Washington prekinil strateško partnerstvo z Gruzijo, protesti se nadaljujejo

Svet 01. Dec 202411:43 > 18:43 4 komentarji
Prizor s protesta v Gruziji
Prizor s protesta v Gruziji (Foto: Irakli Gedenidze/REUTERS)

Gruzijska predsednica Salome Zurabišvili se je v soboto označila za edino legitimno predstavnico oblasti v Gruziji in dejala, da ne bo zapustila položaja do ponovne izvedbe parlamentarnih volitev. Njenega naslednika naj bi sicer izbrali sredi meseca. Ob tem so v državi znova potekali protesti proti napovedanemu zamiku pristopnih pogajanj z EU.

Salome Zurabišvili je v intervjuju za francosko tiskovno agencijo AFP dejala, da ne bo zapustila položaja, dokler ne bodo v državi ponovili parlamentarnih volitev. Predsednica namreč ne priznava in na ustavnem sodišču izpodbija izid volitev, na katerih je konec oktobra zmagala stranka Gruzijske sanje premierja Iraklija Kobahidzeja.

“Če volitve ne odražajo volje ljudi, potem ni legitimen niti parlament, niti vlada, niti predsednik države, ki ga bodo izvolili prihodnji teden,” je poudarila.

Novoizvoljeni 150-članski parlament naj bi namreč 14. decembra kot del 300-članskega volilnega kolegija izvolil novega predsednika države, potem ko je so Gruzijske sanje leta 2017 s spremembo ustave dosegle, da predsednika ne izbirajo več volilci.

Prizor iz Gruzije
Prizor iz Gruzije (Foto: PROFIMEDIA)

Na protestih spopadi med protestniki in policijo

Stranka je sredi tedna za svojega kandidata imenovala nekdanjega nogometaša in skrajno desnega lojalista Mihaila Kavelašvilija. Po izvolitvi, ki je z novim sistemom praktično zagotovljena, naj bi Kavelašvili petletni mandat nastopil 29. decembra.

Premier Kobahidze je medtem danes odločno zavrnil možnost ponovne izvedbe parlamentarnih volitev, ki jo poleg Zurabišvili zahtevata tudi gruzijska opozicija in Evropski parlament, navaja AFP. Dodal je, da bo predsednica morala po 14. decembru zapustiti svoj položaj in ga prepustiti “legitimno izvoljenemu nasledniku”.

V Gruziji so medtem v soboto zvečer že tretji dan zapored potekali protesti, potem ko je premier Kobahidze v četrtek napovedal odložitev aktivnosti v zvezi s približevanjem države EU na leto 2028. Med drugim je dejal tudi, da se Gruzija na bo pustila izsiljevati.

Na ulicah prestolnice Tbilisi se je zbralo več tisoč ljudi, prišlo je tudi do spopadov med protestniki in policijo. Policisti so protestnike pretepali in nanje streljali z gumijastimi naboji ter vodnimi topovi. Več kot 100 so jih aretirali.

V Gruziji so izbruhnili protesti
V Gruziji so izbruhnili protesti (Foto: Irakli Gedenidze/REUTERS)

V EU in ZDA so kritizirali pretirano uporabo sile proti protestnikom, iz Washingtona pa so ob tem sporočili še, da prekinjajo strateško partnerstvo z Gruzijo.

“Gruzijci v veliki večini podpirajo povezovanje z Evropo. Odločitev o prekinitvi pristopnega procesa k EU je v nasprotju z obljubo, zapisano v ustavi, da si bo Gruzija prizadevala za popolno vključitev v EU in Nato,” je sporočil tiskovni predstavnik State Departmenta Matthew Miller.

V Bruslju obžalujejo oddaljevanje Gruzije od EU

“Obžalujemo, da se gruzijsko vodstvo oddaljuje od EU in njenih vrednot,” pa je danes na omrežju X zapisala von der predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in izrazila podporo siceršnji odločitvi Gruzijcev za evropsko prihodnost. “Vrata v EU ostajajo odprta,” je dodala in poudarila, da je vrnitev države na Kavkazu na evropsko pot v rokah njenega vodstva.

Obžalovanje nad odločitvijo vlade v Tbilisiju sta v skupni izjavi izrazili tudi nova visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas in nova komisarka za širitev Marta Kos, ki se danes skupaj z novim predsednikom Evropskega sveta Antoniem Costo mudita na obisku v Kijevu. “Opozarjava, da so dejanja gruzijskih oblasti in demokratično nazadovanje privedla do dejanske ustavitve pristopnega procesa že junija letos ter da je finančna pomoč EU, ki neposredno koristi gruzijskim oblastem, trenutno ustavljena,” sta zapisali in med drugim obsodili nasilje gruzijske policije nad protestniki, ki nasprotujejo odločitvi vlade.

Evropski parlament je namreč ta teden zaradi očitkov o volilnih nepravilnostih pozval k ponovitvi oktobrskih parlamentarnih volitev, na katerih je zmagala vladajoča stranka Gruzijske sanje. Ob tem je pozval tudi k uvedbi sankcij proti nekaterim politikom, vključno s Kobahidzejem, ki da so odgovorni za nazadovanje demokracije v državi.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje