Indijsko glavno mesto je že nekaj tednov v primežu strupenega smoga, tamkajšnji prebivalci pa po podatkih merilcev kakovosti zraka dihajo najbolj onesnažen zrak na planetu. Kakovost zraka se v New Delhiju vsako leto poslabša v tem obdobju, vendar analitiki ocenjujejo, da zrak še nikoli ni bil tako onesnažen, kot je letos. Bolnišnice so polne ljudi, ki imajo težave z dihanjem, zdravniki pa odkrivajo vse več bolezenskih stanj, povezanih z dihanjem onesnaženega zraka.
V prvi kliniki v New Delhiju, namenjeni zdravljenju bolezni, ki so posledica onesnaženega zraka, Deepak Rajak težko zajema sapo. V zadnjih dneh so se njegove težave z astmo poslabšale, zato ga je hči pripeljala na kliniko. V čakalnici je 64-letnik za CNN povedal, da je zelo zadihan in da ga muči neprestan kašelj. “Nemogoče je dihati. Pripeljal sem se z avtobusom, občutek sem imel, kot da se dušim,” je dejal.
Specializirana klinika v delhijski bolnišnici Ram Manohar Lohiya (RML) je bila ustanovljena lani zaradi potreb zdravljenja vse večjega števila bolnikov, ki trpijo za boleznimi, povezanimi s hudim onesnaženjem zraka. Kvaliteta zraka se namreč v indijskem glavnem mestu vsako zimo še izdatno poslabša.
Od konca prejšnjega meseca je mesto v objemu strupenega smoga, ki je dan spremenil v noč, ogroža življenja milijonov ljudi, zastira razgled in ovira polete letal. Podatki o kakovosti zraka kažejo, da v nobenem mestu na svetu ni bolj onesnaženega zraka, kot je v New Delhiju. Lokalne oblasti so prejšnji teden razglasile izredne razmere, šole so zaprte, ljudi pa so pozvale, naj ostanejo doma.
Vendar to za Rajaka ne pride v poštev, saj je njegovo preživetje odvisno od prihodkov, ki jih ustvari z delom v kemični čistilnici. “Kaj naj naredim? Moram zapustiti hišo, da grem v službo. Če ne bom zaslužil denarja, kaj bom jedel? Ko zapustim dom, se mi zaradi onesnaženega zraka naredi cmok v grlu, zvečer pa imam občutek, da ne bom preživel,” je dejal.
Letos je bil zaradi težav z dihanjem že enkrat hospitaliziran, boji se, da bo kmalu ponovno obležal v bolniški postelji.
V nekaterih predelih New Delhija je stopnja onesnaženosti ta teden presegla 1.750 na indeksu kakovosti zraka. Vsaka meritev nad indeksom 300 pa velja za nevarno zdravju. V sredo je bila vrednost najmanjšega in najnevarnejšega onesnaževanega delca PM2,5 več kot 77-krat višja od varnih vrednosti, ki jih določa Svetovna zdravstvena organizacija.
Delci PM2,5 pri vdihavanju prodrejo globoko v pljučno tkivo, tam pa lahko vstopijo v krvni obtok. Njihovo vdihavanje je povezano z razvojem astme, nastankom srčno-žilnih bolezni, bolezni pljuč in dihal, rakom ter kognitivnimi motnjami pri otrocih.
V zadnjih tednih mnogo prebivalcev indijskega glavnega mesta tarna nad posledicami hudega onesnaženja zraka. Za CNN so dejali, da imajo težave z dihanjem, trpijo za bolečinami v grlu, muči jih kašelj ali pa jih pečejo oči.
“V očeh imam občutek, kot da sem si vanje natrosil čili. Ko pridem zvečer domov in si umijem roke in obraz, mi iz nosa priteče črna snov. To se mi še ni nikoli zgodilo,” je dejal Mohamed Ibrahim, dolgoletni voznik avtobusa v New Delhiju.
Ker se z avtobusom vozi skozi onesnažen zrak, ga že dlje časa boli v prsih, a kot pravi, ne more nehati delati, saj je od dela odvisno njegovo preživetje.
64-letni Aditya Kumar Shukla, upokojeni pripadnik indijskih letalskih sil, je za CNN dejal, da ob tako hudem onesnaženju zraka ne zapušča stanovanja. “Ne moreš narediti prav ničesar. Tudi če si v stanovanju, vanj prodre onesnažen zrak,” je dejal Shukla, ki je bil letos zaradi težav z dihanjem že trikrat hospitaliziran. Kot pravi, bi se najraje preselil iz glavnega mesta, če bi imel to možnost.
Zdravnik na kliniki RML Amit Jindal je dejal, da so v zadnjem času s sodelavci opazili izrazito povečanje števila bolnikov, ki imajo zdravstvene težave z dihali in pljuči, odkar je mesto zajel smog in je zrak zelo onesnažen.
Ob tem se pri mnogih – tudi nekadilcih – lahko pojavi tudi kronična obstruktivna pljučna bolezen. To je bolezen pljuč, ki omejuje pretok zraka in povzroča težave z dihanjem. “Pri številnih bolnikih, ki so bili dlje časa izpostavljeni onesnaženju zraka in ob tem delajo še v prašnih območjih, se lahko razvije kronična obstruktivna pljučna bolezen. Ob tem so veliko bolj dovzetni, da zbolijo še za pljučnim rakom,” je dejal.
New Delhi se sicer že več kot dve desetletji spopada z visoko stopnjo onesnaženosti zraka. Kakovost zraka se vsako leto poslabša ob prehodu iz poletja v hladnejše mesece. Ko v mestu nekaj časa ne piha veter, se nad mestnim nebom pojavi smog, ki ga povzročajo požari, kurjenje kmetijskih odpadkov, elektrarne na premog in gost promet.
Indijske oblasti so zaradi onesnaženosti zraka sprožile nekatere izredne ukrepe, med drugim so ponekod prepovedali vožnjo tovornim vozilom in zaustavili določena gradbišča. Ob tem ceste škropijo z vodo, da bi prah ostal na tleh in se ne bi dvigal.
Vendar strokovnjaki ocenjujejo, da so ta prizadevanja oblasti le začasni ukrepi, ki ne bodo odpravili osnovnih vzrokov onesnaženosti zraka.
“Dejanski ukrepi za zmanjšanje emisij pri virih onesnaženja so bili zelo omejeni, z gotovostjo lahko trdim, da intenzivnost vladnega odziva za zmanjšanje teh nevarnih ravni onesnaženosti zraka ne ustreza intenzivnosti izrednih razmer, s katerimi se soočamo,” je za CNN dejal okoljski analitik Sunil Dahiya.
Indijska vlada je sicer leta 2019 uvedla nacionalni program za čisti zrak, da bi izboljšala kakovost zraka v mestih, na nacionalni ravni pa je bilo ustanovljenih še več drugih odborov za boj proti onesnaženosti zraka. A analitiki pravijo, da se vlada bolj osredotoča na odzivanje ob izrednih razmerah kot v trajna prizadevanja za izboljšanje kakovosti zraka.
“Prizadevati bi si morali za sistematične in celovite ukrepe, ki zmanjšujejo onesnaževanje pri samih virih, kar pomeni, da se moramo začeti pogovarjati o tem, koliko k onesnaženju zraka prispevajo promet, energetski sektor, industrija, sežiganje odpadkov,” je dejal Dahiya.
Avtorji članka: Esha Mitra, Aishwarya S. Iyer in Helen Regan / CNN
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje