Američani izbirajo novega predsednika države, na končni izid pa čaka ves svet. ZDA lahko z demokratko Kamalo Harris dobijo prvo predsednico, z republikancem Donaldom Trumpom pa drugega predsednika, ki je volitve po prvem mandatu izgubil, nato pa se uspel vrniti v Belo hišo. Napeto štetje glasov se je začelo, objavljene pa so tudi prve projekcije zmagovalcev. Dogajanje spremljamo V ŽIVO.
Najnovejše:
Dve zvezni državi za Harris
Projekcije so v zveznih državah Rhode Island (4) in Illinois (19) za zmagovalko razglasile Kamalo Harris.
Kaj kažejo nove projekcije?
Z zaprtjem volišč pa je tu nova pošiljka projekcij. Donald Trump je glede na projekcije ameriških medijev zmagal v Wyomingu (3 elektorski glasovi), Severni Dakoti (3), Južni Dakoti (3) in Teksasu (40). Kamali Harris so medtem pripisali zmago v Delawaru (3 elektorski glasovi). Tudi v tej pošiljki ni presenečenj.
Volišča se zapirajo v še treh ključnih zveznih državah
Volišča so se zaprla v še 15 zveznih državah, med katerimi so tudi tri ključne zvezne države, ki bodo pomembno vplivale na končni razplet volitev. To so Arizona, Michigan in Wisconsin.
Grožnja z bombo tudi v Pensilvaniji
Zaradi še ene grožnje z bombo so v Pensilvaniji začasno evakuirali enega od objektov, kjer poteka štetje glasovnic. Kot poroča CNN, stavbo preiskuje policija s psi, če se bo grožnja izkazala za lažno pa bodo štetje kmalu nadaljevali.
Zgodovinske volitve ne glede rezultat
Ne glede na to kdo bo zmagovalec tokratnih volitev, bodo te zgodovinske. Kamala Harris lahko postane prva predsednica, s tem pa seveda tudi prva temnopolta predsednica v zgodovini ZDA.
Donald Trump pa lahko postane drugi predsednik v zgodovini države, mu bo po porazu po prvi izvolitvi uspel povratek v Belo hišo. Povedano drugače lahko postane šele drugi predsednik z dvema mandatoma, ki nista zaporedna.
Prvi, ki mu je to uspelo, je bil Grover Cleveland, ki je bil prvič predsednik med letoma 1885 in 1889. Naslednje volitve je izgubil, zmagal pa je na volitvah za tem in ZDA vodil od leta 1893 do leta 1897.
Nove projekcije: Trumpu še dve zvezni državi
Nove projekcije. Donald Trump bo zmagal v zvezni državi Arkansas (6 elektorskih glasov) in Južni Karolini (9 glasov). Dosedanje projekcije zmagovalcev niso prinesle nobenega presenečenja.
Velik val projekcij: Trump pri 90 elektorskih glasovih, Harris pri 27
Z zaprtjem velikega števila volišč so ameriški mediji objavili tudi kopico projekcij zmagovalcev. Trumpa so za zmagovalca razglasili na Floridi (30 elektorskih glasov), v Tennesseeju (11), Alabami (9), Oklahomi (7) in Misuriju (10).
Kamalo Harris so medtem za zmagovalko razglasili v Marylandu (10 elektorskih glasov), Massachusettsu (11) in v okrožju Kolumbija, kamor sodi prestolnica Washington (3).
Volišča zaprli tudi v Pensilvaniji
Volišča so se zaprla v še 21 zveznih državah ter v prestolnici Washingtonu. Med njimi je tudi ključna zvezna država Pensilvanija, kamor z zanimanjem pogleduje največ ljudi. Pensilvanija ima namreč med nihajočimi zveznimi državami največ, 19 elektorskih glasov. Zmaga tam je za kandidata skorajda neizogibna.
Zaradi groženj z bombami glasovanje podaljšali na 12 voliščih v Georgii
Glasovanje je zaradi lažnih groženj z bombami, zaradi katerih so morali prekiniti glasovanje, podaljšano na 12 voliščih v zvezni državi Georgia, je za CNN dejal državni sekretar te zvezne države Brad Raffensperger. Kot je še dodal, so vse grožnje v Georgi izvirale iz Rusije.
Zaradi drugih tehničnih težav so glasovanje podaljšali na še treh voliščih. Podaljšanje glasovanja na določenih voliščih je sicer na ameriških volitvah običajno, razlogi zanj pa so običajno tehnične težave.
Nova projekcija: Še štirje elektorski glasovi za Trumpa
Projekcije ameriških medijev so ob zaprtju volišč Donalda Trumpa razglasile za zmagovalca v zvezni državi Zahodna Virginija (4 elektorski glasovi). Gre za projekcije ameriških medijev (in ne za uradne rezultate), ki pa so običajno precej zanesljive.
Kaj so ključne zvezne države in zakaj je zmaga tam tako pomembna?
Če lahko pri večini zveznih državah že vnaprej vemo, kako se bodo obarvale – ali modro ali rdeče –, pa je sedem takšnih, kjer rezultat ni tako lahko predvidljiv. To so: Nevada (6 elektorskih glasov), Arizona (11 glasov), Wisconsin (10 glasov), Michigan (15 glasov), Pensilvanija (19 glasov), Severna Karolina (16 glasov) in Georgia (16 glasov).
Več preberite v članku: Sedem ključnih zveznih držav: zakaj je rezultat tam tako pomemben
V prvi nihajoči zvezni državi že štejejo glasove
Ob eni uri po našem času se je zaprla večina volišč v Georgii, eni od sedmih ključnih zveznih držav, kjer se bodo odločale tokratne volitve. Štetje glasov se je tam že začelo, na nekaterih voliščih, kjer so prejeli lažne grožnje z bombami, glasovanje zaradi podaljšanja še poteka.
Naslednja ključna zvezna država, ki bo zaprla volišča, je Severna Karolina, kjer se bo glasovanje končalo ob 1.30 po našem času.
Prihajajo prve projekcije zmagovalcev
Ameriške televizije so že razglasile prve zmagovalce v posameznih zveznih državah. Televiziji CNN in NBC sta v Vermontu (3 elektorski glasovi) za zmagovalko razglasili Kamalo Harris, medtem ko sta v Kentuckyju (8 elektorskih glasov) in Indiani (11 elektorskih glasov) za zmagovalca razglasili Donalda Trumpa. Gre za projekcije ameriških medijev (in ne za uradne rezultate), ki pa so običajno precej zanesljive.
Nove grožnje z bombami v Georgi
V enem od okrožij v zvezni državi Georgia poročajo o novih grožnjah z bombami. Po poročanju CNN policija so grožnje dobili na petih voliščih in še na dveh lokacijah, kjer pa glasovanje ne poteka. Glasovanje na omenjenih petih voliščih je bilo prekinjeno, volilni uradniki pa zagotavljajo, da bodo vsi državljani dobili priložnost za oddajo glasu in da bo vsak glas preštet. Po poročanju agencije Associated Press so v teku postopki za podaljšanje glasovanja.
V Georgi, kjer se bodo volišča zaprla ob eni uri po našem času, so že pred tem prejeli več groženj z bombami, ki so se izkazale za neresnične. Glasovanje na nekaterih voliščih, kjer so glasovanje zaradi groženj prekinili, bodo podaljšali. Podobne grožnje so prejemali tudi drugod po ZDA, ameriške obveščevalne službe pa trdijo, da za delom teh groženj stoji Rusija.
Kje bosta kandidata spremljala izid rezultatov?
Kandidata bosta na volilni dan dogajanje spremljala vsak na svojem koncu države. Donald Trump je volil doma na Floridi, izide volitev pa bo spremljal s svojega posestva Mar a Lago. Kamala Harris je volila predčasno po pošti v Kaliforniji, njen volilni štab pa bo na univerzi Howard v Washingtonu, kjer je diplomirala.
Prvi volišča zaprli v Indiani in Kentuckyju
Ob polnoči po našem času so se zaprla prva volišča in sicer v zveznih državah Indiana in Kentucky. Zaprl se je le del volišč v omenjenih zveznih državah, saj imajo lahko v ZDA volišča znotraj ene zvezne države tudi različne časovne roke. Preostanek volišč se bo zaprl ob eni uri po našem času, ko se bodo zaprla tudi vsa volišča v Georgii, Južni Karolini, Vermontu, Virginiji in večini Floride.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!