V Združenih državah Amerike danes volijo novega predsednika oziroma predsednico države. Republikanski kandidat Donald Trump je ob oddaji glasu na Floridi dejal, da je prepričan o zmagi. "Slišal sem, da nam gre zelo dobro," je dejal. Demokratka Kamala Harris je svoj glas že predčasno oddala po pošti. Tekom dneva so varnostni organi sicer obravnavali več incidentov. Med njimi izstopajo domnevne grožnje z bombami v več zveznih državah, za katerimi naj bi, kot zatrjujejo ameriške obveščevalne službe, stala Rusija. Prav tako so več ljudi aretirali.
Ključni poudarki
Dogajanje spremljamo V ŽIVO
Zaprla so se prva volišča
V ZDA so se zaprla prva volišča, in sicer v zveznih državah Indiana in Kentucky.
Za volilce Harris najpomembnejše stanje demokracije, za Trumpove volilce pa gospodarstvo
Rezultati vzporednih volitev, ki jih je opravil CBS, kažejo, da je za 6 od 10 volilcev Harris najpomembnejše stanje demokracije, sledi pravica do splava (2 od 10), desetina pa jih ocenjuje, da je najpomembnejše gospodarstvo.
Prav gospodarstvo pa je najpomebnejše za največ, kar polovico Trumpovih volilcev. Za petino je najpomembnejše vprašanje priseljevanja, medtem ko je stanje demokracije najpomembnejše le za desetino Trumpovih volilcev.
Trump ponovno namiguje na domnevno goljufanje v Philadelphii
"Veliko je govora o množičnem goljufanju v Philadelphii. Organi pregona prihajajo," je Donald Trump pred kratkim zapisal na svojem družbenem omrežju Truth Social. S tem se navezuje na že več let trajajoče trditve o domnevnem goljufanju na volitvah v omenjeni zvezni državi.
Philadelphijska policija je za CNN dejala, da ne vedo, na kaj se je Trump v objavi skliceval. Dodali so, da o težavah, ki bi terjale odziv organov pregona, niso bili obveščeni.
Raziskava CNN: tri četrtine vprašanih ni zadovoljnih s smerjo, v katero gredo ZDA
Prvi rezultati ankete na nacionalni ravni, ki jo je opravil CNN, kažejo, da približno tri četrtine volilcev negativno ocenjuje dogajanje v ZDA. Le četrtina jih je navdušena ali zadovoljna nad stanjem v državi. Kljub temu volilci ostajajo optimistični. Več kot 6 od 10 jih namreč meni, da za ZDA v prihodnje prihaja boljše obdobje. Le tretjina jih meni, da so najboljši časi mimo. Slabo oceno pa so podali ameriškemu predsedniku Joeju Bidnu. Le 4 od 10 namreč odobravajo njegovo delo.
CNN je javnomnenjsko raziskavo opravil z intervjuji več tisoč volilcev, ki so danes oddali svoj glas ali pa so glasovali predčasno.
Komu napoveduje zmago zadnja anketa?
Agencija John Zogby Strategies je danes objavila zadnjo predvolilno anketo, ki je pokazala, da ima demokratska kandidatka Kamala Harris 49,3-odstotno podporo, republikanec Donald Trump pa 45,6-odstotno. Anketa, ki je bila izvedena 2. in 3. novembra na nacionalni ravni med 1.005 verjetnimi volilci, kaže, da je razlika med kandidatoma na nacionalni ravni še vedno majhna, čeprav presega tri odstotne točke, za katere demokratični politični strategi trdijo, da so nujno potrebne za možnosti njihove kandidatke za zmago. (STA)
Melania Trump: Glasovala sem
Ob Trumpu je svoj glas na Floridi oddala tudi njegova soproga Melania Trump. Da je glasovala, je zdaj objavila še na družbenem omrežju Facebook in v zapisu dodala emotikon ameriške zastave.
Trumpu se bo na Floridi pridružil Elon Musk
Trumpu se bo na volilni večer na njegovem domovanju v Palm Beachu na Floridi pridružil tudi najbogatejši Zemljan Elon Musk, je po poročanju CBS dejal vir blizu milijarderja.
Musk je za Trumpovo ponovno izvolitev v času kampanje sicer namenil na desetine milijonov dolarjev. V javnosti je močno odmevala njegova poteza, ko je v začetku oktobra začel razdeljevati po milijon dolarjev nagrade domnevno naključno izžrebanim volilcem, ki so podpisali peticijo v podporo prvemu in drugemu amandmaju k ameriški ustavi. Ta zagotavljata pravico do izražanja in nošenja orožja.
Policija delila več informacij o primeru aretacije v Kapitolu
Načelnik policije na Kapitolu Thomas Manger je delil več podrobnosti o aretaciji moškega, ki je smrdel po bencinu.
Moški je v center za obiskovalce vstopil okoli 12.20 po lokalnem času. Ko je po postopku v pregled dal svojo jakno in nahrbtnik, so policisti zaznali predmet, ki je spominjal na strelsko orožje. Prav tako so v nahrbtniku zaznali dve steklenici. Za tem je eden od policistov zaznal šibak vonj po gorivu. Policija je domnevala, da je ena od steklenic spuščala za zdaj še neznano tekočino.
Pri njem so našli še signalno pištolo, vžigalnik in druge predmete – med njimi tudi "papirje", ki jih je, kot je zatrdil policistom želel dostaviti v Kongres.
Policija še ugotavlja, kakšni so bili njegovi nameni.
Nacionalna garda mobilizirana v 15 državah
V 15 zveznih državah so skupno aktivirali več kot 250 pripadnikov nacionalne garde, ki na dan volitev zagotavljajo varnost, je danes dejal tiskovni predstavnik garde. Slaba polovica jih pomaga na področju kibernetske varnosti, preostali pa zagotavljajo podporo na podlagi lokalnih zahtev.
Mobilizirani so v Alabami, Arizoni, Delawaru, Havajih, Illinoisu, Iowi, Novi Mehiki, Severni Karolini, Oregonu, Pensilvaniji, Tennesseeju, Teksasu, Washingtonu, Wisconsinu in Zahodni Virginiji. Še približno 85 pripadnikov je v pripravljenosti v Koloradu, Washingtonu, Floridi in Nevadi.
Tekom volilnega dne so varnostni organi izvedli več aretacij in obravnavali množico incidentov
V ZDA so danes zaradi domnevnih težav pri izvedbi volitev izvedli več aretacij in obravnavali množico incidentov. FBI je čez dan poročal o tem, da naj bi Rusija stala za "neverodostojnimi" grožnjami z bombo v več zveznih državah – samo v Georgii je bilo pet lažnih groženj.
Kot je kasneje pojasnil FBI, so grožnje z bombo na voliščih izhajale iz ruskih e-poštnih domen. "Nobena od teh groženj do zdaj ni bila opredeljena kot verodostojna," so ponovno zatrdili.
Državna policija v Mainu je ob tem sporočila, da so bili seznanjeni s klici o napadih po vsej državi, a javnost po navedbah policije ni ogrožena. Prav tako so dva človeka aretirali v Michiganu, enega pa v Washingtonu.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje