Dva sodna primera proti novoizvoljenemu predsedniku ZDA Donaldu Trumpu končujeta svojo pot. Posebni tožilec Jack Smith je podal zahtevo za odstop od kazenskega pregona, saj da ustava ne dopušča pregona aktualnega predsednika. Gre za primera, ki Trumpu očitata spodkopavanje rezultata volitev leta 2020 in nepravilno ravnanje s tajnimi dokumenti, ki jih je iz Bele hiše odnesel na svojo posest v Mar-a-Lago.
Posebni tožilec Jack Smith je podal zahtevo za odstop od kazenskega pregona proti novoizvoljenemu predsedniku ZDA Donaldu Trumpu zaradi spodkopavanja rezultata volitev leta 2020 in nepravilnega ravnanja s tajnimi dokumenti, ki jih je iz Bele hiše odnesel na svojo posest v Mar-a-Lago.
V vlogi, ki jo je poslal sodnici Tanyi Chutkan, je Smith po pisanju CNN zapisal, da po stališču ministrstva za pravosodje ustava zahteva, da se sodni pregon opusti, preden je obtoženi inavguriran. “Ta rezultat ne temelji na zaslugah ali na moči primera proti obtožencu,” je še dopisal.
V Trumpovem taboru so potezo posebnega tožilca označili za “veliko zmago vladavine prava”.
Sodni pregon v primeru spodkopavanja volilnega izida leta 2020, ki je bil najbrž najbolj odmeven, se je poleti zapletel z odločitvijo vrhovnega sodišča. To je odločilo, da ima Trump v določenih primerih predsedniško imuniteto in ne more biti kazensko preganjan zaradi uradnih dejanj, ki jih je storil na položaju. Tožilec Smith je moral po tej odločitvi obtožnico spisati na novo.
Republikanski predsednik je pred volitvami napovedal, da se bo posebnega tožilca znebil takoj po nastopu mandata in ga odpustil. Smith je po poročanju BBC dejal, da namerava prihodnje leto odstopiti s položaja.
Kopica sodnih primerov, v katere je bil vpleten novi-stari predsednik, se tako počasi razpleta. Trumpova odvetniška ekipa je sodne postopke v različnih primerih uspešno zavlačevala in tako dosegla, da do pravnomočnih izrekov sodb ni prišlo pred volitvami. Z opustitvijo pregona sta svojo sodno pot končala sodna primera domnevnega spodkopavanja rezultata volitev in neprimernega ravnanja z zaupnimi dokumenti.
Po zmagi na volitvah se zamika tudi izrek sodbe v New Yorku v primeru ponarejanja poslovnih dokumentov v zvezi s plačilom pornografski igralki Stormy Daniels, kjer je porota Trumpa spoznala za krivega. Trumpovi odvetniki zagovarjajo izničenje sodbe, tožilci pa zamik izreka sodbe na obdobje po koncu mandata.
Tu je še sodni primer v Georgii, kjer Trumpa in sodelavce prav tako obtožujejo spodkopavanja izida volitev leta 2020. Ker gre za primera na zvezni ravni, Trump kot predsednik ne bo mogel posegati v pregon, bodo pa morala sodišča upoštevati odločitev vrhovnega sodišča o imuniteti, poroča CNN.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!