
Azerbajdžansko letalo, ki je lanski božič strmoglavilo nad Kazahstanom, naj bi sestrelila raketa iz sistema ruske zračne obrambe Pantsir-S1, ki so jo v Rusijo pripeljali iz Sirije, razkrivajo viri, seznanjeni s preiskavo. Ruski preiskovalci naj bi identificirali posameznika, ki je izstrelil raketo, in odgovornega častnika, ki je izdal ukaz.
Rusija je razkrila nove podrobnosti preiskave strmoglavljenja azerbajdžanskega letala, ki je lanski božič na poti v čečensko prestolnico Grozni strmoglavilo na zahodu Kazahstana.
Kot so za azerbajdžanski AnewZ dejali viri, seznanjeni s preiskavo, je letalo embraer 190 letalske družbe Azerbaijan Airlines sestrelila raketa, izstreljena iz sistema ruske zračne obrambe Pantsir-S1, ki so ga v Rusijo pripeljali iz Sirije, povzema Euronews.
Po poročanju AnewZ so ruski preiskovalci identificirali posameznika, ki je izstrelil raketo, in odgovornega častnika, ki je izdal ukaz. Ali bo Kremelj njuni imeni razkril, za zdaj ni jasno.

Prav tako naj bi bili proti letalu uporabljeni sistemi elektronskega bojevanja, ko se je letalo bližalo pristanku, kar je povzročilo resne okvare v njegovih nadzornih sistemih pred strmoglavljenjem blizu letališča Aktau v Kazahstanu.
Po navedbah virov je bila raketa izstreljena med zračno aktivnostjo drona nad mestom Grozni, šrapnel pa je zadel potnike in kabinsko osebje, ko je med letom eksplodiral v bližini letala. Iz Groznija naj bi bilo letalo preusmerjeno zaradi goste megle.
Vladni viri so za Euronews povedali, da poškodovanemu letalu kljub prošnjam pilotov za zasilni pristanek ni bilo dovoljeno pristati na nobenem ruskem letališču in da je bilo ukazano, naj leti čez Kaspijsko morje proti Aktauu. Po podatkih so bili GPS-navigacijski sistemi letala moteni na celotni poti leta nad morjem.
Baku ostaja odločen, da mora Rusija sprejeti odgovornost
Diplomatski viri v Azerbajdžanu so povedali, da Baku ne bo dovolil, da bi se primer “zamolčal”, in ostaja odločen pri svoji zahtevi po sprejemu odgovornosti Rusije. To vključuje predložitev zadeve mednarodnim sodiščem, če Moskva ne bo prevzela odgovornosti za tragedijo, v kateri je umrlo 38 od 67 ljudi na krovu, 29 pa je bilo ranjenih.
“Danes lahko jasno rečemo, da je letalo sestrelila Rusija,” so besede azerbajdžanskega predsednika Ilhama Alijeva navedli pri AnewZ.
Alijev je že konec decembra zatrdil, da so na letalo streljali z ruskega ozemlja. Kot je poročala STA, je od Moskve zahteval, da sprejme odgovornost za sestrelitev letala in se javno opraviči. Pri tem je sicer menil, da je šlo za nesrečo. Rusiji je tudi očital, da je poskušala prikriti vzrok strmoglavljenja.
Ruski predsednik Vladimir Putin je v telefonskem pogovoru z Alijevim tedaj priznal, da je bila ruska zračna obramba aktivna, ko je letalo skušalo pristati v Grozniju. Ni pa priznal, da ga je pomotoma zadela ruska vojska. Po poročanju STA je zatrdil tudi, da so območje v tem času napadali ukrajinski droni.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje