V Evropskem parlamentu se nadaljujejo zaslišanja komisarskih kandidatov pred pristojnimi odbori. Zvečer se bosta predstavila za številne poslance sporni kandidat Oliver Varhelyi iz Madžarske, ki naj bi v naslednjem mandatu pokrival področje zdravja, in litovski komisarski kandidat Andrius Kubilius, ki mu je predsednica Komisije namenila obrambo.
Članom pristojnih parlamentarnih odborov se bo danes predstavilo šest komisarskih kandidatov. Zaslišanji komisarske kandidatke za krizno upravljanje iz Belgije Hadje Lahbib, ki bo v primeru potrditve na položaju nasledila Janeza Lenarčiča, in kandidatke za področje finančnih storitev Marie Luis Albuquerque že potekata.
Popoldne bosta pristojna odbora zaslišala kandidata za evropskega komisarja za ribištvo, Ciprčana Kostasa Kadisa, in češkega kandidata za komisarja za mednarodna partnerstva Jozefa Sikelo.
Zvečer pa bosta parlamentarna odbora za zunanje zadeve in industrijo zaslišala nekdanjega litovskega premierja Andriusa Kubiliusa, ki mu je predsednica Komisije Ursula von der Leyen dodelila eno od glavnih prednostnih področij prihodnjega mandata – obrambo.
Tesen zaveznik Orbana si lahko obeta zahteven preizkus
Istočasno bo na odborih za okolje in kmetijstvo potekalo zaslišanje trenutnega komisarja za širitev iz Madžarske Oliverja Varhelyija, ki mu je von der Leyen za naslednji mandat zaupala področji zdravstva in dobrobiti živali. Tesen zaveznik madžarskega premierja Viktorja Orbana je bil v iztekajočem se mandatu tarča številnih kritik evroposlancev, tudi zaradi tega, ker jih je označil za idiote.
Tako si lahko obeta zahteven parlamentarni preizkus, je pa vprašanje, ali sta ga pristojna odbora pripravljena zavrniti, saj bi to lahko precej zapletlo in podaljšalo celoten proces potrjevanja bodoče Evropske komisije. Če danes ne bo zbral potrebne dvotretjinske podpore političnih skupin, mu lahko pošljejo tudi dodatna vprašanja ali pa ga povabijo na dodatno zaslišanje.
To bi lahko člani odbora za okolje storili tudi pri kandidatki za okolje, odpornost voda in krožno gospodarstvo Jessiki Roswall, ki jih na zaslišanju v torek zvečer po poročanju spletnega portala Politico ni uspela povsem prepričati. Predstavniki skupin v odboru so se sestali že takoj po zaslišanju, a se niso mogli dogovoriti, tako da bodo o usodi nekdanje švedske ministrice o evropskih zadevah odločali danes popoldne.
Devet od 26 kandidatov uspešno prestalo zaslišanja
Preostalih devet od skupno 26 komisarskih kandidatov, ki so jih pristojni odbori zaslišali v ponedeljek in torek, je medtem uspešno prestalo parlamentarni preizkus.
Sinoči se je kot zadnji uspešno evropskim poslancem predstavil komisarski kandidat za migracije Magnus Brunner. Med drugim je povedal, da je treba evropski pakt o migracijah in azilu začeti izvajati čim prej. Dejal je še, da je odprt za nove ideje na področju upravljanja migracij, kot je sporazum med Albanijo in Italijo.
Spomladi sprejeti pakt o migracijah in azilu po besedah nekdanjega avstrijskega finančnega ministra kaže na to, da EU lahko opravi svoje delo. “Zdaj je prioriteta izvajanje, saj je to v interesu vseh,” je povedal članom parlamentarnega odbora za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve (Libe).
“Pakt je treba začeti izvajati čim prej, saj predstavlja podlago, ki bi nam lahko zelo pomagala,” je še povedal o novi evropski zakonodaji o upravljanju migracij, ki se bo glede na sprejeto pravno podlago začela uporabljati poleti 2026. Pri tem je poudaril, da je treba pri pospešitvi izvajanja ohraniti ravnovesje med odgovornostjo in solidarnostjo.
Kdo je zaslišanje že prestal?
Kot prvi so uspešno prestali zaslišanja pred pristojnimi odbori Evropskega parlamenta kandidat za komisarja za medgeneracijsko pravičnost, mlade, kulturo in šport Glenn Micallef (Malta), kandidat za komisarja za trgovino, ekonomsko varnost, medinstitucionalne odnose in preglednost Maroš Šefčovič (Slovaška), kandidat za komisarja za promet Apostolos Cicikostas (Grčija) in kandidat za komisarja za kmetijstvo Christophe Hansen (Luksemburg).
Drugi dan zaslišanja komisarskih kandidatov so pred Evropskim parlamentom svoje poglede uspešno zagovarjali kandidat za komisarja za energetiko in stanovanjsko politiko Dan Jorgensen (Danska), kandidat za vladavino prava Michael McGrath (Irska) in kandidatka za Sredozemlje Dubravka Šuica (Hrvaška). Slišati je bilo napovedi o popolni osamosvojitvi EU od ruskih fosilnih goriv, pa tudi obljube o zaščiti novinarjev in neodvisnih medijev. Precej vprašanj evroposlancev je bilo povezanih tudi s problematiko migracij in razmerami na Bližnjem vzhodu. Zaslišanje je včeraj prestala tudi Ekaterina Zaharieva, predlagana komisarka za zagonska podjetja, raziskave in inovacije iz Bolgarije.
Zaslišanje je opravila tudi kandidatka za komisarko za okolje Jessika Roswall iz Švedske, a na oceno še čaka. Več o tem, kaj so povedali komisarski kandidati, v prispevku Drugi dan zaslišanj doslej prestali trije komisarski kandidati
Kdo mora zaslišanje še prestati?
V četrtek se bodo predstavili kandidat za komisarja za podnebje, ogljično nevtralnost in čisto rast Wopke Hoekstra (Nizozemska), slovenska kandidatka za komisarko za širitev Marta Kos, predlagani komisar za gospodarstvo in produktivnost Valdis Dombrovskis (Latvija) in komisarski kandidat za proračun, boj proti goljufijam in javno upravo Piotr Serafin (Poljska).
Predstavitve kandidatov za komisarje se bodo zaključile prihodnji teden. V torek, 12. novembra, se bodo kot zadnji predstavili kandidatka za visoko predstavnico za zunanje zadeve in varnostno politiko ter podpredsednico Evropske komisije Kaja Kallas (Estonija), predlagana izvršna podpredsednica za ljudi, veščine in pripravljenost Roxana Minzatu (Romunija), kandidat za izvršnega podpredsednika za kohezijo in reforme Raffaele Fitto (Italija), predlagani izvršni podpredsednik za blagostanje in industrijsko strategijo Stephane Sejourne (Francija), predlagana izvršna podpredsednica za čist, pravičen in konkurenčen prehod Teresa Ribera (Španija) in predlagana izvršna podpredsednica za tehnično suverenost, varnost in demokracijo Henna Virkkunen (Finska).
Zaslišanje posameznega kandidata traja približno tri ure. Kandidat ima na začetku na voljo 15 minut za predstavitev. Nato sledijo vprašanja poslancev. Na koncu pa ima komisarski kandidat še pet minut za sklepne besede. Po zaslišanju podajo oceno predstavniki političnih skupin v odborih, pri čemer lahko od kandidata zahtevajo tudi dodatna pojasnila ali ga povabijo na dodatno zaslišanje.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!