Velika prevarantska shema: računalničarji so delali za Kim Džong Una

Svet 15. Dec 202405:04 0 komentarjev
severna koreja, prevara
Foto: Profimedia

FBI je razkril prevarantsko shemo, v kateri so sodelovali severnokorejski državljani. Ti so se na daljavo zaposlili v ameriških računalniških podjetjih, svoje plače in informacije pa naj bi predajali režimu Kim Džong Una.

Štirinajst državljanov Severne Koreje je v ZDA obtoženih domnevnega sodelovanja pri prevari. IT-delavci so z uporabo lažnih identitet dobili službe v ameriških podjetjih, nato pa so svoje plače usmerjali v Pjongjang. Tam naj bi s tem denarjem razvijali balistične rakete in drugo orožje, trdijo ZDA.

Večletna prevarantska shema je po besedah vodje zveznega preiskovalnega urada FBI v St. Louisu v zvezni državi Misuri Ashleya T. Johnsona vključevala na tisoče delavcev v računalniških podjetjih in za severnokorejsko vlado pridobila več kot 88 milijonov dolarjev (84 milijonov evrov).

Poleg tega, da so prispevali svoje plače, naj bi zaposleni računalničarji tudi kradli občutljive podatke iz podjetij ali jih izsiljevali z grožnjami o razkritju informacij. Med žrtvami so po navedbah FBI ogoljufana podjetja in ljudje, ki so jim ukradli identiteto iz različnih krajev po ZDA.

Obtožnice so bile vložene v sredo na ameriškem okrožnem sodišču v St. Louisu. 14 Severnokorejcev je obtoženih goljufije, pranja denarja, kraje identitete in drugih kaznivih dejanj.

Večina obtoženih naj bi bila v Severni Koreji. Johnson iz FBI je priznal, da jih bo težko privesti pred sodišče. Ministrstvo za zunanje zadeve ZDA ponuja nagrado v višini 5 milijonov dolarjev (4,8 milijona evrov) za informacijo, ki bi vodila do prijetja kateregakoli od osumljencev.

Sodelovali so tudi Američani

In kakšen je bil zlovešči načrt? Severna Koreja je v “napad” poslala na tisoče IT-delavcev. Ti so za ameriška podjetja delali na daljavo, nekateri so bili zaposleni, drugi so delali kot samostojni podjetniki, včasih z uporabo ukradenih identitet. V nekaterih drugih primerih so plačali ameriškim državljanom, ki so jim dovolili uporabo domačih WI-FI povezav ali pa so se namesto njih predstavljali kot IT-delavci na razgovorih za službo, ki so potekali prek videopovezav.

Po navedbah zveznih oblasti so v prevarantski shemi sodelovali tudi državljani ZDA. Johnson je dejal, da FBI preiskuje tudi njih.

“To je le vrh ledene gore,” je dejal Johnson. “Če je vaše podjetje zaposlilo IT-delavce, ki so delali na daljavo, je bolj verjetno kot ne, da ste zaposlili ali vsaj intervjuvali severnokorejskega delavca, ki je delal v imenu severnokorejske vlade,” je orisal, za kako veliko organizirano severnokorejsko prevaro gre.

Ministrstvo za pravosodje ZDA si je v zadnjih letih prizadevalo razkriti in prekiniti široko paleto kriminalnih shem, ki delajo v korist vlade Kim Džong Una v Pjongjangu, domnevno tudi za namene njegovega programa jedrskega orožja.

Leta 2021 je FBI tri severnokorejske programerje in člane vladne vojaške obveščevalne agencije obtožil več globalnih kibernetskih napadov, ki naj bi bili izvedeni po ukazu režima.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!