
Mehika je ZDA v zgodovinski izročitvi domnevnih preprodajalcev drog izročila tudi zloglasnega mamilarskega kralja Rafaela Cara Quintera. Bil naj bi eden od ustanoviteljev kartela Guadalajara, zadnja leta naj bi bil eden izmed voditeljev kartela Sinaloa. Z njim je v ZDA prispelo še 28 drugih osumljencev, med njimi več vodij kartelov.
Mehika in ZDA so se v četrtek dogovorile o sodelovanju v boju proti trgovini z drogami. Mehika je severni sosedi v skladu z dogovorom izročila 29 domnevnih preprodajalcev drog. Med njimi je več zloglasnih mamilarskih kraljev, tudi Rafael Caro Quintero, ki je obtožen umora agenta ameriške agencije za boj proti trgovini z mamili (DEA). Agenta naj bi Quintero umoril v 80. letih prejšnjega stoletja.
Mehiške oblasti zloglasnega narkokralja štejejo za ustanovitelja kartela Guadalajara. Kartel naj bi omenjenega agenta najprej ugrabil in mučil, nato pa ubil. Zaradi svoje vloge v umoru je bil Quintero za 28 let zaprt v mehiškem zaporu, a so ga leta 2013 zaradi tehničnih razlogov izpustili. Mehiško vrhovno sodišče je pozneje razveljavilo odločitev, s katero ga je osvobodilo, in postal je ubežnik.
Po navedbah FBI se je vrnil Quintero v trgovino z mamili kot višji vodja kartela Sinaloa. Julija 2022 ga je znova ujela mehiška mornarica.
“Caro Quintero, kralj kartelov, ki je širil nasilje, uničevanje in smrt po ZDA in Mehiki, je bil štiri desetletja na vrhu seznama najbolj iskanih ubežnikov DEA, danes pa lahko s ponosom povemo, da je prispel v ZDA, kjer bo zadoščeno pravici,“ je v četrtek dejal vršilec dolžnosti DEA Derek S. Maltz.
Na seznamu 29 ljudi, osumljenih kaznivih dejanj v zvezi s prepovedanimi drogami, so tudi nekdanji šef kartela Juarez Vicente Carrillo ter nekdanja šefa kartela Zetas, brata Omar in Miguel Angel Trevino Morales.
V primeru obsodbe številnim izročenim osumljencem grozi smrtna kazen, je sporočilo ameriško pravosodno ministrstvo in dodalo, da bodo tožilci razmislili tudi o obtožbah zaradi terorizma. Mike Vigil, nekdanji vodja mednarodnih operacij pri DEA, je četrtkovo izročitev označil za zgodovinsko. Kot je pojasnil, je Mehika v preteklosti naenkrat izročila le nekaj osumljencev.
Med ZDA in Mehiko sicer napeto zaradi carin
Do nepričakovanih izročitev prihaja po srečanjih visokih predstavnikov obeh vlad v Washingtonu in v času, ko se Mehika trudi skleniti dogovor z ZDA, da bi se izognila ameriški uvedbi carin. Po srečanjih v Washingtonu sta se državi dogovorili tudi o usklajenih ukrepih v boju proti trgovini z drogami.
Ameriški predsednik Donald Trump je napovedal, da bodo ZDA s torkom uvedle 25-odstotne carine na uvoz iz Mehike. Zanje se je odločil, ker meni, da Mehika naredi premalo za preprečevanje nelegalnih prehodov meje in tihotapljenja mamil. Mehiška predsednica Claudia Sheinbaum si prizadeva za sodelovanje z ZDA in je večkrat izrazila optimizem, da se je mogoče carinam izogniti.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje