
Na parlamentarnih volitvah v Nemčiji je zmagala konservativna unija CDU/CSU, ki jo je kot kanclerski kandidat vodil Friedrich Merz. Glede na izide vzporednih volitev je osvojila okoli 29 odstotkov glasov, projekcijam pa pritrjujejo tudi delni izidi volilne komisije, ki glasovnice še prešteva. Velik uspeh je dosegla tudi skrajno desna Alternativa za Nemčijo, medtem ko so veliko razočaranje doživele stranke "semaforske koalicije" SPD, Zeleni in FDP. Po poročanju nemških medijev je bila volilna udeležba med 83 in 84 odstotki in tako najvišja od združitve Nemčije leta 1990.
Glede na izide vzporednih volitev televizije ZDF je z 28,5 odstotka glasov na parlamentarnih volitvah v Nemčiji zmagala konservativna unija CDU/CSU. Sledi skrajno desna Alternativa za Nemčijo (AfD) z 20 odstotki, nato zmagovalci zadnjih volitev socialdemokrati (SPD), ki so zbrali 16,5 odstotka glasov, in Zeleni z 12 odstotki. Levica je zbrala 9 odstotkov glasov, medtem ko sta FDP in levo populistično Zavezništvo Sahre Wagenknecht zbrala vsaka po 5 odstotkov podpore.
Podobna razmerja kažejo tudi izidi vzporednih volitev televizije ARD. CDU/CSU je zbrala 29 odstotkov, AfD 19,5; SPD 16; Zeleni 13,5; Levica 8,5; FDP 4,9 in Zavezništvo Sahre Wagenknecht 4,7 odstotka.
Enak vrstni red kažejo tudi delni izidi nemške volilne komisije, ki je trenutno obdelala in objavila rezultate z več kot polovice volilnih enot. Edina negotovost je pri uvrstitvi stranke FDP in Zavezništva Sahre Wagenknecht v parlament, saj sta obe zelo blizu 5-odstotnemu parlamentarnemu pragu. Po poročanju nemških medijev je bila volilna udeležba med 83 in 84 odstotki. To je najvišja udeležba na volitvah po združitvi Nemčije leta 1990.
Kanclerski kandidat unije CDU/CSU Friedrich Merz je v štabu kmalu po zaprtju volišč ob 18. uri razglasil zmago. “Zavedam se odgovornosti in tudi obsega naloge, ki je zdaj pred nami. Z njo se soočam z največjim spoštovanjem in vem, da ne bo lahka,” je po poročanju ZDF dejal Merz. Nekaj spoštljivih besed je namenil tudi političnim tekmecem. “Volilna kampanja je bila težka, toda zdaj se bomo pogovarjali drug z drugim. Najpomembnejše je, da v Nemčiji čim prej ponovno vzpostavimo sposobno vlado z dobro parlamentarno večino. Svet tam zunaj ne čaka na Nemčijo,” je prvi nagovor sklenil Merz.
Uniji CDU/CSU in njenemu voditelju je čestitalo več tujih državnikov, med drugim tudi slovenski premier Robert Golob, šef Nata Mark Rutte in ameriški predsednik Donald Trump.

Vzdušje v štabu zmagovalke je bilo po poročanju nemških medijev kljub dobrim obetom precej zadržano. Aplavz ob objavi rezultatov vzporednih volitev se je zdel bolj dolžnost kot iskreno navdušenje. V CDU/CSU so namreč upali, da bodo presegli mejo 30-odstotkov.
Zgodovinski poraz za SPD in zgodovinski uspeh za AfD
Še večje razočaranje je vladalo v štabu SPD, zmagovalke zadnjih volitev. Tokratni rezultat je najslabši volilni izid v njeni zgodovini. Ob objavi vzporednih rezultatov je po pisanju ZDF v štabu vladala smrtna tišina z nekaj vzkliki presenečenja ob slabih obetih za FDP, ki z Zavezništvom Sahre Wagenknecht visita na meji parlamentarnega praga, in zavistnimi pogledi ob dobrem rezultatu Levice.
Generalni sekretar SPD Matthias Miersch je čestital Merzu. “To je zgodovinski poraz, resnično grenak večer,” pa je o rezultatu socialdemokratov povedal za javno televizijo ARD. “Jasno je, da te volitve niso bile izgubljene v zadnjih osmih tednih,” je nadaljeval in spomnil na burno dogajanje v “semaforski koaliciji”. O prihodnosti vodje stranke in odhajajočega kanclerja Olafa Scholza je dejal, da je ta državo vodil skozi težke čase. “Na koncu pa ni uspel prepričati volilcev. To je dejstvo tega večera,” je sklenil Miersch. V štabu se je na kratko oglasil tudi Scholz, ki je rezultat označil za grenak poraz. “Tokratni volilni rezultat je slab, tudi sam sem odgovoren zanj,” je dodal. V kasnejši izjavi je napovedal, da se v novi vladi ne bo potegoval za ministrski položaj.
Če tradicionalno najmočnejši nemški stranki nista bili najbolj zadovoljni, pa je bilo vzdušje drugačno v taboru AfD. To je bil najboljši rezultat stranke, ki je podvojila podporo z zadnjih volitev in prvič v zgodovini postala druga najmočnejša stranka v Nemčiji. V štabu se je njihova vodilna kandidatka Alice Wiedel zbranim zahvalila za podporo. “Želeli so nas prerezati na pol. Zgodilo se je ravno nasprotno,” je dejala po poročanju ZDF. Ob tem je ponovno nakazala pripravljenost njene stranke za sodelovanje v koaliciji z zavezništvom CDU/CSU. V kasnejših izjavah je Wiedel AfD označila za stranko ljudstva in dejala, da so pripravljeno sodelovati s komerkoli.
Da ponudba za sodelovanje s CDU/CSU še vedno velja, je izpostavil tudi eden od vodij AfD Tino Chrupalla. “Če želi Friedrich Merz uresničiti svoje predvolilne obljube, se bo moral obrniti na nas,” je dejal za televizijo Phoenix. Pogled je usmeril že proti volitvam 2029, kjer kot cilj izpostavlja izvolitev kanclerja iz vrst AfD. Pri tem pa ne izključuje možnosti, da bi se Nemci na volišča podali prej. “Mislim, da bo vlada z volilnimi poraženci, ki jo zdaj kuje Merz, verjetno trajala krajše obdobje, kot si nekateri mislijo,” je sklenil Chrupalla.
Ugibanja o koaliciji: najbolj verjetne tri možnosti
Glede na rezultate vzporednih volitev so možnosti za koalicijo pod vodstvom CDU/CSU štiri. Najenostavnejša bi bila sklenitev dogovora z AfD, kar pa je Friedrich Merz večkrat zavrnil. Med drugim tudi danes med gostovanjem v skupni povolilni oddaji ARD in ZDF, kjer pa je dejal, da bi raje kot koalicijo treh strank vodil koalicijo dveh.
Matematika za koalicijo dveh strank se ob vnaprejšnji izključitvi AfD izide le v enem primeru. Če se bodo v parlament uvrstile štiri stranke, bo mogoča “velika koalicija” CDU/CSU in SPD. Če pa bo v parlamentu več strank, bo treba nujno iskati tretjega partnerja. Tako ostaneta možnost trojne koalicije CDU/CSU, SPD in Zeleni, vendar v konservativnem delu Merzove unije nad sodelovanjem z Zelenimi niso najbolj navdušeni in ga celo zavračajo. Tretja možnost pa je oalicija CDU/CSU, SPD in FDP. Ta je odvisna od FDP, ki visi na pragu parlamenta in čaka na odgovor, ali se bo vanj sploh uvrstila.
Kljub zapleteni kombinatoriki Merz novo nemško vlado napoveduje do velike noči 20. aprila.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje