V sredo zvečer se je evroposlancem predstavil za številne sporni madžarski kandidat za komisarja Oliver Varhelyi. Doslej je bil komisar za širitev. Če bo potrjen, bo v naslednjem mandatu zadolžen za področje zdravja in dobrobiti živali. Kandidat je poslancem odgovarjal tudi na vprašanja o svojem odnosu do žensk, splavu in skupnosti LGBT+. Pristojna odbora sta odločila, da od Varhelyija zahtevata dodatna pojasnila.
V Evropskem parlamentu so se v sredo nadaljevala zaslišanja komisarskih kandidatov pred pristojnimi odbori. Predstavil se je tudi za številne poslance sporni madžarski kandidat Oliver Varhelyi, ki bo v primeru potrditve v naslednjem mandatu pokrival področje zdravja in dobrobiti živali.
Zaslišali so ga poslanci odborov za okolje, javno zdravje in varnost hrane ter kmetijstvo. Trenutni komisar za širitev Varhelyi je tesen zaveznik madžarskega premierja Viktorja Orbana. V iztekajočem se mandatu je bil tarča številnih kritik s strani evroposlancev, tudi zaradi tega, ker jih je, ko ni vedel, da ga snemajo, označil za idiote.
“Menim, da je prav, da se spomnimo, kaj se je zgodilo. Lahko samo ponovim, da to ni bilo namenjeno evropskemu parlamentu in poslancem. Nemudoma sem se opravičil. Z veseljem se vam znova opravičim. Žal mi je, da se je to zgodilo. Upam, da boste opravičilo sprejeli,” je povedal Varhelyi.
Kandidat je poslancem odgovarjal tako na vprašanja o zdravstvu in dobrobiti živali kot na vprašanja o svojem odnosu do žensk in skupnosti LGBT+.
Varhelyi se je zavzel za zdravstveno unijo
Varhelyi je poudaril, da bi morala biti EU prva na svetu na področju zdravja, to je na področjih znanosti, tehnologije, preventive in nudenja razpoložljivih terapij. “Dostop do terapij je zame ključna prioriteta,” je dejal madžarski kandidat. Po njegovem mnenju so inovacije na področju biotehnologije, farmacije in zdravja ključne, če želi EU znova postati konkurenčna. “Treba je skrajšati postopke in znižati stroške,” je opozoril.
Zavzel se je za enotno zdravstveno unijo, ki bo lahko poiskala skupne rešitve, kar se je nazadnje za zelo pomembno izkazalo med pandemijo. Poudaril je pomen preventive. EU je po njegovih besedah že uspešno zastavila projekte boja proti raku. Podobne programe namerava Varhelyi vzpostaviti na področju srčno-žilnih obolenj, tudi diabetesa in debelosti.
Izpostavil je tudi pomen čimprejšnjega sprejema zakona o kritičnih zdravilih, ki bi omogočil boljši dostop in nižje cene zdravil za paciente po vsej EU. Napovedal je, da bo v primeru potrditve predlog evropskega akta o kritičnih zdravilih predstavil v prvih stotih dneh na položaju.
O netransparentnosti nabave cepiv med pandemijo, tako imenovani afere Pfizergate, ki bremeni predsednico komisije Ursulo von der Leyen, je madžarski kandidat dejal, da so pogodbe z dobavitelji cepiv neposredno sklepale države članice. “Čakamo še na končno sodbo v tej zadevi, ki jo bo komisija, kot vedno, spoštovala,” je poudaril in spomnil, da smo v EU s cepivi rešili 1,7 milijona življenj.
Madžarska je med pandemijo kot edina od članic odobrila ruska in kitajska cepiva, zato so poslanci Varhelyija vprašali, ali ni bila to nezaupnica Evropski agenciji za zdravila (EMA), ki jo bo kot komisar nadzoroval. Neposrednemu odgovoru na vprašanje se je izognil, je pa povedal, da je EU zdaj veliko bolj pripravljena, kot je bila leta 2020. “Dejstvo, da smo imeli cepivo v letu in pol od začetka pandemije, je velik uspeh. Pri tem smo sodelovale vse države, vključno z mojo. Moje stališče pa je, da so najbolj varna zdravila tista, ki jih EMA podpre,” je dejal kandidat za zdravstvenega komisarja.
Dve poslanki Alternative za Nemčijo sta kandidata spraševali o škodljivih stranskih učinkih cepiv proti covidu-19. Ena od njiju je navedla raziskavo, da naj bi v Nemčiji kar 17 odstotkov cepljenih trpelo zaradi posledic. Varhelyi je dejal, da dvomi v te številke, saj bi za raziskavo, ki bi ugotovila tako velik delež cepljenih, ki imajo škodljive stranske učinke, zagotovo vsi poznali, pa je ne. Poudaril je, da verjame, da so odobrena cepiva varna in učinkovita.
Če postane komisar, bo Varhelyi zadolžen tudi za dobrobit živali. Poudaril je, da moramo enako stroge pogoje, kot jih zahtevamo od evropskih kmetov, zahtevati tudi od proizvajalcev hrane, ki jo EU uvaža iz tretjih držav. Dodal je, da se bo prvi dan po potrditvi usedel z vsemi pristojnimi in kmeti na temo odprave kletk za živali.
Odgovarjal tudi na vprašanja o splavu in LGBT+
Več evropskih poslank je Varhelyja spraševala o splavu in pravicah oseb LGBT+. Portugalska poslanka ga je vprašala, ali bo nadaljeval z mizoginimi politikami, kot jih vodita Trump in Orban. “Nimam nobenih težav s skupnostjo LGBT+. Dostop do zdravstvene oskrbe mora biti zagotovoljen vsem, ne glede na spol ali spolno usmerjenost. To morajo spoštovati zdravniki in vse institucije,” je povedal kandidat Varhelyi.
Glede splava pa je poudaril, da ima komisija omejene pristojnosti in ne more vplivati na politike držav, razen če se spremeni zakonodaja. “Splav ni pristojnost EU. Če želite, da to postane, morate spremeniti pogodbe,” je bil jasen.
“Zakaj mislite, da nisem zaveznik žensk? Imam ženo in tri hčere,” je še povedal. “Mislim, da razumem, kaj so pravice žensk. Na to sem zelo občutljiv. Ne bi želel, da bi imele moje hčere enake pravice kot ženske zdajšnjih generacij, ampak še več pravic,” je poudaril.
Odbora z dodatnimi pisnimi vprašanji za Varhelyija
Pristojna odbora sta se po sredinem zaslišanju odločila, da od Varhelyija zahtevata dodatna pojasnila. “Koordinatorji političnih skupin v odborih za okolje, javno zdravje in varnost hrane ter za kmetijstvo so se odločili, da komisarskemu kandidatu Oliverju Varhelyiju pošljejo dodatna pisna vprašanja,” je nekaj po polnoči na družbenem omrežju X sporočila tiskovna predstavnica parlamenta Delphine Colard.
Da jih Varhelyi, ki prihaja iz skrajno desne politične skupine Domoljubi za Evropo, na sredinem zaslišanju ni prepričal, so sporočili iz političnih skupin socialistov in demokratov (S&D) ter liberalcev (Renew). V S&D so zapisali, da je bil preveč osredotočen na poslovne vidike, pokazal premalo zavezanosti dobrobiti živali in podal nezadostna zagotovila glede zdravja in reproduktivnih pravic žensk.
V Renew pa so mu očitali, da ni predstavil konkretnih ukrepov in dovolj ambicioznih ciljev za izboljšanje javne zdravstvene oskrbe po EU.
Madžarski kandidat je prvi od doslej zaslišanih 16 komisarskih kandidatov, od katerega evroposlanci zahtevajo dodatna pojasnila. Če tudi to ne bo zadoščalo za dvotretjinsko podporo političnih skupin, bodo o njem glasovali vsi člani pristojnih odborov. Za potrditev bo v tem primeru potreboval navadno večino.
Ob tem se sicer postavlja vprašanje, ali bi lahko dogajanje v zvezi z Varhelyijem vplivalo na nadaljnji potek zaslišanj komisarskih kandidatov. To bi lahko precej zapletlo in podaljšalo celoten proces potrjevanja bodoče Evropske komisije. Njena predsednica Ursula von der Leyen in njena politična skupina EPP pričakujeta, da bo nova komisarska ekipa delo začela prvega decembra. Po zdajšnjem načrtu se bodo zaslišanja zaključila v torek prihodnji teden, Evropski parlament pa naj bi novo Komisijo potrdil 27. ali 28. novembra na zasedanju v Strasbourgu.
Danes bodo pristojni odbori zaslišali štiri, med njimi tudi kandidatko za Madžarovo naslednico za področje širitve Marto Kos iz vrst Renew.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje