Pri zapletih po ukinitvi dinarja kot plačilne enote na severu Kosova gre za urgentno humanitarno vprašanje, je v četrtek na Kosovu dejal posebni odposlanec ZDA Gabriel Escobar. Srečal se je s premierjem Albinom Kurtijem, ki naj bi mu obljubil razmislek o njegovih predlogih. Escobar je napovedal tudi nov krog dialoga med Beogradom in Prištino.
“ZDA ostajajo predan partner Kosova, a moram pripomniti, da gredo naši odnosi skozi določene izzive, ki jih povzroča odnos do srbske manjšine,” je po srečanju z Albinom Kurtijem po poročanju kosovskega portala Kosovo Online dejal Gabriel Escobar.
Predpisi kosovske centralne banke (CBK) glede dinarja so po njegovih besedah prinesli težave nekaterim državljanom Kosova, zaradi česar da so ZDA zelo zaskrbljene. “Mislim, da je to urgentno humanitarno vprašanje, ki ga je treba takoj rešiti,” je izjavil. Kurti naj bi mu obljubil, da bo razmislil o njegovih predlogih, in Escobar upa, da je kosovska vlada pripravljena na fleksibilnost v nadaljevanju dialoga.
Dialog med Beogradom in Prištino pod okriljem EU se bo po bedah Escobarja nadaljeval naslednji torek. Po pisanju mreže Radio Slobodna Evropa se bodo v Bruslju sestali glavni pogajalci Srbije in Kosova, govorili pa naj bi o vrstnem redu izvajanja sporazuma o poti k normalizaciji odnosov med državama in drugih temah, vključno z vprašanjem dinarja.
Kurti sestanek označil za odličnega
Kurti je srečanje z Escobarjem označil za odličen sestanek. V izjavi na omrežju X se mu je zahvalil za podporo ZDA in pojasnil, da ga je seznanil s koraki vlade za podporo pri tranziciji izvajanja uredbe CBK ter o pripravljenosti reševanja aktualnih vprašanj. Escobar je obisk na Kosovu začel v sredo, ko se je sestal s kosovsko predsednico Vjoso Osmani, voditelji opozicijskih strank in predstavniki kosovskih Srbov. Kosovo in Srbijo je pozval k izvajanju dogovorov, doseženih v dialogu.
Na podlagi uredbe CBK je evro v začetku februarja postal edina valuta za gotovinske transakcije na Kosovu, kar pomeni, da plačilni promet v srbskih dinarjih ni več mogoč. V srbskih skupnostih na Kosovu plačilni promet še vedno poteka tudi v dinarjih. Srbija kosovskim Srbom v dinarjih izplačuje tudi pokojnine, plače v srbskih institucijah ter različne oblike pomoči.
Priština ni ugodila pozivom EU in ZDA
Pod mednarodnim pritiskom je Priština sporočila, da kršenja uredbe na začetku še ne bodo kaznovali. Ni pa ugodila pozivom EU in ZDA, naj preloži začetek izvajanja uredbe, kar je povzročilo tudi izzive v odnosih z ZDA.
Odločitve kosovske vlade glede dinarja je Escobar v torek v pogovoru z novinarji prek spleta označil za nekompetentno in katastrofalno. Obenem je izpostavil probleme v komunikaciji s kosovskim premierjem, ki da jih nimajo samo ZDA, ampak tudi EU, Nato in Velika Britanija. “Imeli smo tesno partnerstvo s Kosovom in želeli bi, da se to vrne,” je dodal.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje