
Posebni odposlanec Združenih narodov za Sirijo Geir Pedersen je v Varnostnem svetu ZN opozoril, da se spopadi v Siriji kljub padcu režima predsednika Bašarja al Asada niso končali. Slovenska predstavnica Ondina Blokar Drobič je med drugim pozvala k nadaljevanju humanitarne pomoči in kaznovanju odgovornih za zločine. V Varnostnem svetu so govorili tudi o politični situaciji v Libiji.
Posebni odposlanec Združenih narodov za Sirijo Geir Pedersen je danes v Varnostnem svetu ZN opozoril, da se spopadi v Siriji kljub padcu režima predsednika Bašarja al Asada niso končali.
Pedersen je izpostavil predvsem spopade na severu Sirije med Kurdi in islamističnimi skupinami, ki imajo podporo Turčije. Varnostni svet ZN je kljub temu pozval, naj sčasoma ukine sankcije proti Siriji in omogoči obnovo države, ki je uničena po 13 letih državljanske vojne.
Kot ključen pogoj za to, da Sirija dobi potrebno gospodarsko podporo, je Pedersen izpostavil konkreten napredek v smeri vključujoče politične tranzicije. Dodal je, da se je že srečal z novim vodstvom države.
Ob tem je pozval Izrael, naj se umakne iz zasedene Golanske planote ob meji s Sirijo, preneha z novim naseljevanjem na tem območju in preneha kršiti suverenost sosednje države. Izrael je namreč izkoristil priložnost in nemudoma po strmoglavljenju Asadovega režima zavzel del sirskega ozemlja na Golanski planoti.
Izraelska vojska je po Pedersenovih besedah po padcu Asadovega režima izvedla več kot 350 zračnih napadov na Sirijo, ki ogrožajo civiliste in urejeno politično tranzicijo. “Napadi na sirsko suverenost in ozemeljsko celovitost se morajo končati,” je dejal.
Namestnica slovenskega veleposlanika Ondina Blokar Drobič pa je dejala, da so Sirci sedaj na razpotju in “polni upanja stopajo v nove čase”.
“Cvetoča prihodnost je odvisna od verodostojne in vključujoče politične tranzicije, pri čemer morajo v polni meri sodelovati tudi ženske. Sirija mora ob tem upoštevati vse resolucije Varnostnega sveta ZN in posebej poudarjam obveznost vseh strani v Siriji, da se borijo proti terorizmu,” je dejala.
Nova oblast mora prav tako spoštovati obveznosti države glede kemičnega orožja, je dodala Blokar Drobič in pozvala mednarodno skupnost, naj okrepi humanitarno ter drugo pomoč Siriji, nove oblasti pa morajo omogočiti njen neoviran dostop.
“Vse države pozivamo, naj zagotovijo odgovornost krivcev za vojne zločine. Preživeli in žrtve si zaslužijo pravico, resnico in odškodnine. Ugotavljanje usode izginulih mora biti prav tako prioriteta,” je dejala Blokar Drobič. Podobno kot večina drugih govorcev na zasedanju je pozvala k spoštovanju suverenosti, neodvisnosti in ozemeljske celovitosti Sirije, pa tudi k spoštovanju humanitarnega prava in človekovih pravic.
“Uspeh političnega procesa v Libiji zahteva politično voljo”
Vršilka dolžnosti vodje misije Združenih narodov v Libiji (Unsmil) Stepanie Koury je na zasedanju Varnostnega sveta pozvala k politični volji za normalizacijo razmer v državi.
Unsmil želi prebiti sedanji politični zastoj v Libiji z načrtom za razne politične pobude, ki morajo privesti do volitev na nacionalni ravni in obnovo legitimnosti libijskih državnih ustanov, je dejala Koury.
“Slovenija pozdravlja uspešno izvedbo prvega svežnja lokalnih volitev v novembru, ki so ključen mejnik in korak naprej v demokratičnem procesu. Visoka udeležba priča o tem, da želijo Libijci uveljaviti svoje demokratične pravice,” je dejal politični koordinator slovenske misije pri ZN Klemen Ponikvar.
Spomnil je, da je Slovenija že oktobra pozdravila dogovor glede centralne banke, pri katerem so posredovali ZN. Ta dogovor lahko pomeni osnovo za prihodnje sporazume med sprtimi stranmi, je dejal in jih pozval, naj konstruktivno sodelujejo v procesu odpravljanja razlik.

Opozoril je tudi na nevarnost oboroženih skupin, ki kršijo mednarodno pravo in človekove pravice ter napadajo borce za človekove pravice in novinarje ter ponovil trdno podporo Slovenije delu misije Unsmil.
Libija je sicer v primežu kaosa in nasilja že več kot desetletje, odkar je bil leta 2011 strmoglavljen dolgoletni voditelj Moamer Gadafi.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!