Zakon o večji avtonomiji italijanskih dežel neustaven, sodišče zahteva popravke

Svet 15. Nov 202410:47 0 komentarjev
Foto: Remo Casilli/REUTERS

Junijski zakon italijanske vlade, ki deželam brez posebnega statusa omogoča večjo avtonomijo pri porabi davčnih prihodkov, je po oceni ustavnega sodišča neustaven. Sodišče je razveljavilo več delov zakona in parlamentu naložili popravke. Nasprotniki zakona so opozarjali, da bo ta le še povečal razlike med bogatejšim severom in revnejšim jugom Italije.

Italijansko ustavno sodišče je razveljavilo več delov junija sprejetega zakona, ki deželam brez posebnega statusa podeljuje avtonomijo na več področjih, ki so bila doslej v rokah države. Med njimi so tudi področje zdravstva, izobraževanja, infrastrukture, športa, okolja, energetike, prometa in kulture.

Po mnenju vlade premierke Giorgie Meloni je treba tem deželam dati večjo avtonomijo pri porabi davčnih prihodkov. Manj premožne dežele na jugu države pa so ob sprejemanju zakona, za katerega si je prizadevala predvsem desna Liga podpredsednika vlade Mattea Salvinija, opozarjale, da bodo zaradi reforme iz državne blagajne dobivale manj sredstev kot doslej, in bodo v prihodnje bolj odvisne od lastnih virov.

Pobudo za oceno ustavnosti so vložile štiri italijanske dežele, ki jih vodi levosredinska opozicija. Ustavni sodniki so razsodili, da je reforma o uvedbi “diferencirane avtonomije” neustavna, in razveljavili več členov zakona, izhaja iz odločbe, ki jo je v četrtek zvečer objavilo ustavno sodišče, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

“Razdelitev zakonodajnih in upravnih funkcij med različne ravni oblasti (…) mora temeljiti na skupnem družbenem dobru in varstvu pravic, ki jih zagotavlja ustava,” so navedli ustavni sodniki in naložili parlamentu, da neustavne dele zakona odpravi.

Opozicijske stranke, ki opozarjajo, da zakon ogroža nacionalno enotnost, so sicer zbrale podpise za referendum o odpravi zakona, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

Reforma zadeva 15 dežel brez posebnega statusa. V Italiji ima avtonomijo in poseben status pet dežel, med njimi Furlanija – Julijska krajina, kjer živi slovenska narodna skupnost. Poleg nje imajo posebno ureditev še Tridentinsko-Zgornje Poadižje, Dolina Aoste, Sicilija in Sardinija.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!