Vučić na grobovih žrtev tragedije, bivši zaposleni pa: “Objekta niso vzdrževali”

Svet 09. Nov 202415:15 3 komentarji
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je obiskal grobove treh žrtev tragedije v Novem Sadu.
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je obiskal grobove treh žrtev tragedije v Novem Sadu. (Foto: Instagram/@buducnostsrbijeav)

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je devet dni po tragediji v Novem Sadu, kjer je železniški nadstrešek pod seboj pokopal 14 ljudi, obiskal grobove treh žrtev. "Bolečina matere in očeta, vpitje sestre za bratom je to jutro paralo nebo nad Koviljo," je zapisal na družbenem omrežju Instagram. Med tem pa v javnost curljajo nove podrobnosti o malomarnosti in (ne)vzdrževanju železniškega nadstreška. Nekdanji železničar, ki je svojo delovno dobo preživel prav na omenjeni železniški postaji, pravi, da jeklenic, ki so nadstrešek držale, nihče ni preverjal, objekt ni bil vzdrževan, na strehi pa se je nenehno nekaj delalo.

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je devet dni po tragediji v Novem Sadu, kjer se je zrušil nadstrešek na železniški postaji in pod seboj pokopal 14 ljudi, obiskal pokopališče v Kovilji, kjer so pokopane tri žrtve.

“Zjutraj sem bil na najbolj žalostnem mestu v Srbiji, na mestu, kjer so pokopani šestletna Sara, desetletna Valentina in triinpetdesetletni Đorđe. Bolečina matere in očeta, vpitje sestre za bratom je to jutro paralo nebo nad Koviljo,” je zapisal na družbenem omrežju Instagram.

“Bolečina družin, ki so izgubile svoje najdražje, je nepopisna. Za štirinajstimi žrtvami žalujemo tudi ostali državljani Srbije. Hvala Ani in županu Đuriću, da sta bila z mano. Še enkrat v imenu države in v svojem imenu izrekam sožalje vsem družinam žrtev v Novem Sadu,” je dodal.

Medtem na plano prihajajo nove informacije o malomarnosti in (ne)vzdrževanju železniškega nadstreška. Za Danas.rs je spregovoril nekdanji železničar in operativec iz Novega Sada, ki je svojo delovno dobo preživel prav na omenjeni železniški postaji in pozna vsak njen kotiček.

“Ko je arhitekt Imre Farkaš gradil postajo, je imel nalogo, da jo položi na nasip, ki je stal za železnico in je potekal od mostu na Donavi pa naprej proti Subotici. Polovica postaje je bila zgrajena dobesedno v nasip, polovica ne. Želel je uresničiti svoje sanje, in to mu je tudi uspelo, da bi postaja imela veliko dvorano. Česa takega ni bilo le v Jugoslaviji, ampak tudi v okoliških državah. A zaradi velikosti dvorane je nastala težava s streho, saj se je morala statika na tleh skladati s statiko delov objekta, ki so viseli v zraku. In tako je nadstrešek služil kot nekakšna tehtnica oziroma utež, ki so jo z jeklenicami pritrdili na streho in poskrbeli, da je bila statika popolna,” se spominja.

A prva težava, pravi sogovornik srbskega Danas.rs, je bila, da so ob rekonstrukciji nadstreška nanj položili debelo in 30 metrov dolgo steklo. Prav slednje naj bi obremenjevalo jeklenice, ki so nadstrešek držale, tako pa povzročalo nesorazmerje v statiki.

V Novem Sadu se je zrušil del železniške postaje
Foto: PROFIMEDIA

“Že sredi devetdesetih let smo zaposleni opozorili takratnega direktorja železniške postaje, naj na streho ne namešča oglasov. Bili so zelo veliki in zelo težki, na streho pa so obešali tudi druge najrazličnejše stvari, kar ni bilo dovoljeno. V prvi vrsti zaradi statike, v drugi pa, ker gre za enega najbolj prepoznavnih javnih objektov v mestu. Zame je bilo to tako, kot bi izobesil reklamo na skupščino Vojvodine,” pravi.

“Predstavljajte si, da dvigal v blokih nihče ne bi nadziral desetletja”

Ko so na nadstrešek obešali reklame, so poškodovali tudi njegovo streho. Poškodbe so sicer sanirali, a jeklenice so bile dovolj dolgo izpostavljene zunanjim vplivom, da je do njih prišla vlaga in jih skozi leta načela.

Prepričan je, da je prav to oslabilo jeklenice in strešno konstrukcijo. Po njegovih besedah ne jeklenic ne strešne konstrukcije tudi nihče ni nadzoroval in vzdrževal.

“Vsi, ki živite v stavbah in imate dvigalo, veste, da je treba jeklenice preveriti vsakih nekaj let. Zdaj pa si predstavljajte, da jih ne bi nadzirali desetletja, kot se je to zgodilo v primeru železniške postaje v Novem Sadu.  Zato je po mojem mnenju kriva cela veriga: od nevzdrževanja, postavljanja raznih stvari na streho in nadstrešek … Vsak, ki je prišel na postajo, je naredil, kar je mislil, da je treba. Osnov — torej upoštevati predpise in se posvetovati s stroko — pa nihče ni spoštoval. Vsi smo bili neprofesionalni, cela veriga ljudi, davek pa so plačali nedolžni ljudje,” je dejal.

Zaradi tragedije se je v Novem Sadu odvilo več protestov, nekateri so se sprevrgli v nasilne izgrede. Protestniki, ki med drugim zahtevajo kazensko preganjanje vseh, ki so odgovorni za tragedijo ob železniški postaji, so v torek v poslopje mestne hiše metali kamenje in bakle, pred vhodom pa razlili vsebino cisterne s fekalijami. Naslednji protest — organizira ga srbska opozicija — bo v ponedeljek.

Protest v Novem Sadu
Foto: Marko Djurica/REUTERS

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje