Zgodovinska misija ali draga turistična poteza? Bezosova odprava na udaru kritik

Svet 12. Apr 202513:55 2 komentarja
Katy Perry
Katy Perry (Foto: PROFIMEDIA)

V ponedeljek se na 11-minutni polet podjetja Blue Origin do vesolja in nazaj podaja šest znanih žensk. S tem bodo po 60 letih prva izključno ženska posadka, ki je poletela v vesolje. Šesterica, med katerimi bo tudi zaročenka Jeffa Bezosa Lauren Sánchez, poudarja zgodovinskost tega trenutka in njihovo željo pokazati moč žensk in opozoriti na nezastopanost žensk v astronavtskih vrstah. Vendar se ob turistični naravi poleta, ki bo enak predhodnim avanturam bogatašev in Bezosovih prijateljev, pojavljajo tudi kritike takšnega aktivizma.

V ZDA napovedujejo, da bo ponedeljek zgodovinski. Popoldne po našem času bo namreč v nebo poletela raketa zasebnega podjetja Blue Origin v lasti milijarderja Jeffa Bezosa, na kateri bo šest žensk. To bo prvi polet v vesolje z izključno žensko posadko po več kot 60 letih. Prva in zadnja, ki je to storila kot edina članica posadke, je bila sovjetska astronavtka Valentina Tereškova leta 1963.

Šesterica za razliko od prve kozmonavtke v vesolju ne bo preživela skoraj treh dni in ne bo 48-krat obkrožila Zemlje. Podale se bodo na 11-minutni turistični polet, ki ga Bezosovo podjetje ponuja od leta 2021. Z raketo se bodo povzpele na nekaj več kot 100 kilometrov nad Zemljino površje in prečkale Karmanovo črto, ki določa mednarodno priznan začetek vesolja. Glede na obljube podjetja bodo sledile štiri minute lebdenja v breztežnosti, nato pa vrnitev na trdna tla.

Ekipo, ki bo poskrbela za zgodovinski dosežek, sestavljajo zvezdnice, znanstvenice, znane osebnosti iz medijskega sveta in zagovornice pravic žensk. V šestčlanski ekipi bodo nekdanja raketna znanstvenica pri Nasi in šefica inženirskega podjetja STEMBoard Aisha Bowe, raziskovalka s področja bioastronavtike, nekdanja Nasina sodelavka in aktivistka Amanda Nguyen, novinarka in voditeljica jutranje oddaje na televiziji CBS Gayle King, pevka Katy Perry, producentka filmov Kerianne Flynn ter novinarka in Bezosova zaročenka Lauren Sánchez. Prav ona je sestavila misijo, ki so jo pri Blue Origin poimenovali NS-31.

Članice posadke so se v intervjuju za revijo Elle razgovorile o prihodnji avanturi. Velika večina si je želela poleteti v vesolje, z izjemo Gayle King, ki je sprva celo razmišljala, da bi ponudbo zavrnila. “Imela sem veliko treme, še vedno jo imam. Vendar vem, da je zelo zanimivo biti hkrati prestrašen in navdušen,” je dejala v intervjuju. Po njihovih besedah se najbolj veselijo občutka breztežnosti in pogleda na vesolje. Nekatere so se na let pripravljale tudi v simulatorju letenja in v testnih breztežnostnih okoljih. Medtem so druge poskušale z meditacijo pomiriti svojo nervozo.

Raketa New Shepard podjetja Blue Origin
Raketa New Shepard podjetja Blue Origin (Foto: PROFIMEDIA)

Proti stereotipom, diskriminaciji: “Potovanje v vesolje ni nekaj, po čemer bi bile ženske znane”

Zelo očitno je, da želi tokratna odprava z raketo Blue Origin poslati jasno sporočilo o moči žensk. Lauren Sánchez, ki je sestavljala ekipo, je za Elle dejala, da upa, da bo skupina razširila predstavo o tem, kako so videti raziskovalci, tudi na naslednje generacije. “Najbolj me navdušuje dejstvo, da se bomo lahko vrnili in navdihnili ljudi ter jih združili,” je dejala.

Članice posadke so izpostavile, da je med astronavti, ki so poleteli v vesolje, le 11 odstotkov žensk, pri rasnih manjšinah pa so ti odstotki še nižji. Feministični naboj in želja po boljšem zastopanju manjšin sta se kazala tudi v odgovorih članic posadke. Tako sta Aisha Bowe in Amanda Nguyen izpostavili svoje bahamske oziroma vietnamske korenine, medtem ko je Kerianne Flynn opozorila tudi na stereotipne predstave o ženskah in materah. “Zdi se mi, da potovanje v vesolje ni nekaj, po čemer bi bile ženske znane. Mame tega ne počnejo. Zdaj imam priložnost, da sem del te neverjetne ekipe, da dejansko odidem v vesolje in to izkušnjo prinesem nazaj,” je dejala za Elle.

Trasa turističnega poleta podjetja Blue Origin
Trasa turističnega poleta podjetja Blue Origin (Foto: Blue Origin)

Vse so napovedale, da se bodo v vesolje podale naličene in z urejeno pričesko. Bowe je dejala, da je vzdržljivost pričeske celo preverila s poletom s padalom. “Mislim, da je zelo pomembno, da nas ljudje vidijo takšne (naličene op. a.). Ta dihotomija med inženirjem in znanstvenikom ter lepoto in modo,” je dejala Nguyen.

Kako zgodovinski in prelomen je sploh lahko 11-minutni polet tik nad rob vesolja?

Nad zgodovinskim poletom in misijo posadke, da dokaže žensko moč in vsaj delno popravi nezastopanost žensk v astronavtskih vrstah, pa niso vsi navdušeni. Kot so kritično zapisali pri kanadskem portalu The Kit, je ta odprava “oprana” (ang. pinkwashed) z jezikom feminizma in boja žensk na področju znanosti, matematike, tehnologije, inženirstva …

Ob tem ne gre pozabiti pisma 21 bivših in tedanjih zaposlenih v podjetju Blue Origin iz leta 2021, v katerem so poleg mobinga in toksičnega delovnega okolja opozarjali tudi na “redno seksistično vedenje vodilnih moških v podjetju”. Poleg tega ne moremo spregledati tudi tihe naklonjenosti lastnika podjetja Jeffa Bezosa do ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki na vključenost, enakopravnost in spoštovanje do žensk ne da prav veliko.

Prav tako se lahko vprašamo, koliko lahko 11-minutni polet tik nad mednarodno priznan rob vesolja z avtomatizirano raketo, ki je šesterica ne bo upravljala, sploh prispeva k boju za izboljšanje položaja žensk v znanosti in med astronavti. Njihova pot ne bo namreč čisto nič drugačna od desetih predhodnih potovanj, ki jih je Blue Origin kot turistično atrakcijo ponudila bogatašem, zvezdnikom, Bezosovim prijateljem in redkim srečnim izbrancem.

“Kaj je sploh smisel tega,” se je v pogovorni oddaji na televiziji Today vprašala igralka Olivia Munn. “Za vas je zgodovinsko, da greste na vožnjo? Meni se zdi požrešno,” je dejala. Kot je dodala, je bilo raziskovanje vesolja namenjeno širjenju znanja in pomoči človeštvu. “Kaj bodo naredile tam zgoraj, da bo za nas tu spodaj bolje,” je sklenila Munn.

Olivia Munn
Olivia Munn (Foto: PROFIMEDIA)

Ne glede na plemenite namene šesterice, med katerimi so tudi aktivistke z dolgoletno kariero na področju skrbi za pravice žensk in zaščito žrtev spolnih napadov, pa je na koncu vse skupaj le posel. Cenik podjetja Blue Origin ni znan, so pa v preteklosti mesto v kapsuli prodali za 1,25 milijona dolarjev (okoli 1,13 milijona evrov). Na področju turističnih poletov na rob vesolja (in še malo čez) divja prava bitka med bogataši. Poleg Bezosovega podjetja je tu tudi Virgin Galactic britanskega poslovneža Richarda Bransona, interese za vesoljski turizem pa je nakazala tudi kopica drugih poslovnežev.

Na drugi strani pa se Blue Origin skuša vključiti tudi v tekmo za oskrbovanje Nase z raketami, ki bi jih agencija uporabljala na misijah in na poletih do mednarodne vesoljske postaje. Tu pa poleg Bezosa srečamo še enega bogataša. Elona Muska, ki je s podjetjem SpaceX že prodrl do Nase.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje