Varnostne sile v Novi Kaledoniji so med nočno operacijo ubile oborožena moška, je danes sporočil državni tožilec. V nemirih, ki so se na francoskem čezmorskem ozemlju začeli maja in od sredine julija umirili, je število smrtnih žrtev tako naraslo na 13, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Varnostne sile so med patruljo izstrelile dva strela, potem ko jih je neposredno ogrožala skupina oboroženih posameznikov, je povedal državni tožilec Yves Dupas. Dodal je, da sta streloma podlegla moška, stara 29 in 30 let, ki so ju preiskovali.
Spopadi med francosko policijo in civilisti so se zgodili v Saint Louisu, ki leži južno od glavnega mesta Noumee in velja za središče gibanja za neodvisnost Nove Kaledonije, navaja AFP.
Čeprav so skoraj vse ostale cestne zapore po Novi Kaledoniji odpravljene, je cesta do Saint-Louisa še vedno zaprta. Prav tako na otočju še vedno velja policijska ura med 22. in 5. uro zjutraj.
Za 1.200 prebivalcev Saint-Louisa je edini način vstopa in izstopa iz kraja na kontrolnih točkah, ki jih lahko prehajajo le peš ob predložitvi osebnega dokumenta.
Prvi protesti v Novi Kaledoniji so izbruhnili 13. maja zaradi načrtovanih sprememb ustave o volilni pravici. Tem nasprotujejo zlasti Kanaki, saj reforma predvideva razširitev volilne pravice v prid neavtohtonih prebivalcev otočja.
Čeprav Francija obvladuje Novo Kaledonijo že od 19. stoletja, številne staroselce še vedno jezi, da ima Pariz oblast nad otočjem, in zahtevajo večjo avtonomijo ali neodvisnost.
Status čezmorskega ozemlja je Nova Kaledonija pridobila po drugi svetovni vojni, v naslednjih desetletjih pa se je okrepilo gibanje za neodvisnost. Prebivalci so sicer na treh referendumih v letih 2018, 2020 in 2021 glasovali za to, da otočje ostane del Francije.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!