Najbogatejši Zemljan Elon Musk je že v predvolilni kampanji podpiral Donalda Trumpa, po njegovi izvolitvi pa sta praktično nerazdružljiva. Trump je Musku ponudil mesto v njegovi prihodnji administraciji, spremlja ga na izstrelitvah njegovih raket, Muska pa že tedne videvajo na Trumpovem domovanju na Floridi. Kaj ima od prijateljevanja Trump in kaj Musk? In kdaj bi med zdaj velikima prijateljema lahko počilo? O tem v analizi CNN piše Stephen Collinson.
V torek so bile v Teksasu vse oči uprte v nebo, ko so proti vesolju izstrelili največjo raketo na svetu. Pa vendar izstrelitev rakete ne žanje največ pozornosti javnosti. Še vedno vsi spremljajo povezovanje najbogatejšega in najmočnejšega Zemljana. Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump in najbogatejši Zemljan Elon Musk sta si polet Muskove rakete SpaceX Starship namreč ogledala skupaj.
Musk je zadnje tedne tesno ob Trumpu. Že pred volitvami je bil njegov vneti podpornik, zadnja dva tedna pa je preživljal v Trumpovi rezidenci na Floridi. Ob izstrelitvi je bilo zaznati, da si del zaslug za to pripisuje tudi Trump. Osupljiv spektakel, ko se je raketa odlepila od tal in v nekaj minutah obkrožila svet, je pričal o genialnosti Muska, ki je revolucioniral vesoljsko industrijo, oživil program ameriških poletov in je na dobri poti, da ljudi vrne na Luno – sčasoma pa tudi na Mars.
To pojasnjuje, zakaj si Trump želi Muska ob sebi. Če mu uspe porušiti vesoljski sektor ter hkrati na novo razviti posel z električnimi vozili, kaj bi Musk skupaj z Vivekom Ramaswamyjem šele lahko storil z novoustanovljeno posebno službo za vladno učinkovitost? Trump verjame, da ima mandat, da zvezno birokracijo razstreli kot enega od prototipov raket njegovega novega prijatelja.
Nasprotje interesov? Za Trumpa to ni težava
Toda prisotnost novoizvoljenega predsednika na izstrelitvi ladje Starship in njegovo maziljenje Muska z njegovim odobravanjem kažeta tudi na veliko težavo njunega povezovanja. V Južni Afriki rojeni milijarder ima zdaj veliko vlogo pri raziskovanju vesolja, nacionalni varnosti ZDA in industriji električnih vozil. Musk, oborožen z avtoriteto predsednika v svoji novi vlogi, lahko celo izbriše predpise, ki ovirajo njegovo poslovanje, in se okoristi z nagibanjem trga.
Nasprotij interesov v prvi Trumpovi administraciji niso jemali ravno resno. Toda Muskova vseprisotnost v njegovem drugem mandatu, ko ga spremlja tudi več drugih milijonarjev in voditeljev medija Fox News, pomeni, da so nasprotja interesov le še stara šala.
Ni ravno težko ugotoviti, zakaj ima Trump rad Muska. Je dinamičen in je izjemen genij. Novoizvoljenemu predsedniku je tudi všeč krepitev ega, ko mu dvori najbogatejši človek na svetu. Pri tem ne smemo pozabiti, da je ta človek za njegovo izvolitev porabil milijone dolarjev in družbeno omrežje X spremenil v trobilo, ki odraža Trumpov zarotniški pogled na svet z ogromnim vplivom na Trumpove volilce.
V mnogih pogledih je Musk veliko uspešnejša različica Trumpa. Stvari podre, preden jih spet zgradi, imel je več zakonov, oblikoval pa ga je dominanten oče, ki je pustil pečat na njegovi psihi. Ne zgodi se pogosto, da bi bil Trump, ki želi imeti vajeti v svojih rokah v vsakem odnosu, navdušen nad kom drugim kot nad samim seboj. Toda njegovo navdušenje nad Muskovimi raketami se zdi povsem pristno.
Ne le denar – z Muskom je Trump nagovoril mlade moške
Kljub temu gre za več kot le denar in vesoljske sanje. Z Muskom si je 78-letni Trump zagotovil vstop v mlado moško subkulturo, kjer lastnik Tesle velja za ikono. Njuno prijateljstvo je Trumpu prineslo tudi verodostojnost med drugimi oblikovalci javnega mnenja, ki dosegajo to demografsko skupino. To je bilo mogoče jasno razbrati denimo na njegovih nastopih v podkastih.
Vse to je pomagalo izboljšati Trumpov položaj na volitvah pri mladih moških volilcih, ki jih demokrati v zadnjih letih le stežka dosežejo. Trump je bil le redkokdaj videti tako sproščen in pristen kot na teh prizoriščih, kjer je z avtoriteto govoril o rokoborbi, nogometu in teorijah zarot.
Njegovi politični nasprotniki so v njegovem nenavadnem pozibavanju na odru na shodih videli znak krhkega kognitivnega zdravja. Njegovi privrženci pa so prav v tem videli humor.
Kaj je v ozadju? In kdaj bi med njima lahko počilo?
Toda v igri je tudi nekaj bolj zloveščega. Trump brusi najbolj grobe robove svoje skrajne podobe, ki jo je utrdil z najtemnejšim zaključnim argumentom kateregakoli predsedniškega kandidata v sodobni zgodovini.
Novoizvoljeni predsednik, ki na javnih prireditvah pleše na pesem skupine Village People Y. M. C. A., je isti, ki obljublja tudi množične deportacije nezakonitih migrantov, ki je poskušal ukrasti volitve leta 2020, ki je obsojeni zločinec in za katerega se zdi, da bo po 20. januarju imel nenadzorovano oblast. Že dolgo je taktika avtoritarcev, da svojo podobo omilijo s potegavščinami, ki spodbujajo njihov kult osebnosti in prikrivajo njihove bolj nizkotne cilje. Morda gre za naključje, vendar se severnokorejski diktator Kim Džong Un v trenutkih, ko želi izpasti kot oče naroda, pogosto udeležuje televizijskih izstrelitev raket.
Kljub njunemu nastajajočemu prijateljstvu pa postaja moderno ugibati, kdaj bi lahko med Trumpom in Muskom počilo. Oba sta neprizanesljiva, v svojem prostoru morata biti v središču pozornosti, zdi pa se tudi, da imata težave z bližnjimi prijateljstvi.
“Na koncu imaš lahko samo eno zvezdo in ta zvezda bo Donald Trump,” je nekdanji guverner Minnesote Tim Pawlenty v torek dejal za CNN. Vendar je ob tem dodal, da je Musk briljanten, inovativen in iznajdljiv ter da je povsem naklonjen novoizvoljenemu predsedniku.
Ko bo Trump drugič inavguriran kot predsednik ZDA, ne bo pomote, kdo je glavni partner – četudi ima Musk s svojim bogastvom in poslovnimi podvigi, ki prodirajo globoko v gospodarstva držav po vsem svetu, veliko nedržavno moč.
Trump je prve mesece svojega prvega mandata severnokorejskega voditelja Kim Džong Una dražil kot “malega raketnega moža”, saj je vsakič, ko je menil, da njegova država ni deležna pozornosti, izstrelil raketo.
Sovražnost je kmalu popustila in Trump je pogosto govoril o tem, kako sta se “zaljubila” – čeprav njuna fotografska srečanja na vrhu niso kaj dosti pripomogla k spremembi severnokorejskega programa balističnih raket in jedrskega programa. Prezgodaj je še reči, ali se bo Kimova in Trumpova naklonjenost nadaljevala tudi v drugem predsedniškem mandatu naslednjega predsednika.
V vsakem primeru pa je Trump dobil novega raketnega vodjo.
Avtor analize CNN: Stephen Collinson
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!