
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je na nujni seji Sveta za nacionalno varnost Srbije obsodil "nedemokratično, necivilizirano, nezakonito sodbo" sodišča Bosne in Hercegovine zoper predsednika entitete Republike Srbske Milorada Dodika. Po Vučićevem mnenju gre za "največjo krizo v Bosni in Hercegovini po koncu vojne". Po srečanju z Dodikom je Vučić dejal še, da je današnji dan težak za srbsko ljudstvo kot celoto, saj da je bila v nenavadnem procesu sprejeta neverjetna sodba. Napovedal je sejo srbske skupščine, po potrebi pa tudi novo sejo sveta za nacionalno varnost.
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je na nujni seji Sveta za nacionalno varnost Srbije, ki jo je sklical v luči današnje sodbe sodišča Bosne in Hercegovine zoper predsednika entitete Republike Srbske Milorada Dodika, obsodil “nedemokratično, necivilizirano, nezakonito sodbo” sodišča v Sarajevu proti Dodiku, poroča N1 BiH. Po Vučićevem mnenju gre za “največjo krizo v Bosni in Hercegovini po koncu vojne”.
Kot smo poročali, je sodišče Dodika spoznalo za krivega, potem ko je 7. julija 2023 podpisal dva zakona, ki sta določala, da v Republiki Srbski ne izvajajo odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Christiana Schmidta in ustavnega sodišča BiH. Obsodilo ga je na leto dni zapora in šestletno prepoved opravljanja funkcije.
Podobno je Vučić nato še enkrat ponovil ob vzletu letala, ki ga je odpeljalo v Banjaluko, kamor se je v podporo Dodiku odpravil po seji sveta. Sodbo je na družbenih omrežjih še enkrat označil za “sramotno”. Kot je dejal, v Banjaluko odhaja po sramotni, nezakoniti in nedemokratični sodbi Dodiku, katere cilj je uničenje Republike Srbske in sesutje položaja srbskega naroda.
Vučić se je po pristanku v Banjaluki z Dodikom srečal v palači Republike Srbske. “Ne glede na odločitve Republike Srbske bomo Srbija in jaz osebno vedno z vami. Pripadamo istemu ljudstvu, ne moremo se obnašati drugače in se tudi ne bomo,” je srbski predsednik pred palačo nagovoril prebivalce srbske entitete. Po srečanju z Dodikom je Vučić nato dejal, da je današnji dan težak za srbsko ljudstvo kot celoto, saj da je bila v nenavadnem procesu sprejeta neverjetna sodba.
Na skupni novinarski konferenci z Dodikom je srbski predsednik še pojasnil, da je prišel, da prosi Dodika in vodstvo Republike Srbske, da še enkrat k pogovorom povabita vse politične predstavnike v BiH, v EU, Rusiji in Kitajski, da Dodik pokaže srbsko zavezanost miru in reševanju težav skozi dialog.
Napovedal je sejo skupščine Srbije, po potrebi pa tudi novo sejo sveta za nacionalno varnost. “Srbija bo vedno pomagala pri ohranjanju miru, a bo tudi stala ob strani Republiki Srbski,” je še povedal.
Dodik je po srečanju medtem dejal, da so “pripravljeni na pogovore, a ne na ignoriranje,” poroča N1 BiH. Zatrdil je, da je ohranjanje miru prioriteta in da ne bo podprl nobene aktivnosti, usmerjene proti kateremukoli pripadniku drugih narodov. Prav tako je vse ljudi pozval k ohranitvi miru.
Napovedal je tudi, da bo sledil Vučićevemu pozivu in že v petek pozval k pogovorom, saj da se je pripravljen pogovarjati z vsemi o tem, kako v BiH vzpostaviti ustavno stanje, da pa bo vztrajal pri tem, kar jim po ustavi pripada in ne bo dovolil ignorantskega odnosa do njih.
Notranji minister Dačić: Ta kriza je posledica vsesplošnega napada Sarajeva in Zahoda na Republiko Srbsko
Srbski notranji minister Ivica Dačić je medtem na seji sveta za nacionalno varnost dejal, da je “ta kriza posledica vsesplošnega napada Sarajeva in Zahoda na Republiko Srbsko s ciljem njene redefinicije in izginotja”. Pozval je k enotnosti srbskega naroda in vseh političnih strank tako v Republiki Srbski kot v Srbiji.
Dodal je še, da so na seji izrazili nasprotovanje vmešavanju tujcev v BiH, saj da je prav to privedlo do te situacije, piše N1 BiH.
Dačić je poudaril, da so zaradi sodbe predsedniku entitete sicer zelo zaskrbljeni, a da je najpomembnejši umirjen odziv. Srbija poziva k spoštovanju daytonskega mirovnega sporazuma in prekinitvi njegovega nadaljnjega krhanja, je še poudaril.
Kot še poroča N1 BiH, so se seje sveta udeležili tudi predsednik vlade v odstopu Miloš Vučević, ministrica za pravosodje Maja Popović, minister za obrambo Bratislav Gašić, minister za zunanje zadeve Marko Đurić, načelnik generalštaba Milan Mojsilović, predsednica skupščine Ana Brnabić in direktor srbske obveščevalne agencije BIA Vladimir Orlić.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje