Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski je dvignil kar nekaj prahu s predlogom Zahodu, naj ruskim državljanom prepove potovanja, kar naj bi vodilo do večjega pritiska na ruskega predsednika Vladimirja Putina. Pozivu se je po poročanju spletnega medija Politico pridružila finska premierka Sanna Marin, vizume za Ruse pa bi ukinila tudi estonska premierka Kaja Kallas. Še vedno je medtem med drugim napeto okoli jedrske elektrarne v Zaporožju na jugu Ukrajine, kjer Rusija po lastnih navedbah po nedavnem obstreljevanju namešča sisteme zračne obrambe. Prav tako je eksplodiralo strelivo na letališču na Krimu.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je Zahod pozval, naj Rusom prepove potovanja, s čimer želi spodbuditi zaveznike k še večjemu pritisku na ruskega predsednika Vladimirja Putina. V intervjuju za ameriški dnevnik Washington Post je Zelenski obstoječe sankcije proti Rusiji označil za šibke v primerjavi s sporočilom, ki bi ga Moskvi poslali s prepovedjo potovanj in popolnim embargom na ruske energente. “Najpomembnejše sankcije so zaprtje meja – ker Rusi jemljejo zemljo nekomu drugemu,” je dejal ukrajinski predsednik in dodal, da bi morali Rusi “živeti v svojem svetu, dokler ne spremenijo svoje filozofije”.
Po mnenju Zelenskega bi morali vsi Rusi prevzeti del krivde za Putinovo vojno. “Rekli bodo, ‘ta vojna nima nobene zveze z nami, celotno prebivalstvo ne more biti odgovorno, kajne?’ Lahko je. Prebivalstvo je izbralo to vlado in se z njo ne bori, se z njo ne prepira, ne kriči nanjo,” je dejal Zelenski.
V Moskvi so se na poziv Zelenskega odzvali z besedami, da je “nerazumnost razmišljanja v tem primeru presegla vse meje”, in da je potezo “mogoče razumeti le izjemno negativno”. “Vsak poskus izolacije Rusov ali Rusije je proces, ki nima perspektive,” je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
Nekatere evropske države naj bi po poročanju francoske tiskovne agencije AFP že ukinile nekatere vizume za ruske državljane, pojavljajo pa se tudi pozivi k odločnejšim ukrepom.
Ostrejša stališča finske in estonske premierke
Da bi EU morala razmisliti o prepovedi potovanja za ruske potnike, je denimo menila finska premierka Sanna Marin. “Ni prav, da lahko Rusi v času, ko Rusija izvaja brutalno vojno v Evropi, živijo normalno življenje, potujejo po Evropi kot turisti. To ni prav,” je Marin po navedbah Politica dejala za finsko javno radiotelevizijo Yle. Dodala je, da verjame, da bo na prihodnjih zasedanjih Evropskega sveta to vprašanje še bolj izpostavljeno.
Turističnih vizumov pa Rusom ne bi več izdajala niti estonska predsednica vlade Kaja Kallas, ki je na Twitterju zapisala, da je obisk Evrope privilegij in ne pravica. “Letalski promet iz Rusije je ustavljen. To pomeni, da medtem ko schengenske države Rusom izdajajo vizume, breme nosijo države, ki so sosede Rusije – Finska, Estonija in Latvija, ki so edine vstopne točke,” je zapisala.
Krepitev ofenzive na vzhodu, še vedno napeto na območju jedrske elektrarne v Zaporožju
Rusija medtem še naprej krepi ofenzivo na vzhodu Ukrajine, a v Kijevu zatrjujejo, da se ukrajinske sile močno in uspešno upirajo. O silovitih spopadih danes poročajo v mestih ob fronti blizu Donecka na vzhodu Ukrajine, poroča tiskovna agencija Reuters. Po trditvah ukrajinskih predstavnikov ruske sile v prizadevanjih, da bi prevzele nadzor nad regijo Donbas, izvajajo serije napadov, tudi iz zraka. Ukrajinska vojska trdi, da je odbila kopenske napade v smeri mest Bahmut in Avdijivka ter porazila ruske izvidniške enote, med drugim blizu Bahmuta.
Ruska stran razmere na terenu ocenjuje drugače. Čečenski voditelj Ramzan Kadirov je tako sporočil, da so sile pod njegovim vodstvom zajele tovarno na južnem obrobju mesta Soledar. Ruske sile so po lastnih navedbah tudi vdrle v vas Piski, obdano z barikadami, ruski mediji pa poročajo, da so pripadniki skupine Wagner vdrli na območje blizu mesta Bahmut.
Razmere danes ostajajo napete tudi okoli jedrske elektrarne Zaporožje na jugu Ukrajine, ki je največja nuklearko v Evropi, potem ko sta konec minulega tedna ukrajinska in ruska stran druga drugi očitali, da jo ogrožata z vojaškimi operacijami in obstreljevanjem. Ruska vojska po lastnih navedbah tam namešča sisteme zračne obrambe. “Okrepili bomo sisteme zračne obrambe v okolici elektrarne,” je danes za rusko državno televizijo po navedbah dpa dejal vodja ruskih vojaških oblasti v regiji Evgenij Balicki. Povedal je še, da elektrarna trenutno obratuje kot običajno.
Jedrska elektrarna v Zaporožju obsega skupno šest blokov s skupno močjo 5.700 megavatov. Do obstreljevanja minuli konec tedna so po ukrajinskih navedbah sicer delovali le trije bloki, še navaja dpa.
Ukrajinske oblasti so od minulega tedna, ko je v veljavo stopil odlok o obvezni evakuaciji iz regije Doneck, doslej evakuirale najmanj 3.000 ljudi, so danes sporočili iz Kijeva. V regiji naj bi sedaj ostalo še 350.000 prebivalcev, od tega približno 50.000 otrok.
Na letališču na polotoku Krim, ki ga je leta 2014 anektirala Rusija, je v bližini naselja Novofjodorovka danes eksplodiralo strelivo, pri čemer je bila ena oseba ubita, več pa ranjenih, so sporočile tamkajšnje oblasti in dodale, da so iz naselja medtem evakuirale trideset ljudi. Eksplozija se je zgodila v letalski bazi.
Поки найкраще відео із моментом вибуху на військовому аеродромі поблизу м. Саки у тимчасово окупованому Криму🔥 pic.twitter.com/oXRPQswP8A
— Serhii Sternenko (@sternenko) August 9, 2022
Guverner Krima Sergej Aksjonov je potrdil, da je zaradi eksplozij ena oseba umrla. Po zadnjih podatkih tamkajšnjega zdravstvenega ministrstva naj bi bilo ranjenih šest ljudi, vključno z otrokom, navaja ruska tiskovna agencija Tass. Ministrstvo za obrambo je medtem sporočilo, da letališče ni bilo tarča napadov, vzrok eksplozij pa še preučujejo.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje