Von der Leyen in Rutte na srečanju tudi o severnokorejskih vojakih v Rusiji

Svet 29. Okt 202417:45 3 komentarji
Ursula von der Leyen in Mark Rutte
Foto: PROFIMEDIA

Novi generalni sekretar Nata Mark Rutte se je prvič, odkar je zasedel položaj, srečal s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen. Zavzela sta se za okrepitev sodelovanja med organizacijama, govorila pa tudi o vse bolj odločnem ravnanju avtoritarnih držav, ki ogrožajo njune skupne interese, vrednote in demokratična načela.

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in novi generalni sekretar Nata Mark Rutte sta se na svojem prvem srečanju, odkar je slednji v začetku meseca zasedel položaj, zavzela za okrepitev sodelovanja med Evropsko unijo in zvezo Nato. Dogovorila sta se o vzpostavitvi posebne delovne skupine, namenjene temu.

Kot so sporočili z Evropske komisije in Nata, bo delovna skupina namenjena naslavljanju izzivov in groženj v svetu.

Kot največjo grožnjo miru in varnosti na evropski celini sta voditelja izpostavila rusko agresijo v Ukrajini. Pri tem sta poudarila, da podpora severnokorejskih vojakov, ki jih Pjongjang pošilja v Rusijo, pomeni bistveno zaostritev vojne. Poleg tega predstavlja resno grožnjo evropski varnosti in svetovnemu miru.

Ursula von der Leyen in Mark Rutte
Foto: PROFIMEDIA

Govorila sta še o vse bolj odločnem ravnanju avtoritarnih držav, ki “ogrožajo naše skupne interese, vrednote in demokratična načela”.

Na srečanju na sedežu Evropske komisije sta se sicer osredotočila na pomen tesnega in strateškega partnerstva med unijo in zavezništvom, so še sporočili. Strinjala sta se, da je to partnerstvo v vse bolj nevarnem svetu ključnega pomena za ohranitev miru, svobode in blaginje.

EU in zveza Nato sta svoje odnose institucionalizirala v začetku stoletja, pri čemer se je – tudi spričo ruske agresije v Ukrajini – sodelovanje v zadnjih letih močno razširilo. Januarja 2023 so von der Leyen, predsednik Evropskega sveta Charles Michel in tedanji generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg podpisali tretjo skupno izjavo o strateškem partnerstvu.

Organizaciji sodelujeta na področjih soočanja s hibridnimi grožnjami, kibernetske varnosti, obrambnih zmogljivosti, obrambne industrije in raziskav ter političnega dialoga. 23 od 27 članic EU je tudi v Natu, vključno s Slovenijo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje