Novozelandska vlada je napovedala, da bo od leta 2026 zaradi "nesprejemljivo visoke" stopnje poškodb in smrti prepovedala dirke hrtov. To sporno prakso tako nadaljujejo zgolj še štiri države na svetu.
Vlada Nove Zelandije namerava prepovedati dirke hrtov, saj je preveč psov poškodovanih ali ubitih, je v torek po poročanju britanskega Guardiana sporočil novozelandski podpredsednik vlade in minister za dirke Winston Peters ter ob tem napovedal konec te sporne prakse v eni redkih držav, kjer se še vedno izvaja.
V prejšnjem stoletju so bile dirke hrtov kot stavni šport zelo priljubljene. Vendar je veliko število psov, ki so bili evtanazirani zaradi poškodb, ki so jih utrpeli na dirki, oziroma ker jim po koncu njihove kratke kariere ni bilo mogoče najti doma, sprožilo kampanje za zaščito živali in vse večje neodobravanje javnosti do tega športa.
Na Novi Zelandiji prepoved še ni uzakonjena, vendar ima splošno politično podporo. Vlada namerava ustaviti dirke s 1. avgustom 2026, da bi omogočila, da se 2.900 dirkalnih psov vrne v domove in da si več kot 1.000 ljudi, zaposlenih v tej industriji, najde drugo delo, je v torek povedal minister Peters.
Komercialne dirke hrtov se medtem še vedno nadaljujejo v Združenih državah Amerike, Avstraliji, Združenem kraljestvu in na Irskem.
O tekaški industriji, zaradi katere več deset tisoč hrtov letno doleti kruta usoda, smo pred časom podrobneje pisali v prispeku Kruta usoda hrtov: konec kariere, konec življenja.
“Nevarna industrija iger na srečo”
Kot je na torkovi novinarski konferenci pojasnil Peters, je z leti dirkalna industrija dosegla napredek, a ta še vedno ni zadosten. “Prišel je čas, da se odločimo v najboljšem interesu živali,” je še dodal. Na Novi Zelandiji so namreč v preteklosti večkrat zaostrili pravila, ki določajo, kdaj pse evtanazirati.
Prav tako so sprejeli nekatere programe, s pomočjo katerih upokojene novozelandske hrte lažje pošljejo v tujino kot hišne ljubljenčke, kadar jim ni bilo mogoče najti doma. Število vsako leto poginulih psov se je tako zmanjšalo, a je bil odstotek poškodovanih psov še vedno velik, je poudaril Peters.
Skupina Greyhound Racing New Zealand je vlado obtožila, da ne priznava doseženih izboljšav, vključno z zavezo, da bo spremljala oskrbo vsakega upokojenega psa do konca njegovega življenja. Torkova napoved je bila tako z besedami predsednika skupine Seana Hannana “uničujoč udarec” za industrijo.
Organizacija za zaščito živali SPCA pa je pohvalila vlado, ker je pokazala “sočutje do psov, ki so prisiljeni delati v nevarni industriji iger na srečo”.
Komercialne dirke končno v zatonu
Med argumenti, zakaj je tudi na Novi Zelandiji vendarle napočil čas za ukinitev te sporne prakse, je bilo v torek v parlamentu mogoče slišati tudi bližajoči se neizogibni konec dirkalne industrije ter trend upadanja dirkanja hrtov po vsem svetu.
Komercialne dirke potekajo še v štirih drugih državah. V ZDA je priljubljenost dirk dosegla vrhunec v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, od takrat pa se je število zveznih držav, v katerih je bilo to dovoljeno, zaradi poročil o slabem ravnanju s psi in razmaha drugih možnosti iger na srečo zmanjšalo, piše CNN. Potem ko so v Iowi, Arkansasu in na Floridi ukinili svoje dirkalne industrije, sta ostali le še dve stezi – obe v Zahodni Virginiji.
Dirke s hrti so zakonite tudi v Avstraliji, kjer so kritiki to prakso obsodili, pravila, ki jo urejajo, pa se razlikujejo glede na zvezno državo. Komercialne dirke prav tako potekajo še v Združenem kraljestvu in na Irskem, vendar škotski parlament razmišlja o njihovi prepovedi.
V Mehiki in Vietnamu je ta praksa še vedno zakonita, vendar po podatkih Petersovega urada v nobeni od teh držav ni več operativnih dirkališč.
Novozelandska vlada je nekaj ur po napovedi konca dirk s hrti pohitela s sprejetjem zakona, ki preprečuje usmrtitev psov med ukinjanjem te industrije, razen če veterinar presodi, da je to neizogibno. To bo lastnikom preprečilo evtanazijo psov iz ekonomskih razlogov, je dejal Peters. Zakonodajalci so se soglasno strinjali s spremembo. Vendar pa bo zakon, ki bo ukinil to panogo, potreboval več časa in naj bi bil sprejet šele prihodnje leto, po obdobju javnih predstavitev.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!