Vsak, ki trdi, da ve, kaj se bo zgodilo na ameriških volitvah 5. novembra, zavaja sebe in druge, je v pogovoru s tujimi dopisniki v ZDA povedal znani izvajalec anket in analitik John Zogby. Dodal je, da verjetno tudi takoj po volitvah še ne bo znano, kdo je zmagal.
“Tekma je povsem izenačena in v sedmih odločilnih državah lahko zmaga eden ali drugi kandidat,” je dejal John Zogby o dvoboju med republikancem Donaldom Trumpom in demokratko Kamalo Harris. Analitik pričakuje številne izzive in tožbe takoj po volitvah in meni, da zmagovalec morda ne bo znan še precej časa.
Glasovnice za volitve je predčasno do petka oddalo že več kot 65 milijonov volilcev in obeta se zelo visoka volilna udeležba, podobna tisti iz leta 2020, ko je Joe Biden porazil Trumpa.
Zogby ni kritičen do anket in opozarja, da jih je treba pravilno brati. V vsakem primeru pa kažejo, da se lahko tekma obrne v eno ali drugo stran. Po njegovih besedah gre tokrat za tekmo med “dekleti in fanti”, saj Harris uživa okrog 15 odstotkov več podpore pri volilkah, Trump pa podobno okrog 15 odstotkov več podpore pri volilcih.
Tako velikega volilnega prepada med spoloma v zadnjih desetletjih še ni bilo, pri ženskah pa je takoj za gospodarstvom najpomembnejše vprašanje pravica do splava, ki so jo Trumpovi vrhovni sodniki pomagali ukiniti.
Trump in njegov podpredsedniški kandidat po Zogbyjevih besedah vodita nesmiselno kampanjo do volilk v smislu, da jim sporočata, naj se ne obremenjujejo po nepotrebnem, ker bodo že fantje vse uredili.
Harris ima po drugi strani težavo pri moških, ki se nekako ne morejo pripraviti do tega, da bi na položaj predsednika ZDA izvolili žensko, pa tudi pri volilcih arabskega izvora, med katere spada tudi Zogby, ki pravi, da lahko ti zaradi Bidnove podpore Izraelu med vojno v Gazi spodnesejo Harris v Michiganu.
Tudi Zogby je letos opazil zanimiv trend pri anketah, ki ga je podrobneje razdelal časnik New York Times. Posvaril je pred upoštevanjem strankarskih anket, ki kažejo veliko prednost enega ali drugega kandidata.
Konservativne organizacije so letos ustvarile 37 novih anket in Trump zanesljivo vodi v 30. Te ankete v svojem povprečju upošteva organizacija RealClear Politics, ki velja za avtoriteto na tem področju. RealClear Politics ne izloča dvomljivih strankarskih anket, poroča New York Times.
Trumpovi podporniki že pravijo, da se dogajajo prevare
Republikanske ankete promovirajo Trumpovo moč in gradijo zgodbo, da ne more izgubiti drugače kot s prevaro. V primeru Trumpovega poraza bodo te ankete po volitvah služile kot dokazno gradivo v tožbah.
“Glavni razlog za to je, da prepričaš podpornike, da Trump ne more izgubiti, če ni bilo prevar. S tem pripraviš teren za izpodbijanje izidov,” je za New York Times dejal republikanski strateg Mike Madrid, ki Trumpa ne podpira.
Republikanski kandidat je pred dnevi že začel trditi, da se v eni od ključnih držav – Pensilvaniji – dogajajo prevare, kar je za njegove nasprotnike znamenje, da tam pričakuje poraz. Trump namreč še vedno ni priznal, da je izgubil volitve leta 2020 in vztraja, da so bile prevare, ki pa jih ni nihče dokazal.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!