Ameriški državni sekretar Antony Blinken je v ponedeljek dejal, da ZDA intenzivno iščejo diplomatske rešitve za zmanjšanj napetosti na Bližnjem vzhodu, ter vse strani pozval, naj se vzdržijo zaostrovanja. Eskalacija bi "vodila le v še večji konflikt, še več nasilja in še več negotovosti", je opozoril.
Po njegovih besedah je ključno, da se doseže prekinitev ognja v Gazi. Sklenitev dogovora o prekinitvi ognja v Gazi “bo odprla možnost za trajno ponovno vzpostavitev miru, ne le v Gazi, temveč tudi v drugih regijah, kjer bi se konflikt lahko razširil”, je po poročanju tujih tiskovnih agencij dejal Antony Blinken.
“Vključeni smo v intenzivno diplomacijo, ki poteka skoraj 24 ur na dan, z zelo preprostim sporočilom – vse strani se morajo vzdržati stopnjevanja napetosti,” je poudaril.
Blinken se je v ponedeljek v okviru prizadevanj za deeskalacijo napetosti na Bližnjem vzhodu pogovarjal s katarskim premierjem Mohamedom Bin Abdulrahmanom in egiptovskim zunanjim ministrom Badrom Abdel-Atijem, so sporočili iz State Departmenta. V zadnjih dneh se je pogovarjal tudi z drugimi predstavniki v regiji in po svetu, da bi jim posredoval “dosledno sporočilo”, je dejal tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Matthew Miller.
“Smo v kritičnem trenutku za regijo”
“Smo v kritičnem trenutku za regijo in pomembno je, da vse strani v prihodnjih dneh sprejmejo odločitve, s katerimi se bodo vzdržale stopnjevanja in umirile napetosti,” je poudaril Miller.
Razmere na Bližnjem vzhodu so se zaostrile po uboju političnega vodje palestinskega islamističnega gibanja Hamas Ismaila Hanije v Teheranu in enega najvišjih poveljnikov šiitskega gibanja Hezbolah Fuada Šukra v Bejrutu. Iran in njegovi zavezniki so zagrozili z odzivom. Izrael pa je zagotovil, da je pripravljen na vse možne scenarije.
Blinken je v nedeljo na srečanju s kolegi iz skupine G7 povedal, da bi Iran lahko v naslednjih 24 do 48 urah napadel Izrael. Poudaril je, da natančnega časovnega okvira napada ne pozna, a da je odziv Irana neizogiben.
V luči napetosti bo na prošnjo Irana in Pakistana v sredo potekalo zasedanje zunanjih ministrov Organizacije za islamsko sodelovanje (OIC).
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje