V Londonu so se danes še zadnjič poslovili od kraljice Elizabete II., ki je v 97. letu starosti umrla 8. septembra. Dogajanje se je začelo malo pred 11. uro po lokalnem času s sprevodom iz parlamentarnega poslopja Westminster, od koder so njeno krsto prepeljali do gradu Windsor. Tam so jo spustili k zadnjemu počitku, zvečer pa so se od kraljice poslovili še člani kraljeve družine.
Od Elizabete II. so se poslovili tudi družinski člani
Kraljico Elizabeto II. so pokopali in leži poleg svojega pokojnega moža, vojvode Edinburškega, v spominski kapeli svetega Jurija na gradu Windsor, so zapisali na uradni spletni strani kraljeve družine. Pogreb je v spominski kapeli na windsorskem gradu potekal v ožjem družinskem krogu.
Krsta Elizabete II. položena k zadnjemu počitku
Kraljičino krsto so v kapeli svetega Jurija položili k zadnjemu počitku. Ob zaključku so s krste odstranili simbole vladanja – krono, žezlo in vladarsko jabolko – ter jo spustili v družinsko grobnico. Dogajanje je z igranjem žalostinke pospremil dudar. S tem se je končal obred v kapeli svetega Jurija.
Predvidoma okrog 20.30 po srednjeevropskem času bodo Elizabeto II. v ožjem družinskem krogu tudi pokopali v družinski grobnici, kjer bo ležala ob starših, sestri in svojem možu princu Filipu.
V kapeli svetega Jurija se je pričel obred
Krsta kraljice Elizabete II. je prispela v kapelo svetega Jurija, kjer se je že začel drugi današnji obred. Na njem bo prisostvovalo občutno manj ljudi kot na tistem v Westminstrski opatiji. Obred bo vodil David Conner, blagoslov pa bo izrekel canterburyjski nadškof Justin Welby. V kapeli, kjer je lani potekal tudi pogrebni obred ob smrti princa Filipa, bo po obredu kraljičina krsta položena v družinsko grobnico, še prej pa bodo z nje odstranili krono, žezlo in vladarsko jabolko.
Kraljičina krsta prispela na grad Windsor
Pogrebni sprevod s kraljičino krsto je prispel do gradu Windsor, kjer se bo prek grajskega dvorišča podal do kapele svetega Jurija. V kapeli bo potekal še en obred, na njem bo prisostvovalo okoli 800 ljudi. Ob 19.30 po lokalnem času bo potekal v ožjem družinskem krogu še pogrebni obred, po katerem bo krsta kraljice Elizabete II. premaknjena v družinsko grobnico. Tam bo ležala ob svojem lani preminulem soprogu, princu Filipu.
Slovo Muicka in Sandy
Od pokojne kraljice Elizabete II. sta se na gradu Windsor poslovila tudi njena psička pasme valižanski ovčar, ki slišita na ime Muick in Sandy. Kraljica je imela v času smrti štiri kosmatince, za katere bosta v prihodnje skrbela njen sin princ Andrew in njegova nekdanja soproga Sarah Ferguson.
Pokojna monarhinja je bila velika ljubiteljica živali, v času svojega 70-letnega vladanja je imela več kot 30 psov, večino pasme valižanski ovčar. Elizabeta II. je sicer od majhnega oboževala pse. Že kot otrok se je namreč igrala z očetovim psom Dookijem, na svoj 18. rojstni dan pa je v dar prejela psičko Susan, ki je umrla leta 1959. Psi so bili vsakodnevna stalnica v njenem življenju, pozneje pa so celo zaigrali v kratkem skeču, ki ga je posnela za otvoritev olimpijskih iger v Londonu leta 2012. Po poročanju medijev so bili kraljici psički pasme valižanski ovčar všeč zaradi njihove energije in razposajenega duha.
Kraljičina krsta se v počasnem sprevodu bliža gradu Windsor
Zadnji del poti kraljičine krste do gradu Windsor bo znova potekal v sprevodu. Okoli pogrebnega vozila so znova zbrani vojaki iz različnih enot britanske vojske, ki se skupaj z godbo pomikajo proti gradu. Prihod kraljice na grajsko posestvo naznanjajo občasne topovske salve in bitje zvona. Sprevod ob poti spremlja množica ljudi.
Ljudje pred pogrebno vozilo mečejo šopke rož
Kraljičina krsta je v pogrebnem vozilu še vedno na poti proti gradu Windsor. Vzdolž ceste ga vseskozi spremlja množica ljudi, skoraj celotno pot pa so pred avtomobil s krsto padali šopki rož, ki so jih metali navzoči. Kar nekaj jih je obstalo tudi na avtomobilu.
Zastave spuščene tudi drugod po Ljubljani
V času kraljičinega pogreba niso zastav spustili le pred predsedniško palačo. Zastave so bile na pol droga spuščene tudi pred Državnim zborom, ministrstvom za zunanje zadeve ter poslopji številnih veleposlaništev.
Na dan pogreba njenega veličanstva kraljice so po Ljubljani spuščene zastave: ob Predsedniški palači, Državnem zboru, Ministrstvu za zunanje zadeve in ob številnih veleposlaništvih. pic.twitter.com/4BZCKOPbHW
— British Embassy Ljubljana 🇬🇧🇸🇮 (@UKinSlovenia) September 19, 2022
Princ George in princesa Charlotte najmlajša gosta
Pogrebne slovesnosti kraljice Elizabete II. sta se udeležila tudi starejša otroka valižanskega princa Williama. 9-letni George in 7-letna Charlotte sta bila del slovesnega sprevoda pokojne prababice. Kot poroča britanski Guardian, na preteklih državnih pogrebih monarhov vnuki in pravnuki običajno niso imeli formalnih vlog. To se je spremenilo za pogreb kraljice, ki je Združenemu kraljestvu vladala sedemdeset let.
Pogrebna slovesnost v gradu Windsor
Pogrebno vozilo s kraljičino krsto naj bi do kapele svetega Jurija v Windsorskem gradu, ki jo kraljeva družina pogosto izbira za poroke, krste in pogrebe, prispelo okoli 17. ure. Tam se bo odvila še ena pogrebna slovesnost. Ob koncu bogoslužja z 800 udeleženci bodo krsto spustili v družinsko grobnico v spominski kapeli Jurija VI., kjer bo ležala ob svojem lani preminulem soprogu, princu Philipu. Poleg njega tam že počivajo tudi njeni starši in sestra Margareta. Ob 19.30 po lokalnem času bo nato potekal še pogrebni obred v ožjem družinskem krogu.
Kraljičina krsta na poti v Windsor
Po prihodu pred slavolok Wellington Arch v Hyde Parku so kraljičino krsto prestavili v pogrebno vozilo, ki bo kraljico odpeljalo proti nekaj več kot 50 kilometrov oddaljenemu Windsorju. Tam se bo popoldne odvil drugi del pogrebnih slovesnosti.
Kraljičina krsta še zadnjič pred Buckinghamsko palačo
Pogrebni sprevod je prečkal tudi Buckinghamsko palačo, ki je bila dom kraljice Elizabete II. kar 67 let. Pred palačo so se zbrali člani osebja palače in se še zadnjič poklonili preminuli monarhinji.
Kraljičina krsta mimo spomenikov za njena starša
Krsto kraljice Elizabete II. so prenesli mimo kipov, ki jih je kraljica sama odkrila v čast obema staršema.
VIDEO: V Londonu vse usmerjeno na pogreb
V Londonu je danes vse usmerjeno na pogreb kraljice Elizabete II. Kot kažejo posnetki tiskovne agencije Reuters, so zasloni, na katerih se sicer predvajajo reklamni oglasi, obarvani v črno in prikazujejo le kraljičine inicialke. Ljudje se zbirajo v parkih in na trgih, kjer so postavljeni ekrani, ki prikazujejo pogrebni sprevod. Kjer ekranov ni, pa so ulice precej prazne.
Na krsti tudi skoraj 3.000 dragocenih kamnov
Krsto s posmrtnimi ostanki kraljice poleg krone s skoraj 3.000 dragocenimi kamni krasi venec, ki je bil sestavljen v skladu z željami njenega sina Karla III. Rože izvirajo z vrtov Buckinghamske palače in gradu Windsor, pa tudi iz kraljevega podeželskega domovanja, med njimi pa sta med drugim rožmarin, simbol spominjanja, in mirta, simbol srečnega zakona.
Zvonovi v enominutnih intervalih
Pogrebni sprevod od Westminstrske opatije do Hyde Parka bodo spremljali zvoki londonskega Big Bena, ki bo zvonil v enominutnih intervalih, vsako minuto bo slišati tudi pozdravne strele. Ljudje lahko procesijo osebno opazujejo z določenih razglednih mest ob poti.
Na krsti sporočilo: "V ljubeč in predan spomin"
Na vrhu kraljičine krste je moč zaslediti kartico, na kateri je ročno napisano sporočilo novega kralja Karla III. "V ljubeč in predan spomin. Charles R.," se glasi zapis na njej.
Pogrebni sprevod začel pot proti Hyde Parku
Pogrebni sprevod se je po pogrebnem bogoslužju napotil proti Hyde Parku. Od tam bodo krsto s pogrebnim vozilom odpeljali v nekaj več kot 50 kilometrov oddaljeni Windsor.
V mestu se bo nato malo po 16. uri po srednjeevropskem času po ulicah odvil še en pogrebni sprevod s krsto, in sicer do kapele svetega Jurija v Windsorskem gradu, ki jo kraljeva družina pogosto izbira za poroke, krste in pogrebe. Ob koncu bogoslužja z 800 udeleženci bodo krsto spustili v družinsko grobnico.
V času pogreba tudi v Sloveniji zastave na pol droga
Kot je na Twitterju izpostavil tudi predsednik Borut Pahor, je v luči tradicionalnega obeleževanja slovensko-britanskega prijateljstva v času pogreba tudi pred predsedniško palačo, vlado in poslopjem državnega zbora zastava spuščena na pol droga.
V luči tradicionalnega obeleževanja slovensko-britanskega prijateljstva – zato je leta 2019 Slovenijo obiskal najmlajši kraljičin sin, princ Edvard, grof Wesseški – je v času pogreba kraljice Elizabete II. pred Predsedniško palačo zastava spuščena na pol droga. pic.twitter.com/ThozDvwYCv
— Borut Pahor (@BorutPahor) September 19, 2022
Ob koncu pogreba še dve minuti tišine
Pogreb se v Westminstrski opatiji počasi bliža koncu. Prisotni so kraljici namenili še dve minuti tišine, ki velja tudi na ravni celotnega Združenega kraljestva.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje