ZDA naj bi razmišljale o umiku do 10.000 ameriških vojakov iz Evrope

Svet 08. Apr 202518:15 16 komentarjev
Ameriška vojska v Iraku
Fotografija je simbolična (Foto: PROFIMEDIA)

Združene države Amerike naj bi razmišljale o umiku več tisoč ameriških vojakov iz osrednje in vzhodne Evrope, poroča NBC News.

Ameriška administracija naj bi razmišljala o umiku do 10.000 ameriških vojakov iz srednje in vzhodne Evrope, je za ameriško televizijo NBC News razkrilo šest neimenovanih ameriških in evropskih uradnikov, ki so seznanjeni s potekom pogovorov.

Govora je o pripadnikih, ki so del skupine 20.000 ameriških vojakov, ki jih je administracija Joeja Bidna leta 2022 po ruski invaziji na Ukrajino napotila za okrepitev vzhodnega krila Nata. Morebitni umik bi najbolj prizadel Romunijo in Poljsko.

Po navedbah virov NBC News bi takšen predlog – če bo sprejet – lahko poglobil bojazni, da ZDA postopoma obračajo hrbet svojim evropskim zaveznicam, ki v Rusiji vidijo vse večjo grožnjo.

Trumpova administracija sicer že dlje časa poziva evropske zaveznice, naj prevzamejo več odgovornosti za lastno varnost. To bi omogočilo ZDA, da svoje vojaške vire usmerijo drugam – predvsem proti Kitajski in drugim strateškim prioritetam. Ameriški obrambni minister Pete Hegseth je denimo februarja v Bruslju izjavil, da ZDA ne morejo biti več primarno osredotočene na varnost Evrope, temveč morajo okrepiti nadzor nad južno mejo in protiukrepe glede Kitajske.

Ob krčenju obrambnega proračuna pod Trumpom bi zmanjšanje vojaške navzočnosti v Evropi sprostilo sredstva za indo-pacifiško regijo ter omogočilo več naložb v inovativno opremo in orožje, poroča NBC News.

V Evropi okoli 80.000 ameriških vojakov

Upokojeni general Ben Hodges, ki je poveljeval ameriški vojski v Evropi, je medtem podvomil o smiselnosti predloga, poroča NBC News. “S takšno potezo bo sposobnost odvračanja bistveno manjša,” je dejal Hodges.

Trenutno je v Evropi nameščenih približno 80.000 ameriških vojakov. Po ruski invaziji sta obe stranki v ameriškem kongresu podprli okrepitev vojaške prisotnosti na vzhodnem krilu Nata kot jasen signal Moskvi. A Trump zdaj zagovarja hitro končanje vojne, njegova stališča do Ukrajine pa so precej drugačna od Bidnovih, ki je Kijevu obljubil podporo “tako dolgo, kot bo potrebno” za zmago.

Trump je ob tem za teden dni celo ustavil vojaško in obveščevalno pomoč Ukrajini, potem ko je javno zaostril retoriko do ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega. Prihodnje ameriške podpore ni konkretno zagotovil, kar povečuje negotovost glede vloge ZDA v nadaljevanju ukrajinskega konflikta.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje