Države članice EU so podprle spremembo statusa zaščite volka iz strogo zaščitenega v zaščitenega. Sprememba pa ne bo imela vpliva na upravljanje volka v okviru bernske konvencije na ozemlju Slovenije, saj z njo volk v Sloveniji ni zavarovan. Slovenija predlogu Evropske komisije za spremembo statusa sicer ni nasprotovala, temveč se je glasovanja vzdržala.
Države članice EU so danes podprle zmanjšanje zaščite volka, ki ga je decembra predlagala Evropska komisija, so danes potrdili v Bruslju.
Za Slovenijo to sprememb ne prinaša. Status zaščite volka v državah pogodbenicah namreč izhaja iz mednarodne bernske konvencije o varstvu prostoživečega evropskega rastlinstva in živalstva ter naravnih habitatov, a volk v Sloveniji ni zavarovan v okviru te konvencije. Sprememba varstvenega statusa tako ne bo imela vpliva na upravljanje volka v okviru bernske konvencije na ozemlju Slovenije, so STA pojasnili na ministrstvu za naravne vire in prostor.
Pojasnili so, da je volk od začetka veljavnosti bernske konvencije leta 1982 uvrščen na prilogo II, ki govori o strogo zavarovanih živalskih vrstah, vendar je Slovenija ob ratifikaciji bernske konvencije leta 1999 dala pridržek do varstva volka. “S pridržkom je Slovenija izrazila nasprotovanje kakršni koli zaščiti volka, kar pomeni, da volk v Sloveniji v okviru bernske konvencije ni zavarovan,” so pojasnili.
Sklep Sveta EU o vložitvi predlogov za spremembo prilog II in III bernske konvencije v zvezi z volkom tako po pojasnilih ministrstva za naravne vire in prostor nima vpliva na upravljanje volka v okviru bernske konvencije na ozemlju Slovenije. “Zato predlogu Slovenija ni nasprotovala in se je vzdržala glasovanja,” so stališče Slovenije pojasnili na ministrstvu.
So pa v zvezi statusom zaščite volka pri nas razložili, da je Slovenija zavezana k izpolnjevanju zahteve direktive o habitatih, v okviru katere je volk uvrščen na prilogo IV, na kateri so vrste v interesu Skupnosti, ki jih je treba strogo varovati. Slovenija je omenjeno habitatno direktivo v svoj pravni red prenesla z uredbo o zavarovanih prostoživečih rastlinskih in živalskih vrstah.
Ta tako določa tudi pravila varovanja volka. Kot so prav danes v odziv glede odvzema volkov iz narave z odstrelom na območju Jelovice in Pokljuke spomnili na ministrstvu za naravne vire in prostor, je glede na varstveni status volka poseg v populacijo dopusten, vendar morajo biti v skladu z omenjeno uredbo izpolnjeni trije pogoji, in sicer, da ni druge zadovoljive možnosti, da ta ravnanja ne škodujejo ohranitvi ugodnega stanja populacije in da gre za enega od razlogov, navedenih v uredbi, denimo preprečitev resne škode.
Za Slovenijo je glede na zadnje poročilo Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS) o spremljanju stanja ohranjenosti volka v Sloveniji ocena, da je bilo v sezoni 2022/2023 v Sloveniji 117 volkov, kar predstavlja oceno povprečnega števila volkov, ki se v danem trenutku nahaja v državi. V sezoni 2022/2023 so sicer na območju Slovenije potrdili prisotnost 17 volčjih tropov in enega tropa križancev med volkom in domačim psom.
Evropska komisija bo po uradni potrditvi, ki je predvidena v četrtek, sprožila postopek za spremembo statusa v bernski konvenciji.
Na Komisiji so odločitev Sveta EU, ki jo bodo v četrtek predvidoma uradno potrdili ministri, pristojni za konkurenčnost, pozdravili.
“Po našem mnenju bo prilagoditev statusa zaščite pomemben korak pri naslovitvi izzivov, ki jih predstavljajo naraščajoče populacije volkov, in ohranjanja vrst hkrati,” je povedal njen tiskovni predstavnik Adalbert Jahnz.
Pojasnil je, da bo po uradni odločitvi Sveta EU komisija stalnemu odboru bernske konvencije, ki se bo naslednjič sestal v začetku decembra, podala predlog za spremembo statusa zaščite volka. Sprememba konvencije je namreč predpogoj za spremembo zakonodaje EU. Če bo stalni odbor potrdil spremembo konvencije, bo nato komisija predlagala tudi spremembo statusa v evropski direktivi o habitatih.
Odstrel kot “lažna rešitev za problematiko uničevanja živine”
Več kot 300 organizacij za zaščito okolja in živali, med njimi tudi več slovenskih, je sicer pretekli teden ob 45. obletnici bernske konvencije pozvalo članice, naj zavrnejo predlog Evropske komisije o znižanju zaščite volkov. Države članice bi morale zaščito volkov okrepiti, ne pa oslabiti, so prepričane organizacije.
Znižanje zaščitenega statusa volka po mnenju okoljske organizacije Alpe Adria Green (AAG) “odpira vrata odstrelu volkov kot lažni rešitvi za problematiko uničevanja živine”. V organizaciji so prepričani, da je to v nasprotju z zavezo Evrope za zaščito in obnavljanje biotske raznovrstnosti.
“Ta premik odpira vrata odstrelu volkov kot lažni rešitvi za problematiko uničevanja živine, kar je v nasprotju z zavezo Evrope za zaščito in obnavljanje biotske raznovrstnosti. Odločitev je padla, potem ko je Nemčija v zadnjem trenutku nepričakovano spremenila svoje stališče iz vzdržane v podporo,” so se na današnjo odločitev držav članic EU za STA odzvali v okoljski organizaciji AAG.
Podčrtali so, da so se s to odločitvijo države članice EU odločile “ignorirati poziv več kot 300 organizacij civilne družbe in več sto tisoč ljudi, ki so pozvali, naj upoštevajo znanstvena priporočila in s preventivnimi ukrepi okrepijo prizadevanja za spodbujanje sobivanja z velikimi zvermi”.
V AAG so prepričani tudi, da države članice s sprejetjem predloga Evropske komisije prav tako podpirajo “osebno motivirane odločitve, ki prevladajo nad znanstvenimi dokazi”.
Poleg tega današnja odločitev po mnenju okoljske organizacije ne le spodkopava desetletja prizadevanj za ohranitev, ampak predstavlja tudi pomembno oviro za tisto, kar je bilo razglašeno za enega najbolj opaznih uspehov EU pri ohranjanju divjih živali, to je vrnitev volka iz skorajšnjega izumrtja. Ocenili so, da bo oslabitev njihove zaščite ovirala trenutno obnovo populacij in ogrozila prizadevanja za spodbujanje sobivanja med ljudmi in velikimi zveri.
Navedli so še, da znanost kaže, da okrevanje volkov še vedno poteka in da ključni cilji bernske konvencije in direktive o habitatih, to je obnova ogroženih vrst, ostajajo neizpolnjeni. Poleg tega, tako v okoljski organizaciji, lastna poglobljena analiza Evropske komisije ne potrjuje nobenega dokaza, da bi odstrel zmanjšal plenjenje živine.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje