V ZDA pravijo, da so bile nekatere madžarske potne listine izdane brez ustreznih varnostnih postopkov. V Washingtonu svojo odločitev zagovarjajo s pojasnilom, da so bile med letoma 2011 in 2020 potne listine za pripadnike madžarske skupnosti v tujini izdane brez ustreznih varnostnih postopkov, poroča bruseljski spletni portal Politico.
ZDA so omejile sodelovanje Madžarske v njihovem programu za odpravo vizumov.
V skladu z ameriškim programom za odpravo vizumov lahko državljani sodelujočih držav, ki v ZDA potujejo v turistične in poslovne namene, tam preživijo do 90 dni brez vizuma. Pri tem se morajo zgolj prijaviti v elektronski sistem za avtorizacijo potovanja ESTA.
V skladu z odločitvijo Washingtona bo takšna prijava imetnikom madžarskih potnih listin odslej na voljo samo za posamezna potovanja. Veljavnost prijave pa bo hkrati skrajšana z dveh na eno leto.
Nekatere potne listine izdane brez ustreznih varnostnih postopkov
V ZDA svojo odločitev zagovarjajo s tem, da so bile nekatere madžarske potne listine izdane brez ustreznih varnostnih postopkov. Kmalu po prihodu na oblast leta 2010 je namreč vlada madžarskega premierja Viktorja Orbana podelila državljanstva številnim etničnim Madžarom v tujini, med drugim v Romuniji, Ukrajini in v Sloveniji.
Kritiki so že takrat opozarjali, da si je konservativni voditelj s tem zgolj želel povečati svojo volilno bazo. “Madžarska vlada je izdala več sto tisoč potnih listin kot del poenostavljenega programa naturalizacije brez vzpostavljenih strogih mehanizmov za preverjanje identitete,” je opozoril ameriški veleposlanik v Budimpešti David Pressman.
Washington se je glede tega varnostnega izziva z Madžarsko pogajal že vrsto let, je dejal in dodal, da to ni bil rezultat, ki so si ga želele ZDA.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje