
Razmere v Bosni in Hercegovini počasi, a zanesljivo uhajajo izpod nadzora, je ob srečanju v Sofiji dejal srbski predsednik Aleksandar Vučić, krivdo za to pa pripisal slabemu odzivu mednarodne skupnosti. Ob tem je bil kritičen do Nata in Evropske unije, češ da si ne želita kompromisa, temveč dokončen obračun z Miloradom Dodikom.
Razmere v Bosni in Hercegovini zaradi slabega odziva mednarodne skupnosti “počasi, a zanesljivo uhajajo izpod nadzora”, je ob srečanju predsednikov držav in vlad akabskega procesa v Sofiji dejal srbski predsednik Aleksandar Vučić, poroča N1 BiH.
“Nisem prepričan, kam to vodi, a jasno je, da Bošnjaki to vidijo kot svojo priložnost za drugi polčas in odstranitev Srbov kot ‘motečega dejavnika’ ter ukinitev Republike Srbske z vsemi njenimi pristojnostmi in izključnimi pravicami, čeprav tega ne bodo javno priznali,” je še dejal Vučić.
Poudaril je tudi, da ga še bolj skrbi, ker je v pogovorih s predstavniki EU, Nata in nekaterih držav dobil vtis, da nihče ne želi kompromisa, “temveč dokončen obračun s predsednikom Republike Srbske Miloradom Dodikom“, pri čemer si želijo, “čeprav tega ne bodo potrdili”, da Republika Srbska ostane brez vsakršnih pristojnosti.
Vučić je ocenil še, da bodo odločitvi Nemčije in Avstrije, da Dodiku prepovesta vstop v državo, najverjetneje sledile tudi druge države, kar bo po njegovih besedah še dodatno zapletlo razmere. Avstrija in Nemčija sta sicer omenjeno sankcijo napovedali tudi proti dvema drugima politikoma iz srbske entitete. Po poročanju medijev iz BiH naj bi ukrepi doleteli premierja Republike Srbske Radovana Viškovića in predsednika skupščine Nenada Stevandića.
Vučić je o informaciji, da so proti Dodiku sprožili postopek za “primer vila” na Dedinju v Beogradu, dejal, da v tem trenutku ne želi komentirati dela tožilstva za organizirani kriminal, dodal pa je, da je “zanimivo, da je prav v tem trenutku prispela zahteva policiji, Upravi kriminalistične policije (UKP) in Službi za boj proti organiziranemu kriminalu (SBPOK) za zaslišanje Milorada Dodika na podlagi mednarodne pravne pomoči”. Ob tem je poudaril, da “Srbija ne bo sodelovala v pregonu, aretaciji Milorada Dodika ali čemerkoli podobnem”.
Pirc Musar na srečanju voditeljev v Sofiji o boju proti terorizmu
Srečanja predsednikov držav in vlad akabskega procesa v Sofiji se je udeležila tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar. Ta je na srečanju med drugim poudarila, da morajo svetovni voditelji storiti vse, kar je v njihovi moči, da spodbujajo sodelovanje, odpirajo nove poti in zaščitijo institucije, ki jih je mednarodna skupnost gradila desetletja.

Voditelji so sicer razpravljali o aktualnih varnostnih razmerah na Balkanu, podpori regionalni izmenjavi informacij, gradnji zmogljivosti in sodelovanju pri preprečevanju nezakonitih migracij, zoperstavljanju terorizmu ter krepitvi odpornosti v ranljivih skupnostih.
Po mnenju predsednice je edini zanesljiv način za boj s terorizmom preprečevanje in odpravljanje oboroženih konfliktov. Prepričana je, da mirovnih dogovorov ni mogoče vsiliti. Če želimo, da bodo spoštovani in da vodijo k dolgoročni spravi, morajo temeljiti na mednarodnem pravu, odgovornosti in pravičnosti, je poudarila.
Ob robu srečanja se je sestala z jordanskim kraljem Abdulahom II. in se mu zahvalila za organizacijo srečanja, ki ga je monarh gostil skupaj z bolgarskim predsednikom Rumenom Radevom. V pogovoru sta se posvetila tudi odnosom med Jordanijo in Slovenijo ter aktualnim mednarodnim izzivom. Razšla sta se z obljubo, da bosta še naprej poglabljala dvostranske odnose in skupaj prispevala k bolj stabilnemu in varnemu svetu, so še sporočili iz urada predsednice.
Akabski proces je pobuda za boj proti terorizmu, ki jo je leta 2015 vzpostavil jordanski kralj. Njen cilj je okrepiti mednarodno sodelovanje v boju proti terorizmu, ekstremizmu in radikalnim ideologijam.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!