
Putin je priznal, da je bila ruska zračna obramba aktivna v času, ko je letalo azerbajdžanske letalske družbe poskušalo pristati v Groznem. Ni pa navedel, ali je zadela letalo, v strmoglavljenju katerega je umrlo 38 ljudi.
Ruski predsednik Vladimir Putin je danes v telefonskem pogovoru z azerbajdžanskim kolegom Ilhamom Alijevim priznal, da je bila ruska zračna obramba aktivna med poskusom pristajanja azerbajdžanskega letala.
“V tem času so Grozni, Mozdok in Vladikavkaz napadali ukrajinski bojni droni, ruska zračna obramba pa je te napade odbijala,” je po navedbah Kremlja dejal Putin. Pri tem po poročanju tujih tiskovnih agencij ni navedel, ali je ruska zračna obramba zadela letalo.
Putin v današnjem pogovoru ni priznal odgovornosti Rusije, se je pa opravičil Alijevu. “Vladimir Putin se je opravičil zaradi dejstva, da se je ta tragični incident zgodil v ruskem zračnem prostoru,” so sporočili iz Kremlja.
V Kremlju so dodali, da so ruski preiskovalci sprožili postopek zaradi kršitve pravil o varnosti zračnega prometa. “V teku so prvi preiskovalni ukrepi, zaslišali smo civilne in vojaške strokovnjake,” so zapisali.
Putin je govoril o strmoglavljenju po telefonu govoril tudi s kazahstanskim predsednikom Kasim-Žomartom Tokajevom in dejal, da se Moskva zavezuje k sodelovanju v objektivni in pregledni preiskavi strmoglavljenja. Povedal je še, da bo preiskava potekala na ozemlju Kazahstana, kazahstanska vladna komisija, zadolžena zanjo, pa bo k sodelovanju povabila ruske, azerbajdžanske in brazilske strokovnjake.

V strmoglavljenju letala družbe Azerbajdžan Airlines je umrlo 38 ljudi. Pojavljajo se navedbe, da naj bi na letalo med pristankom v Čečeniji ciljali ruski sistemi zračne obrambe, zato je bilo preusmerjeno čez Kaspijsko morje v Kazahstan, kjer je strmoglavilo. Vodja ruske agencije za civilno letalstvo v preteklih dneh poudaril, da so zaradi ukrajinskih napadov razmere v Čečeniji “zelo zapletene”.
Azerbajdžanska letalska družba je po nesreči ukinila lete na na deset ruskih letališč. Lete med Dubajem in mestoma na jugu Rusije Mineralnije Vodi in Soči, ki so bili načrtovani med 27. decembrom in 3. januarjem, je odpovedala tudi letalska družba flydubai iz Združenih arabskih emiratov. Kazahstanska letalska družba Qazaq Air je napovedala odpoved letov v rusko mesto Jekaterinburg do konca januarja. Tudi izraelski letalski prevoznik El Al je sporočil, da začasno prekinja lete v Moskvo. Turkmenistan Airlines pa je sporočil, da so “redni leti med Ašgabadom in Moskvo odpovedani med 30. decembrom in 31. januarjem”.
“Nemogoče je zanikati, da je bilo letalo sestreljeno nad ruskim ozemljem”
V Azerbajdžanu menijo, da je letalo med poletom proti končnemu cilju v Rusiji naprej naletelo na elektronske motnje, ki so zmotile GPS navigacijo, nato so ga poškodovali šrapneli iz ruskih raket zračne obrambe, piše BBC.
Predsednik Azerbajdžana Ilham Alijev je Putinu dejal, da je azerbajdžansko potniško letalo strmoglavilo “zaradi zunanjega tehničnega vpliva” nad Rusijo. “Predsednik Ilham Alijev je poudaril, da je potniško letalo Azerbaijan Airlines med letenjem v ruskem zračnem prostoru naletelo na zunanje fizične in tehnične motnje, kar je povzročilo popolno izgubo nadzora,” so sporočili iz urada azerbajdžanskega predsednika.
Dodali so, da je Alijev poudaril, da to potrjujejo tudi številne luknje v trupu letala, poškodbe, ki so jih utrpeli potniki in posadka, ter pričevanja preživelih potnikov in članov posadke.
Azerbajdžan za nesrečo Rusije tako ne krivi neposredno, je pa tudi njihov minister za promet dejal, da je bilo letalo “povrženo zunanjim vplivom” in da je bilo med poskusom pristanka poškodovano z zunanje in notranje strani.
“Vsi preživeli so slišali tri eksplozije, ko je bilo letalo nad Groznim,” je dejal Rašad Nabijev. Povedal je tudi, da bodo azerbajdžanski preiskovalci zdaj preverili, za kakšno orožje oziroma raketo je šlo.

“Nemogoče je zanikati, da je bilo letalo sestreljeno nad ruskim ozemljem,” pa je o nesreči povedal poslanec azerbajdžanske koalicije Rasim Musabekov. Za tiskovno agencijo AFP je poudaril, da je bilo letalo poškodovano in da je pilot prosil za zasilni pristanek v Groznem. Namesto da bi bilo letalo usmerjeno na bližnja letališča, je bilo po njegovih besedah ” z nedelujočim sistemom GP poslano daleč stran čez Kaspijsko morje”.
Odzivi iz ZDA, EU in Ukrajine
Tiskovni predstavnik Bele hiše John Kirby je dejal, da bi bila za božično nesrečo potniškega letala v Kazahstanu lahko odgovorna Rusija. Po njegovih navedbah naj bi ZDA zaznale “prve znake” o ruski vpletenosti v nesrečo.
Dejal je tudi, da ZDA indicev o vpletenosti Rusije niso videle le na prejetih fotografijah nesreče, ampak tudi drugod. Medijem izjave ni podrobneje pojasnjeval, je pa novinarjem povedal, da so ZDA ponudile pomoč pri preiskavi nesreče, piše BBC.
Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas je pozvala k hitri in neodvisni mednarodni preiskavi dogodka. Kot je zapisala na družbenem omrežju X, je incident “krut opomnik” na strmoglavljenje letala družbe Malaysia Airlines, ki ga je leta 2014 nad vzhodno Ukrajino sestrelila raketa zemlja-zrak proruskih upornikov.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je govoril z Alijevom in mu izrazil sožalje. Ob tem je na družbenem omrežju X poudaril, da mora Rusija pojasniti incident in prenehati širiti dezinformacije.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje