Sirska vojska je ob podpori zračnih sil krenila v protinapad, s katerim skuša upornike potisniti stran od mesta Hama. Vladne sile se pri tem zanašajo na pomoč Rusije in Irana, ki razmišlja tudi o napotitvi iranskih vojakov v državo. O Siriji je v torek na izrednem zasedanju razpravljal tudi Varnostni svet ZN. "Slovenija poziva vse strani, naj nemudoma poskrbijo za deeskalacijo. Vojaške rešitve konflikta ni," je povedal veleposlanik Samuel Žbogar.
Sirske vladne sile so v bližini Hame na zahodu Sirije začele protiofenzivo proti islamistom, ki si prizadevajo prodreti do mesta, je danes sporočil Sirski observatorij za človekove pravice.
Po navedbah observatorija je sirska vojska s podporo iz zraka protiofenzivo sprožila po polnoči ter pripadnike oborožene skupine Hajat Tahrir al Šam (HTS) in njihove zaveznike pri Hami potisnila za okoli deset kilometrov nazaj. Tako observatorij kot sirska tiskovna agencija Sana trdita, da na območju potekajo siloviti spopadi.
Državljanska vojna v Sirija traja od leta 2011. Konflikt je do sredine prejšnjega tedna bolj ko ne miroval, nakar so islamisti nepričakovano napadli položaje sirske vojske na severozahodu države in bliskovito prevzeli nadzor nad Alepom, drugim največjim sirskim mestom. Sedem dni spopadov je po podatkih observatorija doslej zahtevalo najmanj 602 življenji, vključno s 104 življenji civilistov. Okoli 50.000 ljudi je bilo primoranih zapustiti domove.
Pri soočanju z islamisti Damasku pomagajo zlasti ruske letalske sile, njegov pomemben zaveznik pa je tudi Teheran, ki je v torek sporočil, da je pripravljen preučiti prošnjo sirske vlade za napotitev iranskih vojakov v državo. Danes je nato v sirsko prestolnico prispela delegacija islamske republike na čelu z zloglasnim generalom Džavadom Ghafarijem, ki je zaradi svoje vloge pri ponovnem zavzetju Alepa leta 2016 znan tudi kot “klavec iz Alepa”, navaja nemška tiskovna agencija dpa.
Ruski predsednik Vladimir Putin in njegov iranski kolega Masud Pezeškian sta se v ponedeljek zavzela za usklajevanje s Turčijo glede konflikta, čeprav Ankara velja za podpornico protivladnih sil v Siriji. Da so zunanji ministri treh držav v tesnih stikih, je danes potrdila tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova.
Veleposlanik Žbogar pozval k pomiritvi: Vojaške rešitve konflikta ni
O obuditvi spopadov v Siriji je v torek na izrednem zasedanju razpravljal tudi Varnostni svet ZN. Kot je dejal slovenski veleposlanik Samuel Žbogar, bi morali biti nedavni dogodki budnica sirski vladi in ključnim mednarodnim zainteresiranim stranem za nujno iskanje politične rešitve skoraj 14 let trajajočega konflikta. “V zadnjih dneh smo bili priča pomembnim spremembam v Siriji, ki se je ponovno spremenila v aktivno vojno območje,” je dejal Žbogar in spomnil, da je Varnostni svet HTS opredelil kot teroristično organizacijo.
“Slovenija poziva vse strani, naj nemudoma poskrbijo za deeskalacijo. Vojaške rešitve konflikta ni. Vse akterje pozivamo, naj spoštujejo svoje obveznosti po mednarodnem humanitarnem pravu,” je dejal. Zavzel se je za zaščito civilistov in civilne infrastrukture in opozoril tudi na ogroženost napredka v Libanonu.
O razmerah v Siriji je poročal tudi posebni odposlanec ZN za Sirijo Geir Pedersen, ki je dejal, da je velik del ozemlja Sirije, na katerem živi približno sedem milijonov ljudi, pod nadzorom nedržavnih akterjev, vključno s skupino HTS in oboroženimi opozicijskimi skupinami. Opozoril je, da se utegne zgoditi še več prelivanja krvi. Izpostavil je, da se islamistični uporniki približujejo mestu Hama s približno milijon prebivalci. Omenil je še krepitev zračnih napadov na vojaške in civilne cilje, vključno z napadi na bolnišnice.
Poročal je tudi direktor humanitarne organizacije Bele čelade Raed Al Saleh, ki je dejal, da so napadi vsesplošni. Sirska vlada, Rusija in iranske milice jih stopnjujejo in v ponedeljek je Moskva izvedla zračne napade, zaradi katerih so zaprli štiri bolnišnice v Idlibu. “Kdo bi pričakoval, da bo stalna članica Varnostnega sveta sodelovala pri tem gnusnem zločinu,” je dejal.
Predstavnik ZDA je dejal, da je režim predsednika Bašarja al Asada s tem, ko je zavrnil sodelovanje v političnem procesu in se zanašal na Moskvo in Teheran, ustvaril pogoje za sedanjo krizo. Zavrnil je obtožbe o vpletenosti ZDA v ofenzivo upornikov in izpostavil, da gre za skupino, ki so jo poleg ZN tudi ZDA uvrstile na seznam terorističnih. Predstavnik Rusije je izrazil obžalovanje, da posebni odposlanec Pedersen ni zbral poguma, da bi povedal za kaj gre. “Zahodne države so se odločile, da ne bodo upoštevale večkratnih opozoril Rusije, naj ne sodelujejo z mednarodnimi teroristi,” je dejal Vasilij Nebenzja. Ukrajino je obtožil celo neposredne podpore upornikom.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje