Zunanji ministri EU so danes razpravljali o sankcijah zoper belorusko letalsko družbo Belavia. O tovrstnih sankcijah razmišljajo, saj vztrajajo, da vlada v Minsku v države EU načrtno pošilja prebežnike.
EU je zaradi spodbujanja migracij pripravljena uvesti sankcije proti beloruski letalski družbi Belavia, je danes v Luksemburgu sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik Unije Josep Borrell po zasedanju zunanjih ministrov EU.
EU Minsku očita zlorabo migrantov za pritisk na meje v vzhodnih članicah Unije kot maščevalni ukrep proti sankcijam, ki jih je Unija sprejela zaradi volilnih goljufij in nasilja v Belorusiji. Nemški zunanji minister Heiko Maas je beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka danes opisal kot “šefa državne tihotapske mreže”. Opozoril je, da niso več pripravljeni opazovati, kako letalske družbe služijo denar s prevažanjem beguncev.
K ukrepom proti beloruski letalski družbi z ustavitvijo zakupa letal tej družbi pozivajo zlasti baltske države, Irska pa opozarja, da bo težko preklicati obstoječe pogodbe – po pisanju Politica Belavia letala namreč najema od irskih podjetij. Irska sicer ne nasprotuje uvedbi dodatnih sankcij zoper Belorusijo, a kot je pred odhodom na današnje zasedanje povedal irski zunanji minister Simon Coveney, je pomembno razlikovati med sankcijami, ki bi vplivale na že obstoječe pogodbe z Belavio, in tistimi, ki bi vplivale na sklepanje pogodb v prihodnje.
Novi ukrepi Poljske in Litve
Zaradi večjega števila prihodov migrantov svoji meji z Belorusijo že nekaj časa poostreno varujeta Litva in Poljska. Litovska notranja ministrica Agne Bilotaite je danes napovedala, da bo Litva okrepila varovanje meje z Belorusijo; na mejo bo napotila še več vojakov. Poljska, od koder se širijo informacije o nasilnem vračanju migrantov v Belorusijo in na sploh nehumanem ravnanju z njimi, pa se je odločila, da bo na meji z vzhodno sosedo zgradila zid.
Za Slovenijo pomemben vrh z vzhodnimi partnericami
Zunanji ministri so danes v Luksemburgu pripravili ministrsko srečanje s šestimi vzhodnimi partnericami – Ukrajino, Gruzijo, Moldavijo, Armenijo, Azerbajdžanom in Belorusijo, ki bo 15. novembra, in decembrski vrh. Unija si prizadeva med seboj zelo različne države približati politično in gospodarsko.
Najbolj napeti so odnosi z Minskom, ki potekajo le na tehnični ravni, zato na ministrskem srečanju ne bo niti beloruskega ministra niti Lukašenka. Pričakuje se pristop praznega stola, prav tako na srečanjih naj ne bi bilo beloruske zastave, bodo pa ob robu vrha potekali pogovori z belorusko opozicijo.
Slovenski zunanji minister Anže Logar je v Luksemburgu za RTV Slovenija povedal, da je za Slovenijo razprava o vzhodnem partnerstvu zelo pomembna, saj bodo v času slovenskega predsedovanja prvič po štirih letih voditelji EU in vzhodnih partneric fizično sedli za skupno mizo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!