Po tragičnem zrušenju nadstreška v Novem Sadu se po Srbiji ves čas odvijajo protesti, na katerih ljudje zahtevajo kaznovanje odgovornih. Pobudo so v zadnjih dneh prevzeli študenti, ki so zasedli fakultete in vsakodnevno izvajajo protestne akcije. Predavanj in izpitov se v času blokad, v katerih sodeluje vse več fakultet, ne udeležujejo. "Predolgo že traja vzdušje nasilja. Vsem nam je jasno, da institucije ne opravljajo svojega dela," je dejala študentka iz Niša Anđela Jeremić.
Od začetka novembra, ko se je v Novem Sadu zrušil betonski nadstrešek železniške postaje in ubil 15 ljudi ter dva hudo poškodoval, se po Srbiji skoraj vsakodnevno odvijajo protesti. Prvim spontanim komemoracijam s svečami so sledili protesti z zahtevo k prevzemu odgovornosti, ki so jih organizirale civilnodružbene organizacije. Na proteste so se priklopile opozicijske stranke, shodom po Beogradu in Novem Sadu pa so sledili blokiranje tožilstva in tedenske 15-minutne zapore cest v tišini.
V zadnjem obdobju izstopajo študentska zasedanja fakultet. Študenti na več kot 30 fakultetah, med drugim v Beogradu, Novem Sadu in Nišu, se predavanj ne udeležujejo, v prostore pa dovolijo le tam vpisanim študentom in zaposlenim. Blokadi se skoraj vsak dan pridružijo nove fakultete, v nekaterih primerih so aktivnosti študentov podprli tudi profesorji in vodstvo fakultete.
Študenti od oblasti zahtevajo, da objavijo vso dokumentacijo v zvezi z rekonstrukcijo železniške postaje v Novem Sadu, da zaustavijo “represijo in policijsko torturo nad državljani in aktivisti” in da preiščejo in kaznujejo vse osebe, ki so med protestno akcijo napadle študente Fakultete dramskih umetnosti v Beogradu. Konec novembra so namreč študenti te fakultete sodelovali v 15-minutni zapori bližnje ceste v spomin na 15 žrtev zrušenja nadstreška, med katero so jih fizično napadli vozniki zaustavljenih avtomobilov.
Nekateri mediji in opozicijske stranke so takrat navajale, da so bili med napadalci tudi člani vladajoče Srbske napredne stranke. Podobni dogodki in provokacije se dogajajo tudi na drugih protestnih shodih, aktivisti in opozicija pa trdijo, da protestnike napadajo in nadlegujejo člani SNS in z njo povezani huligani. Ti naj bi se predstavljali kot naključni mimoidoči, ki da jim blokade otežujejo življenje. Poleg tega je policija več aktivistov in študentov priprla.
“O tem ne bi smeli govoriti, ko se bomo v prihodnosti spominjali študentskih dni”
Študentka Filozofske fakultete v Nišu Anđela Jeremić je v oddaji Utisak nedelje na televiziji Nova S dejala, da so študenti začeli protestirati zaradi občutka strahu in negotovosti, ki se v “družbi širita kot epidemija”. Kot je dejala, se strah širi zaradi občutka, da v državi ne obstajajo institucije, ki ščitijo navadne državljane in njihova življenja.
“Predolgo že traja vzdušje nasilja. V javnem diskurzu poslušamo neprimerne stvari. Vsem nam je jasno, da institucije ne opravljajo svojega dela, na ulicah gledamo nasilje nad študenti, profesorji in mladimi, ki so del družbe. Zdaj je tu ključni trenutek, ko si nihče ne sme zatiskati oči. Problem je povsod okoli nas,” je v oddaji dejala Jeremić. Pri tem je dodala, da ni človeško pristajati na poniževanje in da smo, če o tuji krivici molčimo, sokrivi tudi sami. “Ne moremo pričakovati, da bo kdo reagiral, če smo tudi mi žrtev krivice,” je sklenila.
V članku za tednik Radar je misli in vtise z blokade strnila tudi študentka beograjske Fakultete političnih znanosti Dunja Milanović. Kot je zapisala, so minuli petek skupaj s sosednjo fakulteto v spomin na žrtve tragedije v zrak izpustili 15 črnih balonov. “Mislim, da smo imeli v tem trenutku v glavi vsi samo eno stvar. Tako ne bi smeli preživljati petka popoldne. To ni tema, o kateri bi morali govoriti, ko se bomo v prihodnosti spominjali študentskih dni,” je zapisala Milanović.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!