Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je zamenjal visokega generala Jurija Sodola, ki je bil v okviru poveljevanja ukrajinskim vojakom v boju proti ruski agresiji deležen obtožb nesposobnosti in zlorabe položaja. V Ukrajino je prispela prva pošiljka topniškega streliva za ukrajinsko vojsko v okviru pobude pod vodstvom Češke, v njej pa sodeluje tudi Slovenija.
“Odločil sem se zamenjati poveljnika združenih sil Ukrajine, generala Jurija Sodola, z generalom Andrijem Gnatovom,” je v ponedeljek zvečer sporočil ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.
Razlogov za svojo odločitev ni pojasnil, sledi pa ta kritikam, ki jih je na račun Sodola nanizal poveljnik sporne brigade Azov, znane po povezavah s skrajno desnico.
Načelnik štaba azovske brigade Bogdan Krotevič se je nad Sodolom pritožil pri ukrajinski varnostni službi SBU. Očital mu je nesposobnost oz. malomarnost pri izdajanju povelj, kar naj bi vodilo v številne smrti ukrajinskih vojakov na fronti. Zahteval je tudi preiskavo zaradi morebitnega sodelovanja z Rusijo.
Mediji, ki jih povzema nemška tiskovna agencija dpa, so omenjali tudi kritike generala v ukrajinskem parlamentu, češ da je vojake slabo pripravil na vojaške operacije.
Ukrajina, ki jo Rusija prekaša tako v številu vojakov kot količini orožja, že več mesecev s težavo zadržuje prodiranje ruske vojske. Moskva skoraj vsak teden poroča o zavzetju nove vasi na vzhodu Ukrajine, večjega preboja pa vseeno ni zabeležila.
Prva pošiljka streliva v okviru češke pobude prispela v Ukrajino
“Prva pošiljka streliva iz naše pobude je pred časom prispela v Ukrajino,” je na omrežju X zapisal češki premier Petr Fiala in pridal: “Počnemo to, kar moramo.”
Maja je odposlanec češke vlade za obnovo Ukrajine Tomas Kopecny napovedal, da bo Kijev v okviru pobude junija prejel do 100.000 kosov 155-milimetrskega topniškega streliva. Po njegovih besedah bi sicer 500.000 izstrelkov Ukrajini zadoščalo zgolj za približno dva meseca in pol.
Ukrajinska vojska bi namreč v naslednjih dveh letih potrebovala 200.000 kosov streliva na mesec, da bi v tem pogledu vzpostavila ravnovesje v odnosu do Rusije. Za izpolnitev tega bi ji morale zaveznice po oceni Kopecnyja zagotoviti med sedem in deset milijard evrov letno.
Češka obrambna ministrica Jana Černochova je nedavno sporočila, da se je pobudi za nabavo streliva do sredine junija pridružilo 18 držav. V njej sodeluje tudi Slovenija. Marca je ministrstvo za obrambo napovedalo, da bo Ljubljana prispevala milijon evrov.
EU podaljšala začasno zaščito za ukrajinske begunce
Svet EU je danes potrdil podaljšanje začasne zaščite za več kot štiri milijone beguncev, ki so se v unijo zatekli pred rusko agresijo na Ukrajino, do marca 2026. Podaljšanje začasne zaščite je ta mesec predlagala Evropska komisija, notranji ministri pa so ga že podprli.
EU je direktivo o začasni zaščiti, ki ukrajinskim beguncem med drugim omogoča brezpogojen dostop do zdravstva, šolanja, dela in stanovanj v državah članicah, aktivirala v začetku marca 2022 kmalu po začetku ruske agresije na Ukrajino. Trenutno podaljšanje se bo izteklo 4. marca 2025.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje