V Turčiji se vrstijo zasegi ponarejenega medu, ki prihaja tudi v EU

Svet 16. Feb 202518:38 2 komentarja
med, kozarec z medom, kozarec medu
Foto: PROFIMEDIA

Turčija je ena največjih proizvajalk medu na svetu. Letno ga proizvedejo kar okoli 115.000 ton. Očitno pravega in ponarejenega, ki prihaja tudi v države EU. Januarja 2024 so namreč francoske oblasti zasegle okoli 13 ton ponarejenega medu z dodatkom viagre, ki so ga prodajali kot "zdravilni erektilni med". Bil je tudi iz Turčije.

V Turčiji, eni največjih proizvajalk medu na svetu, se zaradi ponarejanja medu vrstijo racije. Inšpektorji ministrstva za kmetijstvo na prodajnih policah odkrivajo med, ki ni med, pač pa približek medu z dodanimi sladkorni sirup in drugimi sestavinami. Dejanski obseg proizvodnje ponarejenega medu ni povsem jasen, je pa, da ga Turčija (ponarejena ali pravega) letno proizvede kar 115.000 ton.

Turška policija je v zadnjih mesecih zasegla več ton ponarejenega medu v vrednosti okoli 25 milijonov evrov, poroča portal Deutsche Welle (DW). Septembra 2024 so v eni od racij v Ankari odkrili več kot 8 tisoč ton glukoze, fruktoze in sladkorja ter okoli 100.000 nalepk različnih blagovnih znamk medu.

Proizvajalci najpogosteje med ponarejajo z dodajanjem sladkornega sirupa. V laboratorijih so raziskovalci odkrili še umetne arome, barvila in številna sladila. Če so v medu ti dodatki, ga ni mogoče zakonito prodajati kot med. Prav tako, če čebelarji pri proizvodnji uporabljajo umetno satje.

Med, turčija, čebele
Foto: PROFIMEDIA

Zaradi vse pogostejših kršitev je turško kmetijsko ministrstvo v lanskem letu objavilo seznam 43 proizvajalcev, ki so v prodajo pošiljali ponarejen med.

Ob tem pa se med čebelarji in proizvajalci pravega medu širi strah, da bodo ponarejevalci vrgli slabo luč na vse, da se bo ugled turškega medu poslabšal, s tem pa da bo padla tudi prodaja na mednarodnih trgih. Oblasti so zato pozvali, naj ukrepajo preko strožjih predpisov in višjih kazni zna ponarejevalce.

Razlog za vse več ponarejenega medu je seveda v ceni njegove proizvodnje. Ta je namreč v primeru ponarejenega medu bistveno nižja. V Turčiji lahko kilogram pravega medu stane tudi tudi do osem evrov, kilogram ponarejenega pa okoli 1,60 evra.

Med, turčija, čebele
Foto: PROFIMEDIA

Ponarejen med iz Turčije najde pot tudi v države Evropske unije. Januarja 2024 so francoske oblasti zasegle okoli 13 ton ponarejenega medu z dodatkom viagre, ki so ga prodajali kot “zdravilni erektilni med”. Preiskovalci so odkrili, da naj bi v Evropo prišel preko nezakonitih dobavnih verig iz Turčije, Tunizije in Tajske.

Leta 2023 so inšpektorji pri pregledu uvoza medu v Evropsko unijo odkrili tudi, da je kar 46 odstotkov testiranih vzorcev vsebovalo nedovoljene snovi. Od 15 vzorcev, ki so prišli iz Turčije, jih je bilo kar 14 ponarejenih.

Med, turčija, čebele
Foto: PROFIMEDIA

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino