Za večino upokojencev delo po upokojitvi ni ovira

Svet 29. Dec 202410:23 19 komentarjev
Delo upokojencev
Delo upokojencev (Foto: PROFIMEDIA)

Demografske škarje so eden največjih in najtežjih problemov Zahodnega sveta. Zato marsikje ljudi spodbujajo, da upokojitev prelagajo ali pa po upokojitvi še delajo. Kako?

Postopno višanje upokojitvene starosti v Evropi je v številnih državah naletelo na neodobravanje. Čeprav je ekonomsko utemeljeno, se vedno pojavlja isti argument: nekatera dela so bolj zahtevna od drugih, pa tudi slabše plačana. Višanje upokojitvene starosti ne more biti univerzalni pristop.

Predvsem tisti, ki zaslužijo manj, so slabšega zdravja ali opravljajo zahtevna dela, bodo zaradi zvišanja pokojninske dobe bolj prizadeti – v primerih, ko izjeme ne veljajo, pravijo. Vlade pozivajo, da pri višanju upokojitvene starosti upoštevajo različne profile delavcev, saj da bomo s tem kot družba bolj produktivni, piše Euronews.

V večini držav, tudi Sloveniji, se zaposleni zaradi javnega sistema pokojnin lahko upokojijo šele pri določeni starosti – 65. letih. Ponekod obstaja tudi možnost predčasne upokojitve – pri nas se lahko predčasno upokojijo le tisti, ki imajo prihranjenega dovolj denarja, da lahko z njim preživijo do konca življenja.

Zakaj nekateri ne želijo v pokoj?

Nekateri pa bodisi prelagajo upokojitev bodisi po upokojitvi še delajo. Načeloma pa je to povezano s finančnimi ugodnostmi.

Številne države denimo delavcem, ki hodijo v službo tudi po upokojitvi, ponujajo višjo urno postavko ali dodatne pokojninske dodatke. Ponekod zaposlenim upokojencem ponujajo tudi davčne olajšave, piše Euronews. Ukrepi, ki lahko delavce spodbudijo k odložitvi upokojitve, pa vključujejo dobre in prilagodljive delovne pogoje ter pozitivno delovno okolje.

Največ upokojencev v službi ostaja v severnem delu Evrope, kažejo podatki Eurostata. V Estoniji denimo dela 17,6 odstotka oseb, starih nad 65 let. V Sloveniji nad upokojitveno starostjo dela 4,6 odstotka starejših.

tipkovnica
Učenje uporabe računalnika (Foto: PROFIMEIDA)

Docent na nizozemskem demografskem inštitutu Jelle Lossbroek ugotavlja, da delo za večino upokojencev ni ovira. Prav tako so v večini evropskih držav dobro zakonsko zaščiteni.

“Starejši delavci imajo na splošno dobro zaščito zaposlitve, zato jih je v večini držav težko odpustiti. Pravzaprav je njihova zaščita zaposlitve pogosto boljša kot pri mlajših delavcih,” je tudi povedal in dodal, da jih je zaradi višje urne postavke in drugih ugodnosti težje ponovno zaposliti.

Še ena ovira pri zaposlitvi upokojenih delavcev na Nizozemskem je, da veliko služb zahteva ali fizično moč ali pa dobro tehnološko pismenost.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje