.
Kot so spomnili, je bila EU zasnovana kot projekt za ohranjanje miru in sodelovanja med državami in leta 1958 so se države članice zavezale k spodbujanju jedrske energije s podpisom pogodbe Euratom. Pogodba je utrdila vizijo energetske in tehnološke neodvisnosti, jedrska energija pa je postala temelj gospodarskega razvoja v EU. Zahvaljujoč spodbujanju evropske jedrske industrije je bilo v nekaj desetletjih dokončanih skoraj 200 jedrskih reaktorjev, so navedli.
Zdaj politike pozivajo k obnovi zavez, ki izhajajo iz pogodbe Euratom. “Ta poziv temelji na načelih miru, neodvisnosti in trajnostnega razvoja ter na podpori večine evropskega prebivalstva za uporabo čiste in zanesljive energije,” so zapisali v odprtem pismu. Menijo namreč, da trenutni geopolitični dogodki od Evropske komisije zahtevajo, da zavzame odločno in nedvoumno stališče v podporo jedrski energiji. To se jim zdi ključnega pomena za strateško neodvisnost celine in bo pogoj za ponovno industrializacijo EU ob izpolnjevanju podnebnih in okoljskih ciljev.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!