Maroš Šefčovič, kandidat za evropskega komisarja za trgovino in ekonomsko varnost, je na zaslišanju evroposlancem obljubil prizadevanje za enotnost Evropske unije. Zagotovil je tudi, da izid ameriških predsedniških volitev ne bo vplival na odnose z ZDA, želi pa si uravnoteženih odnosov s Kitajsko. Evroposlancem sta se predstavila tudi kandidat za novega evropskega komisarja za transport Apostolos Cicikostas in kandidat za komisarja za kmetijstvo Christophe Hansen.
“Če bom potrjen za komisarja, bo moja glavna prednostna naloga na vseh področjih spodbujanje enotnosti EU, vključno z okrepitvijo odnosa z Evropskim parlamentom,” je Maroš Šefčovič poudaril na zaslišanju v parlamentarnih odborih za mednarodno trgovino in za ustavne zadeve.
Med prednostnimi nalogami na področju trgovine je izpostavil, da mora ta prispevati h konkurenčnosti, zaščito evropskih podjetij pred nepravičnimi trgovinskimi praksami in poglobitev partnerstev.
Poudaril je pomen trgovinskih odnosov z ZDA in napovedal, da bo Washingtonu ponudil partnersko sodelovanje ne glede na izid torkovih predsedniških volitev.
“Pogovarjati se moramo kot zavezniki,” je slovaški diplomat, ki je trenutno kot podpredsednik komisije pristojen za zeleni dogovor in medinstitucionalne odnose, še povedal glede odnosov z ZDA. Obenem je zagotovil, da bo v teh odnosih branil interese EU.
Kitajska je najzahtevnejša trgovinska partnerica
Glede Kitajske, ki jo je označil za najzahtevnejšo trgovinsko partnerico, pa je poudaril, da mora EU uravnotežiti trgovinske odnose z njo. “To pomeni, da moramo biti bolj odločni pri soočanju s kitajskimi strukturnimi neravnovesji in nepravičnimi praksami,” je povedal kandidat za komisarja.
Poudaril je še, da je komisija preiskavo, na podlagi katere je uvedla carine na uvoz električnih vozil, izdelanih na Kitajskem, izvedla temeljito. Povedal je, da se ekipa Evropske komisije trenutno v Pekingu pogaja o morebitnih alternativnih rešitvah.
Šefčovič je prav tako napovedal, da si bo prizadeval za pospešitev sklepanja prostotrgovinskih sporazumov s tretjimi državami oziroma regionalnimi organizacijami. Predvsem francoske evroposlance je zanimal sporazum z južnoameriškim Mercosurjem, pri čemer jim je kandidat zagotovil, da jih bo seznanil z vsemi podrobnostmi še pred sklenitvijo.
Po poročanju bruseljskega spletnega portala Politico, ki se sklicuje na tri evropske poslance na srečanju za oceno zaslišanja Šefčoviča, je komisarski kandidat iz Slovaške v parlamentarnem odboru dobil zeleno luč.
Kandidat za komisarja za transport Cicikostas bi vztrajal pri ciljih zelenega prehoda
Kandidat za novega evropskega komisarja za transport, Grk Apostolos Cicikostas, se je na zaslišanju v Evropskem parlamentu zavzel za vztrajanje pri ciljih zelenega prehoda na področju prometa, tudi ko gre za načrtovano prepoved prodaje novih vozil z motorji z notranjim zgorevanjem. Napovedal je poudarek na krepitvi železniškega prometa.
Eno od osrednjih vprašanj pred Cicikostasovim zaslišanjem so bile morebitne spremembe lani sprejete uredbe za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov v prometu. Ta med drugim predvideva 100-odstotno zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida za nove avtomobile in kombije z letom 2035. Od tedaj v EU tako ne bo mogoče prodajati novih vozil z motorji z notranjim zgorevanjem, pri čemer bo izjema veljala za vozila, ki jih bodo poganjala sintetična goriva.
V nekaterih državah z močnim avtomobilskim sektorjem, predvsem v Nemčiji, in v delu evropske politike, tudi v politični družini Evropske ljudske stranke, ki ji pripada Cicikostas, je ta ukrep sporen, zaradi česar se pojavljajo pozivi k odpravi teh določil.
Cicikostas se je zavezal, da bo nadaljeval izvajanje omenjene zakonodaje, ki je del evropskega zelenega dogovora. “Promet je edini sektor, v katerem emisije glede na 1990 še vedno rastejo. Lahko računate name,” je dejal pred člani odborov za promet in okolje.
Komisarski kandidat bo v ospredje kmetijske politike postavil pomladitev sektorja
Kandidat za komisarja za kmetijstvo Christophe Hansen je danes na zaslišanju pred pristojnim odborom Evropskega parlamenta napovedal pripravo vizije za prihodnost evropskega kmetijstva, v središču katere bo menjava generacij na evropskih kmetijah. Poudaril je pomen finančne podpore za kmete, tako da se bo zavzel za “močan” proračun za kmetijstvo.
“Kmetijstvo mora biti vzdržno z ekonomskega, okoljskega in socialnega vidika. Potrebujemo boljše usklajevanje na področjih, kot so podnebno prilagajanje, odpornost voda in blaginja živali,” je v nastopu v parlamentarnem odboru za kmetijstvo in razvoj podeželja povedal nekdanji evropski poslanec desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP) iz Luksemburga.
Ta načela ga bodo vodila pri pripravi vizije na področju kmetijstva in prehrane, ki mu jo je naložila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen za prvih sto dni mandata. V središču vizije pa bo, kako prihodnjo generacijo kmetov privabiti, da prevzamejo kmetije.
“V prihodnjih petih letih se bom posvetil predvsem razmisleku o pomladitvi kmetijskega sektorja, saj je trenutno le deset odstotkov kmetov mlajših od 40 let,” je povedal Hansen, ki tudi sam prihaja s kmetije.
Po njegovem mnenju bo to možno, če bodo kmetje prejeli pravično plačilo za svoje delo in pridelke, kar je bila tudi ena od zahtev evropskih kmetov na protestih v prvih mesecih tega leta.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje