Med štetjem glasov na tokratnih ameriških predsedniških volitvah se bo lahko zgodilo, da bosta Kamala Harris ali Donald Trump v neki zvezni državi najprej močno vodila, nato pa se bo prednost ob nadaljnjem preštevanju glasov (povsem) stopila. Take spremembe razmerij so v ZDA poimenovali rdeči ali modri prividi, ki nastanejo predvsem zaradi načina obdelave glasovnic in sporočanja vmesnih volilnih rezultatov.
Pri spremljanju štetja glasov na ameriških volitvah se pogosto zgodi, da se vmesni izidi v neki zvezni državi najprej močno nagnejo v korist enega kandidata, nato pa sledita preobrat in končna zmaga drugega kandidata. Tako se je v preteklosti dogajalo, da so volilci odšli v posteljo, ko je v njihovi zvezni državi vodil en kandidat, ko so se prebudili, pa je po preštetju vseh glasov zmagal drugi kandidat.
Takemu navideznemu vodstvu v ZDA rečejo volilni privid. Kot pojasnjujejo pri portalu televizije NBC, se volilni privid zgodi, ko vmesni volilni izidi kažejo, da je kandidat osvojil večji odstotek glasov, kot ga bo prejel ob koncu štetja. Tako lahko v neki zvezni državi, ki je sicer naklonjena republikancem, ob vmesnem štetju vodi demokratski kandidat, a to seveda ne pomeni, da bo prednost zadržal tudi do konca. V takem primeru bi govorili o “modrem prividu”. Če pa bi v demokratski “trdnjavi” vodil republikanec, ki na koncu ne bi zmagal, pa bi govorili o “rdečem prividu”.
Razlogi za rdeče in modre privide so v načinu obdelave glasovnic. Pri NBC izpostavljajo tri dejavnike, ki ustvarjajo volilne privide. Ti se lahko pojavijo zaradi geografskih razlik med okrožji, ki volilne izide sporočajo hitreje ali počasneje. Pogosto se zgodi, da majhna, podeželska okrožja volilne izide sporočijo hitreje kot velika, mestna okrožja, kjer morajo obdelati več glasovnic. Ker podeželje pogosteje voli za republikance, lahko pride do rdečega privida. Že prešteti glasovi iz podeželskih okrožij bodo na ravni zvezne države poskrbeli za prednost republikanskega kandidata, ki se bo nato ob vnosu rezultatov iz mestnih okrožij zmanjšala.
Primer takega privida, ki ga daje NBC, je zvezna država Virginija in tamkajšnje gosto poseljeno okrožje Fairfax, kamor sodi predmestje Washingtona. Omenjeno okrožje je bilo leta 2020 med zadnjimi v Virginiji, ki je sporočilo rezultate glasovanja, v njem pa je z zelo veliko razliko zmagal Joe Biden. Ko so rezultate iz okrožja Fairfax prišteli ostalim rezultatom, je odstotek glasov za Donalda Trumpa na ravni zvezne države padel s 50,2 na 45,8 odstotka.
Med predčasnimi glasovnicami več demokratskih, a razlika letos ni velika
Volilne privide lahko ustvari tudi način glasovanja. Izbira, ali bo volilec glasoval predčasno, po pošti ali pa na dan volitev, je namreč pogosto strankarsko pogojena. Leta 2020, v času epidemije koronavirusa, je v živo in po pošti predčasno glasovalo več kot 110 milijonov ljudi. Glede na podatke analitičnega podjetja Catalist iz 27 zveznih držav, ki beležijo strankarske povezave, so 42 odstotkov predčasnih glasovnic oddali registrirani demokrati, 30 odstotkov pa registrirani republikanci. Demokrati so namreč v kampanji ljudi pozivali k predčasnemu glasovanju, medtem ko so republikanci volilce nagovarjali h glasovanju na dan volitev.
To je poskrbelo za modri privid v Severni Karolini. Kot piše NBC, so tam najprej vnesli podatke predčasnega glasovanja in glasovanja po pošti. Ti so bili močno naklonjeni demokratu Bidnu in na začetku volilne noči se je ponašal s 57,6 odstotka glasov v tej zvezni državi. Glasovnice z volišč, ki so jih prešteli za tem, so bile močno v korist Trumpa. Republikanec je osvojil Severno Karolino, Bidnov rezultat pa je na koncu strmoglavil na 48,6 odstotka.
Letos bo vpliv načina glasovanja na volilne privide manjši. Predčasno je glasovnice v živo ali po pošti oddalo dobrih 78 milijonov volilcev, prav tako pa je bolj izenačeno razmerje med obema strankama, saj so k predčasnemu glasovanju tokrat pozivali tudi republikanci. Po podatkih podjetja Catalist iz 27 zveznih držav so 37 odstotkov predčasnih glasov oddali registrirani demokrati, 35 odstotkov glasov pa registrirani republikanci. Verjetnost za modre privide na račun predčasnih glasovnic je tako manjša.
Še en razlog za rdeče in modre privide pa je vrstni red štetja glasovnic. Kot pojasnjuje NBC, številni volilni uradi glasovnice, oddane po pošti, štejejo po vrstnem redu prejetja. Tako bodo prej prešteli in vnesli glasove, ki so jih prejeli sredi oktobra, kot pa tiste, ki so jih prejeli na dan volitev. Privid lahko nastane, če so med zgodnjimi in poznimi glasovnicami strankarske razlike.
Ker nihče nima kristalne krogle, je tako kot končni rezultat težko napovedati tudi pojavljanje rdečih in modrih prividov. Bolj izenačen rezultat predčasnega glasovanja prav tako pomeni, da se morda nekateri vzorci iz preteklosti tokrat ne bodo ponovili.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!