Wall Street Journal odkriva “najbolj strah vzbujajočo Putinovo tajno službo”

Svet 13. Dec 202420:13 0 komentarjev
Vladimir Putin
Vladimir Putin (Foto: Sputnik/PROFIMEDIA)

Novinar Wall Street Journala Evan Gershkovich skupaj z novinarskimi kolegi odkriva DKRO, protiobveščevalni oddelek ruske tajne službe FSB, o katerem se ne ve skoraj nič, čeprav gre po pisanju ameriškega časnika za "najbolj elitno varnostno enoto Kremlja". Kot trgovsko vabo so aretirali tudi njega, v Rusiji pa za ohranjanje Putinovega režima izvajajo represijo, kakršne tam po Stalinu ni bilo.

Novinar Wall Street Journala (WSJ) Evan Gershkovich, ki so ga marca 2023 aretirali v Rusiji, ga kot prvega tujega dopisnika po koncu hladne vojne obtožili vohunstva ter zaprli, skupaj z novinarskimi sodelavci v članku z naslovom Sledenje Putinovi najbolj strah vzbujajoči tajni službi razkriva podrobnosti delovanja DKRO.

DKRO je oddelek za protiobveščevalne operacije ruske tajne službe FSB, o katerem se ne ve skoraj nič, čeprav gre po pisanju WSJ za “najbolj elitno varnostno enoto Kremlja” in celo za “jedro Putinovega nepreglednega vojnega režima”, ki po poročanju ameriškega časnika z najbolj neusmiljenimi metodami iz časov Sovjetske zveze “vodi največjo kampanjo notranje represije po obdobju Stalina”.

Novinarska preiskava WSJ je potrdila, da je prav DKRO februarja 2022 na moskovskem letališču aretiral ameriško olimpijko in zvezdnico ženske lige NBA Brittney Griner, za katero je Rusija decembra istega leta dobila nazaj zelo odmevno ime, toda z bistveno težjimi grehi od ameriške košarkarice.

Brittney Griner so namreč decembra 2022 na letališču v Abu Dabiju zamenjali za Viktorja Buta, enega najbolj notoričnih preprodajalcev orožja na svetu, ki se ga je prijel vzdevek trgovec s smrtjo.

Brittney Griner in Viktor Bout
Izmenjava Brittney Griner in Viktorja Buta decembra 2022 na letališču v Abu Dabiju (Foto: Posnetek zaslona/Russian State Media)

DKRO je po poročanju ameriškega časnika aretiral – oziroma, kot piše WSJ, ugrabil – tudi Evana Gershkovicha in nekdanjega ameriškega marinca Paula Whelana, ki sta bila 1. avgusta letos del največje izmenjave zapornikov med Zahodom in Rusijo po koncu hladne vojne, v katero sta bila vključena tudi v Sloveniji aretirana ruska vohuna, ilegalca.

Vaba za izpustitev ruskega morilca

A kot razkriva WSJ, je DKRO Gershkovicha in Welana uporabil kot “trgovsko vabo” za izpustitev v Nemčiji zaprtega morilca FSB Vadima Krasikova, ki je leta 2019 v berlinskem parku Tiergarten likvidiral Putinovega sovražnika, nekdanjega čečenskega poveljnika Zelimkana Kangošvilija. Najprej ga je s kolesa sredi belega dne ustrelil v hrbet, nato pa je s kolesa stopil in ga še dvakrat od blizu ustrelil v glavo.

Da naj zagotovi izpustitev Krasikova, je bilo po poročanju WSJ namreč naročeno prav DKRO. Vodja DKRO Dimitrij Minajev pa je bil med izmenjavo zapornikov na moskovskem letališču in na ruskem letalu, ki je iz Moskve poletelo pri letališču v Ankari, kjer se je letošnja izmenjava zapornikov tudi odvila.

Vadim Krasikov
Vadim Krasikov ob prihodu v Rusijo v sklopu izmenjave zapornikov 1. avgusta letos (Foto: Sputnik/Mikhail Voskresensky/Pool via REUTERS)

DKRO po poročanju WSJ med drugim tudi nadleguje in nadzoruje zahodne diplomate v Rusiji, pritisnili naj bi celo na dijake srednje šole na ameriškem veleposlaništvu, naj vohunijo za svojimi sošolci, neusmiljeni so tudi do Rusov, za katere (utemeljeno ali pa ne) sumijo, da sodelujejo s tujci.

“Doma je DKRO odredil aretacije več sto Rusov, obtoženih vohunjenja, sodelovanja ali izdaje. Ko se je Putinova invazija na Ukrajino izjalovila, je FSB, ki je bila v veliki meri odgovorna za njeno načrtovanje, po navedbah ameriških in evropskih uradnikov zmagala v notranjem boju, kdo bo prevzel krivdo. DKRO, ki je del FSB, je izvedel čistko na ruskem obrambnem ministrstvu, so povedali zahodni varnostni uradniki. Več deset uslužbencev obrambnega ministrstva je bilo obtoženih korupcije, odpeljali pa so jih v Lefortovo, v zloglasni moskovski zapor (v katerem je bil tudi Gershkovich; op. a.), kamor so v času Stalina na mučenje in usmrtitev pošiljali ‘nepravoverne’ komuniste in Ruse, ki naj bi vohunili za nacistično Nemčijo,” poroča WSJ.

Kot piše Gershkovich, je v tem zaporu “glavni preiskovalec mojega primera pojasnil, da sem bil aretiran in obtožen kot agent Cie, ker je DKRO rekel, da sem to. In to mi je dovolj, je dejal preiskovalec”.

Od gospodarstvenikov do vohunov in ameriških moških srednjih let

DKRO naj bi imel okoli 2000 pripadnikov, ki naj bi bili nadpovprečno plačani, za uspešno izvedene operacije naj bi prejemali bonuse, imeli naj bi dostop do zanje pocenjenih nepremičnin in do najboljših terminov za počitnice v ruskih obmorskih letoviščih.

Če so bili ključni fokus FSB, znotraj katere deluje tudi DKRO, še nedolgo nazaj gospodarstveniki, od katerih so lahko tudi z lažnimi preiskavami izsiljevali najrazličnejše pogodbe in koristi, so po ruski invaziji na Ukrajino zaradi “Putinove obsedenosti z vohuni” “največja valuta” postali vohuni in izdajalci, poroča časnik.

DKRO se je po pisanju WSJ skoncentriral tudi na ameriške moške srednjih let, ki so zaposleni v vojski in z njo povezanih dejavnostih, ki priletijo v Rusijo na zmenek z mlajšimi ruskimi ženskami ali moškimi, s katerimi so navezali stik prek spleta in aplikacij za zmenke.

“Nekaj mesecev pred Putinovim napadom na Ukrajino je ameriško veleposlaništvo v Moskvi Washington opozorilo, da je število ruskih žensk, ki prosijo za vizum za nevesto K-1, da bi se poročile z ameriškimi moškimi z varnostnim dovoljenjem, statistično neverjetno. Nemško zunanje ministrstvo pa je marca opozorilo svoje državljane, ki obiskujejo Rusijo, naj bodo ‘previdni s Tinderjem, Hingeom, Bumblom in podobnimi storitvami’, in poudarilo, da ‘Rusija trenutno ni najboljša destinacija za prvi zmenek s spletnim flirtom’,” poroča WSJ.

WSJ svojo novinarsko preiskavo sklene z ugotovitvijo, da je DKRO zdaj najpomembnejši del ruske FSB in “ključnega pomena za zaščito Putinovega režima”, da delujejo tudi na tujem, a da so v največji možni meri “skoncentrirani na dogajanje doma”.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!