Zelenski: Tri leta odpora. Tri leta hvaležnosti. Tri leta junaštva Ukrajincev

Svet 24. Feb 202507:55 > 18:33 1 komentar
Volodimir Zelenski
Foto: Valentyn Ogirenko/REUTERS

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je ob tretji obletnici ruske invazije na Ukrajino pozdravil tri leta upora in junaštva svoje države. V znak podpore so danes v Kijevu številni zahodni voditelji, Generalna skupščina ZN pa je sprejela dve resoluciji o vojni v Ukrajini.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je danes, ob tretji obletnici ruske invazije na Ukrajino, pozdravil tri leta upora in junaštva svoje države. “Tri leta odpora. Tri leta hvaležnosti. Tri leta absolutnega junaštva Ukrajincev,” je sporočil v objavi na družbenih omrežjih in se zahvalil vsem, ki branijo in podpirajo Ukrajino.

Ukrajinski obrambni minister Rustem Umerov je medtem ob obletnici poudaril, da si celotna država prizadeva za zmago, ukrajinske sile pa da se borijo za vsak meter ozemlja. “Danes je Ukrajina močan ščit v Evropi. Ustavili smo sovražnika, ki ogroža ves demokratični svet,” je zapisal na omrežju X.

Pri tem je Zahod pozval, naj podpira Ukrajino, dokler zadnji ruski okupator ne zapusti države. “Naša zmaga pomeni varnost za ves svobodni svet,” je nadaljeval in dodal, da so izkušnje, ki jih je Ukrajina pridobila v zadnjih treh letih za Nato neprecenljive.

Danes tako minevajo tri leta od začetka ruske invazije na Ukrajino, ki je zahtevala ogromno število žrtev in povzročila humanitarno krizo. Z menjavo oblasti v ZDA so se okrepila prizadevanja za končanje vojne, zaradi nove retorike ZDA pa Ukrajino skrbi, da bo izvzeta iz pogajanj.

Številni evropski voditelji so obiskali Kijev
Številni zahodni voditelji so obiskali Kijev (Foto: NTB/Javad Parsa via REUTERS)

Na obisku v Kijevu številni zahodni voditelji

V znak podpore so danes v Kijevu številni zahodni voditelji, med drugim sta v ukrajinsko prestolnico že prispela predsednik Evropskega sveta Antonio Costa, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in večina evropskih komisarjev ter španski premier Pedro Sanchez.

Osebno ali virtualno so se jim pridružili še predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola ter voditelji Litve, Latvije, Malte in Kanade. Prek spletne povezave se je vrha udeležil tudi slovenski premier Robert Golob, ki je nagovoril voditelje.

Ruski predsednik Vladimir Putin nam ne bo dal miru v zameno za nekaj, temveč si moramo mir priboriti z močjo, modrostjo in enotnostjo, je na srečanju z evropskimi voditelji dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Kot prvi korak za končanje vojne je ob tem predlagal izmenjavo vseh vojnih ujetnikov.

Da Rusija kljub nedavnim pogovorom z administracijo ameriškega predsednika Donalda Trumpa o končanju vojne ne namerava popustiti, je med obiskom ocenila tudi Ursula von der Leyen. “Putin si bolj kot kdaj koli prej prizadeva v tej vojni zmagati na terenu. Njegov cilj ostaja kapitulacija Ukrajine,” je dejala po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Komisarka Kos o pristopnih pogajanjih Ukrajine v EU

Ukrajinski premier Denis Šmihal se je na današnji skupni seji ukrajinske vlade in Evropske komisije v Kijevu zavzel za pospešitev približevanja Ukrajine EU. Pozval je k odprtju vseh šestih sklopov pogajalskih poglavij hkrati. Evropska komisarka za širitev Marta Kos je medtem izrazila upanje, da bi v prvi polovici leta odprli tri sklope.

“Približevanje Ukrajine Evropski uniji je treba pospešiti. Pozivamo vas, da revidirate obstoječe postopke in odprete pogajanja o vseh šestih sklopih hkrati. Ukrajina je pripravljena narediti napredek, sprejeti odločne reforme in postati članica EU. Vendar pa ta pot od vas zahteva veliko odločnost in politični pogum,” je ob začetku skupne seje povedal Šmihal.

Komisarka Kos je poudarila, da jih čakajo še številni koraki, a izrazila upanje, da bi še v času poljskega predsedovanja Svetu EU do konca junija odprli tri tematske sklope pogajalskih poglavij. To so prvi sklop o temeljnih vrednotah oz. vprašanjih, drugi o notranjem trgu in šesti o zunanjih odnosih.

“Nato bomo imeli še pol leta za odprtje preostalih treh. Vendar pa bomo morali trdo delati na obeh straneh,” je povedala.

Dodala je, da o odpiranju in zapiranju posameznih sklopov, v katere je razdeljenih 33 pogajalskih poglavij, odločajo države članice. Naloga komisije in ukrajinske vlade pa je, da članicam dajo na dejstvih temelječo podlago za sprejemanje odločitev.

Marta Kos
Marta Kos (Foto: Brigitte Hase/EP)

Generalna skupščina ZN sprejela dve resoluciji o vojni v Ukrajini

Generalna skupščina ZN je danes ob tretji obletnici začetka vojne v Ukrajini s 93 glasovi za, 18 proti in 65 vzdržanimi sprejela predlog resolucije Ukrajine in EU, ki zahteva pravičen mir ter popoln umik ruske vojske z ukrajinskega ozemlja. Zatem je sprejela še ameriški predlog, ki prav tako poziva k miru, toda brez pogojev.

Za ameriški predlog resolucije, ki je bil sprejet z amandmaji EU, je glasovalo 92 držav, med njimi tudi Slovenija. Proti jih je bilo osem, vzdržalo pa se jih je 70.

Ruski predlog amandmaja, ki je zahteval obravnavo izvornih razlogov za spopade v Ukrajini, ni bil potrjen. Rusija je nato glasovala tudi proti ameriškemu predlogu.

Ruski napad na Kijev
Kijev (Foto: Stringer/REUTERS)

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje