Z začetkom novega leta smo vstopili tudi v obdobje nove generacije. Leto 2025 označuje namreč konec generacije alfa in začetek generacije beta, ki ji bodo pripadali vsi, ki se bodo rodili do leta 2039. Kaj bo po predvidevanjih značilno za to generacijo?
Vsi pripadamo določeni generaciji. Od začetka 20. stoletja do danes so razvrščene v sedem tako imenovanih demografskih kohort.
Najstarejša še živeča generacija je poimenovana “največja” ali “veličastna”. To so ljudje, rojeni med letoma 1901 in 1927. Doslej najmlajša generacija so bili današnji otroci in mladostniki, rojeni po letu 2010, ki se imenujejo generacija alfa. Vmes so se zvrstile tiha generacija, generacija baby boom, generacija X, milenijci in generacija Z. Sedaj smo dobili še sedmo, t. i. beta generacijo.
Vsaka generacija ima skupne značilnosti, saj je odraščala v nekem določenem časovnem obdobju, ki so ga zaznamovale skupne kulturne, družbene in zgodovinske izkušnje. Ker gre pri teh skupnih izkušnjah pogosto za velike dogodke, tehnološke premike ter druge pomembne družbene transformacije, ti praviloma vedno vplivajo na oblikovanje stališč in vrednot posamezne generacije.
Kaj je oziroma bo zaznamovalo posamezno generacijo?
Generacija beta (2025–2039)
Generacijo beta sestavljajo tisti, ki bodo rojeni med letoma 2025 in 2039, in predvideva se, da bo to generacija, za katero bo značilna tehnološka integracija in močno spoštovanje do raznolikosti, po poročanju ABC news pravi futurist Mark McCrindle. Če so se pripadniki alfa generacije še spoznavali s pametno tehnologijo in umetno inteligenco, bo generacija beta umetno inteligenco in avtomatizacijo izkusila na vseh področjih življenja, od šole do dela, zdravstva in zabave, še pravi McCrindle.
Generacija alfa (2010–2024)
Izraz generacija alfa, ki ga je skoval McCrindle, se nanaša na tiste, ki so bili rojeni med letoma 2010 in 2024. Gre predvsem za otroke milenijcev, ki odraščajo v visoko digitalnem, tehnološko usmerjenem svetu. Po besedah McCrindla naj bi generacija alfa postala največja generacija v zgodovini, s predvideno populacijo več kot 2 milijardi do rojstva vseh članov.
Generacija naj bi imela tudi močne vezi s svojimi družinami, kar naj bi bila posledica njihove vzgoje, ki temelji na poudarjanju družinskih vrednot.
Generacija Z (1997–2009)
Demografska kohorta, ki je bila pred generacijo alfa, je generacija Z, v katero na splošno sodijo tisti, ki so bili rojeni med letoma 1997 in 2009. Generacija Z je odraščala v času, ko so imele informacije in tehnologija osrednjo vlogo v življenju. Kljub temu so na tehnologijo gledali kot na nekaj zunanjega, skoraj kot pobeg, in ne le kot vir zabave in sprostitve.
Ta generacija, ki jo je oblikovalo tudi obdobje epidemije, se je naučila, da se lahko gospodarstvo sooči z nenadnimi motnjami, zaradi česar sprejmejo bolj konservativne pristope tako v finančnem kot družbenem smislu, piše ABC news.
Milenijci ali generacija Y (1981–1996)
Vsi, rojeni med letoma 1981 in 1996, ki so trenutno stari od poznih 20 do poznih 30 in zgodnjih 40, veljajo za del milenijske generacije, po podatkih raziskovalnega centra Pew, ki ugotavlja, da je ta kohorta največja živeča odrasla generacija v ZDA.
Heather Dretsch, docentka za marketing na državni univerzi Severne Karoline, je dejala, da so milenijci – znani tudi kot generacija Y – “popolnoma drugačna generacija”. “Milenijci so sprejeli svet z optimizmom. Vsi so želeli poskrbeti zase in narediti svet boljši,” je dejala in opozorila, da je kohorta tudi “zelo usmerjena v skupnost”.
V smislu starševstva je večja verjetnost, da bodo milenijci kot prejšnje generacije spodbujali svoje otroke, da sprejmejo svoj pravi jaz, pa meni Deborah Carr, profesorica na univerzi v Bostonu. Ob tem je dejala, da so milenijci vodilni pri pomoči otrokom ter da se počutijo srečne s tem, kar so.
Generacija X (1965–1980)
Generacija X vključuje tiste, ki so bili rojeni med letoma 1965 in 1980, in je večinoma sestavljena iz otrok tihe generacije in zgodnjih baby boomov. V sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja so generacijo X pogosto imenovali “generacija ključev”, ker so mnogi prihajali iz šole domov v prazne hiše in potrebovali ključ, da bi lahko vstopili. To je bilo posledica naraščajoče stopnje ločitev, vse večje zaposlenosti mater in omejenih možnosti varstva otrok.
Generacija baby boom (1946–1964)
Baby boomerji so posamezniki, rojeni med letoma 1946 in 1964, v obdobju, znanem kot “baby boom”, ki je po drugi svetovni vojni zabeležilo znatno povečanje rodnosti.
Na splošno se je pričakovalo, da bo imela ta demografska skupina daljšo življenjsko dobo v primerjavi s prejšnjimi generacijami, čeprav so bolj nagnjeni k slabšim zdravstvenim stanjem, so v novi študiji nedavno pokazali raziskovalci z univerze v Oxfordu in univerzitetnega kolidža v Londonu. Baby boomerjem je koristilo predvsem stabilno gospodarstvo po drugi svetovni vojni, kar jim je omogočilo kopičenje bogastva in zagotavljanje vodilnih vlog v več sektorjih.
Tiha generacija (1928–1945)
V tiho generacijo sodijo ljudje, rojeni med letoma 1928 in 1945, oznaka pa se je oprijela zaradi državljanske naravnanosti njenih članov, ki je posledica odraščanja kot otrok med veliko depresijo in drugo svetovno vojno, poroča urad za demografijo države Colorado. Njihove vrednote je oblikovala potreba po stabilnosti, kar je imelo za posledico tišji, bolj konservativen pristop do življenja.
Največja generacija (1901–1927)
Izraz največja generacija je bil uporabljen kot poklon odpornosti in domoljubnemu duhu te generacije, ki je preživela tako pomembne zgodovinske izzive, kot sta velika depresija in druga svetovna vojna. Najmlajši člani te kohorte, rojeni med letoma 1901 in 1927, so od leta 2024 stari skoraj 100 let in med njimi so pogosto tudi starši baby boomerjev.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje