Vzrok požara v jedrski elektrarni Zaporožje neznanka tudi po preiskavi IAEA

Svet 13. Avg 202410:41 1 komentar
Jedrska elektrarna Zaporožje
Foto: X/@ZelenskyyUa

Po nedeljskem požaru v ukrajinski jedrski elektrarni Zaporožje Mednarodni agenciji za jedrsko energijo (IAEA) še ni uspelo ugotoviti vzroka. Pnevmatik ali razbitin brezpilotnika, ki naj bi po navedbah Ukrajincev oziroma Rusov požar povzročile, na pogorišču niso našli; za zdaj domnevajo, da je zagorela plastika. V IAEA zagotavljajo, da nesreča ni vplivala na varnost elektrarne.

Mednarodni agenciji za jedrsko energijo (IAEA) še ni uspelo ugotoviti vzroka požara v jedrski elektrarni Zaporožje, ki je izbruhnil v nedeljo v hladilnem stolpu elektrarne na zasedenem jugu Ukrajine.

Vodja IAEA Rafael Grossi je povedal, da so si strokovnjaki v ponedeljek ogledali območje hladilnega stolpa. Po njegovih navedbah je malo verjetno, da je bil vzrok požara v spodnjem delu hladilnega stolpa elektrarne, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

“Med ogledom hladilnega stolpa je ekipa ugotovila, da je škoda najverjetneje nastala v notranjosti stolpa na ravni razdelilnika vode na višini približno deset metrov,” je pojasnil Grossi in dodal, da zaradi varnostnih zadržkov niso pregledali ravni razdelilnika vode ali dna hladilnega stolpa, vendar to še načrtujejo.

Grossi je zagotovil, da požar ni vplival na jedrsko varnost elektrarne, saj hladilni stolpi trenutno ne obratujejo in jih ne potrebujejo kot del mehanizma za hlajenje reaktorjev, ki so v stanju hladnega pogona.

Grossi je še pojasnil, da jim je uspelo pridobiti vzorce s požarišča, med drugim zažgano in staljeno plastiko. Obravnavali so tudi vonj s požarišča. Ker ni vseboval žvepla, domnevajo, da je zagorela plastika.

Po nedeljskem požaru v največji evropski jedrski elektrarni sta se tako Rusija kot Ukrajina za incident medsebojno okrivili.

Po ruski različici dogodkov je požar povzročil ukrajinski bojni dron. Na ukrajinski strani je vodja vojaške uprave v Nikopolu, nedaleč od elektrarne, navajal neimenovane vire, da so Rusi v hladilnem stolpu zažgali avtomobilske gume.

Med pregledom IAEA ni našla ne pnevmatik ne razbitin brezpilotnika, še navaja dpa.

Nesreča ni vplivala na varnost elektrarne, je zagotovil Grossi. “Ekipa je opravila nadzor sevanja na območju hladilnih stolpov in reaktorjev ter ni ugotovila povišane ravni sevanja,” je dejal.

Ruske sile so območje elektrarne zasedle kmalu po začetku invazije konec februarja 2022. Čeprav reaktorji odtlej praviloma mirujejo in ne proizvajajo elektrike, zahtevajo hlajenje. Območje elektrarne je bilo zaradi neposredne bližine frontne črte že večkrat tarča obstreljevanja.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje