Španski premier Pedro Sanchez je danes na zaslišanju zavrnil pričanje v predhodni preiskavi korupcije v zvezi s posli svoje soproge Begone Gomez. V skladu s špansko zakonodajo lahko namreč posameznik zavrne odgovarjanje na vprašanja v okviru preiskave, ki zadeva ožje družinske člane, vključno z zakoncema. Obenem je Sanchez vložil tudi pritožbo proti sodniku, ki mu ni dovolil pričati pisno, čeprav mu kot članu vlade ta pravica zakonsko pripada. Premier je sodnika obtožil, da ob zavrnitvi pisnega pričanja ni spoštoval njegovega statusa predsednika vlade.
Zaslišanje, ki je potekalo v palači Moncloa, je trajalo približno 20 minut, je sporočila odvetnica skrajno desne stranke Vox Marta Castro, ki je bila prisotna na zaslišanju. Dodala je, da se je Pedro Sanchez skliceval na pravico, da mu proti ženi ni treba pričati.
Sanchez, ki sicer očitke na račun soproge Begone Gomez zavrača kot del obrekovalne kampanje, katere cilj je spodkopati vlado, je prejšnji teden privolil v pričanje v predhodni preiskavi korupcije. Premier je nameraval pričati pisno, a je sodnik Juan Carlos Peinado njegovo prošnjo v petek zavrnil.
Sanchez je zaradi te odločitve danes prek generalnega državnega tožilca vložil tudi pritožbo proti sodniku in ga obtožil, da ob zavrnitvi pisnega pričanja ni spoštoval njegovega statusa predsednika vlade. Španska zakonodaja namreč članom vlade zagotavlja pravico do pisnega pričanja.
“Ta pritožba (…) ni frontalni napad na sodstvo. Nasprotno, gre za izraz zaupanja v sodstvo, ki je edino sposobno odpraviti zlorabo, v tem primeru sodno zlorabo, ki jo je mogoče pripisati enemu od več kot 5.000 sodnikov, ki opravljajo svojo funkcijo v Španiji,” je Sanchez med drugim navedel v pritožbi, ki jo je pridobila AFP.
Preiskava proti premierjevi soprogi se je začela sredi aprila zaradi suma korupcije in domnevnega trgovanja z vplivom na podlagi obtožbe protikorupcijske nevladne organizacije Manos Limpias, ki je povezana s skrajno desnico. Skupina, ki je v preteklosti neuspešno tožila že vrsto politikov, je nato priznala, da je tožba proti Begoni Gomez temeljila samo na medijskih prispevkih.
Gomez se je na zaslišanju sredi meseca sklicevala na pravico do molka in po nekaj minutah odšla, ne da bi podala izjavo. Njen odvetnik Antonio Camacho je ob odhodu dejal, da v tej fazi “ni več razloga za obstoj tega sodnega procesa” in poudaril, da dosedanje preiskave “niso prinesle nobenih rezultatov”.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje