
Vodja sirskih islamističnih upornikov Ahmed al Šara je obsodil izraelske napade na Sirijo, a obenem dodal, da je njegova država preveč izčrpana za novo vojno. Turčija je izrazila pripravljenost za vojaško pomoč novim oblastem.
Izrael je minulo nedeljo, le nekaj ur po padcu vlade nekdanjega sirskega predsednika Bašarja al Asada in prevzemu oblasti s strani več uporniških skupin pod vodstvom islamistov, z vojsko vstopil v tamponsko območje, ki ločuje izraelske in sirske položaje, in s tem prekršil dogovor o premirju iz leta 1974.
Kopenski invaziji so sledili obsežni celotedenski napadi, s katerimi Izrael uničuje ostanke opreme poražene sirske vojske po celotni državi.
Vodja sunitske skupine Hajat Tahrir al Šam (HTS) Ahmed al Šara, znan tudi kot Abu Mohamed al Džolani, je v soboto opozoril, da izraelska dejanja lahko privedejo do nove zaostritve razmer v regiji.
V izjavi, objavljeni na omrežju Telegram, je obenem dodal, da Sirija po letih vojne ni pripravljena na vstop v nove konflikte.
Izrael je po navedbah nevladne organizacije Sirski observatorij za človekove pravice nato v soboto zvečer v petih urah izvedel 61 novih napadov na sirskem ozemlju. Nevladna organizacija s sedežem v Angliji je poročala o nadaljevanju napadov še v zgodnjih jutranjih urah, izraelske sile pa medtem delujejo tudi znotraj Sirije, kjer po poročanju katarske televizije Al Jazeera uničujejo lokalno infrastrukturo.
Izraelska vojska je v tem tednu izvedla 453 raketnih napadov v 13 sirskih regijah, njene enote pa se trenutno nahajajo okoli 40 kilometrov od Damaska. Novo zasedeno območje na skrajnem jugozahodu države, ki ga sicer nadzorujejo sile ZN, razmejuje Sirijo z njenimi ozemlji na Golanski planoti, ki jih Izrael zaseda od vojne leta 1967. Večino Golanske planote si je Izrael tudi enostransko priključil.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v četrtek zagotovil, da je namestitev izraelskih sil, ki jo odkrito kritizirajo Združeni narodi, zgolj začasna.

Turčija pripravljena vojaško pomagati
En teden po strmoglavljenju sirskega predsednika Bašarja al Asada je turški obrambni minister Yasar Güler danes izrazil pripravljenost za vojaško pomoč novim oblastem.
Turčija je v soboto po 12 letih znova odprla veleposlaništvo v Damasku. Četudi Turčija Hajat Tahrir al Šam (HTS) formalno obravnava kot teroristično skupino, je članica Nata očitno pripravljena sodelovati z novimi oblastmi. Kot je dejal Güler, so pripravljeni vojaško pomagati, če bo Sirija za to zaprosila.
Ankara je v času sirske državljanske vojne igrala pomembno vlogo pri pomoči uporniškim skupinam, sama je tudi izvedla več ofenziv na severu Sirije. Obenem velja Turčija za državo z največ sirskimi begunci.
Od skupno treh milijonov Sircev, kolikor jih je po ocenah Združenih narodov v Turčiji, se jih je do petka v domovino vrnilo več kot 7500, je v soboto povedal turški notranji minister Ali Yerlikaya. Kot pojasnjuje nemška tiskovna agencija dpa, Sirci ob vrnitvi domov izgubijo pravico do ponovnega bivanja v Turčiji.
Damask je danes obiskal tudi odposlanec ZN Geir Pedersen, ki je ob tej priložnosti pozval k okrepitvi humanitarne pomoči, navaja francoska tiskovna agencija AFP. Poudaril je tudi, da je potrebno terjati odgovornost za storjene zločine, in obenem posvaril pred maščevanjem.
Razmere v Damasku so sicer razmeroma stabilne, danes so se k pouku vrnili številni učenci, dijaki in študentje.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje