Iz Kalifornije je danes v vesolje poletel satelit ameriške vesoljske agencije Nasa, ki bo imel posebno nalogo proučevanja voda na Zemlji. Z njegovo pomočjo naj bi znali v prihodnje bolje napovedati suše ali poplave po vsem svetu, h katerim dodatno prispevajo podnebne spremembe.
Milijardo dolarjev vreden satelit, poimenovan SWOT (Surface Water and Ocean Topography), je plod sodelovanja med Naso in vesoljskimi agencijami Francije, Kanade in Velike Britanije. Na pot v vesolje ga je ponesla raketa podjetja SpaceX.
Glede na izjavo Nase bo začel zbirati podatke čez približno šest mesecev. “SWOT nam bo prinesel revolucionaren napredek pri razumevanju tega, kako se voda premika po našem planetu,” je pred izstrelitvijo dejala predstavnica Nase Karen St. Germain.
Pričakuje, da se bodo z opazovanjem satelita razkrile podrobnosti v gibanju in kroženju voda, kakršnih doslej še nismo videli. To naj bi denimo pomagalo pri napovedovanju poplav na območjih z veliko vode in upravljanje voda v regijah, ki so nagnjene k sušam.
SWOT bo imel z višine 890 kilometrov jasen pogled na reke, jezera in oceane in bo tako med drugim lahko sledil naraščanju gladine morij. Raziskovalci naj bi imeli z njegovo pomočjo med drugim vpogled v milijone jezer, medtem ko jih je trenutno iz vesolja vidnih nekaj tisoč.
The Surface Water and Ocean Topography (SWOT) satellite has separated from its @SpaceX Falcon 9 rocket. SWOT begins #TrackingWorldWater now and will cover the Earth's surface worldwide at least twice every 21 days for at least three years. pic.twitter.com/OJfAifkl8R
— NASA (@NASA) December 16, 2022
Misija naj bi glede na pričakovanja Nase trajala tri leta in pol, bi pa jo lahko tudi podaljšali na pet let ali več.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!