Odbor ameriškega senata je v sredo odobril zakon, ki bo znatno povečal vojaško pomoč ZDA Tajvanu. Skladno z njim naj bi ta v štirih letih znašala 4,5 milijarde dolarjev, zakon pa določa tudi sankcije proti Pekingu, v kolikor bi ta s silo poskušal zavzeti otok. Zakon morata zdaj potrditi še oba doma kongresa, poročajo tuje tiskovne agencije.
Senatni odbor za zunanje zadeve je zakon o vojaški pomoči Tajvanu v višini 4,5 milijarde dolarjev sprejel s 17 glasovi za in petimi proti, poroča španska tiskovna agencija EFE.
Zdaj ga morata na plenarnem zasedanju potrditi še oba doma ameriškega kongresa.
Po oceni Washingtona zakon spodbuja varnost Tajvana, zagotavlja regionalno stabilnost in odvrača morebitno kitajsko agresijo proti otoku.
“Previdno in strateško zmanjšujemo eksistencialne grožnje Tajvanu, tako da zvišujemo stroške nasilnega zavzetja otoka, s čimer to postane preveliko tveganje in posledično nedosegljivo,” je ob sprejetju zakona dejal demokratski senator in vodja omenjenega odbora Bob Menendez in dodal, da si ZDA “ne želijo vojne ali povečanih napetosti s Pekingom”.
Zakon določa tudi sankcije ZDA proti Kitajski, če bi ta poskušala s silo zavzeti otok, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Gre za eno najbolj obsežnih nadgradenj odnosov med Washingtonom in Tajpeijem. Iz Tajpeja so danes sporočili, da se zahvaljujejo ZDA, ker so “ponovno pokazale svoje dvostransko prijateljstvo in podporo Tajvanu”.
Zaenkrat še ni jasno, ali bo predsednik Joe Biden zakon podpisal. Morebitni predsedniški veto bi zaradi močne podpore, ki jo zakon ima, kongres sicer lahko preglasoval.
V Pekingu pa so se na potezo Washingtona odzvali s kritiko. Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Mao Ning sporočil, da predlog zakona “pošilja resne napačne signale separatističnim silam” in da bo “močno zamajal politične temelje kitajsko-ameriških odnosov in bo imel izjemno resne posledice” za mir in stabilnost v Tajvanski ožini.
Kitajska je prejšnji teden že obsodila odobritev prodaje novega svežnja orožja Tajvanu v vrednosti 1,1 milijarde dolarjev in obljubila povračilne ukrepe.
Peking namreč zavrača uradne stike drugih držav s Tajvanom, ki ga dojema kot del svojega ozemlja. Po obisku predsednice ameriškega predstavniškega doma Nancy Pelosi v začetku avgusta in več kasnejših obiskov drugih tujih delegacij je Kitajska močno okrepila vojaški pritisk na otok.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje