Ameriški senat je po preteku roka odobril zakonodajni paket za financiranje zveznih agencij. To je povzročilo novo dramo v republikanskih vrstah, saj skrajni republikanci zato zahtevajo odstop predsednika predstavniškega doma, republikanca Mika Johnsona. Danes je proračunski paket podpisal tudi predsednik Joe Biden, s tem pa je omogočeno nadaljnje financiranje in delovanje zveznih agencij do konca septembra.
Ameriški senat je davi odobril zakonodajni paket, ki se nanaša na proračun zvezne vlade v tekočem proračunskem letu. S tem je omogočil nadaljnje financiranje in delovanje zveznih agencij do konca septembra, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Danes je proračunski paket podpisal tudi predsednik Joe Biden, s tem pa je omogočeno nadaljnje financiranje in delovanje zveznih agencij do konca septembra.
Senatorji so sicer zamudili rok, ki se je iztekel opolnoči za odobritev 1.200 milijard dolarjev za več ključnih zveznih agencij za tekoče proračunsko leto, a so v zgodnjih urah vendarle uspeli to izglasovati. Zakonodajni sveženj so potrdili s 74 glasovi za in 24 glasovi proti.
“Ni bilo lahko, a nocoj je bila naša vztrajnost vredna tega,” je po več urah napetih pogajanj dejal vodja demokratske večine v senatu Chuck Schumer.
Od tega denarja so odvisne tri četrtine vladnih služb, vključno z ministrstvi za zunanje zadeve, obrambo, domovinsko varnost, pravosodje in finance. Doslej so imele odobreno začasno financiranje do 22. marca.
Zvezne agencije lahko nadaljujejo s svojim delom
Predstavniški dom je zakonodajni sveženj sprejel šele v petek, zato senat ni imel veliko časa za odločitev. Pogajanja so bila močno zaznamovala z volilno kampanjo pred novembrskimi predsedniškimi volitvami. Med najbolj spornimi točkami je bilo financiranje ministrstva za domovinsko varnost, vključno z zagotavljanjem ukrepov na mejah.
Predsednik ZDA Joe Biden je podpisal proračunski paket, kot je že pred tem napovedala Bela hiša. Zvezne agencije lahko nadaljujejo s svojim delom. Če zakonodajni paket ne bi bil sprejet, bi sledilo tako imenovano zaprtje (shutdown), saj milijoni državnih uslužbencev ne bi več prejemali plač.
Sprejetje zakonodajnega paketa je sprožilo nezadovoljstvo dela republikanskih kongresnikov, ki zato zahtevajo odstop predsednika doma iz lastnih vrst Mika Johnsona. Slednji ima tako enake težave s skrajnimi republikanci, kot jih je imel njegov predhodnik Kevin McCarthy, ki je lani oktobra zaradi dogovora z demokrati o podaljšanju začasnega financiranja vlade predsednika Joeja Bidna izgubil položaj.
Financiranje preostalih 30 odstotkov zveznih vladnih služb, ki med drugim pokrivajo kmetijstvo, znanost, veteranske organizacije in promet, so brez večjih težav potrdili prejšnji mesec.
Omenjena zakonodaja pa ne vsebuje finančnih pomoči drugim državam, kot je Ukrajina. Ta zakonodajni paket je za zdaj obstal v predstavniškem domu.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!