V Indiji pravijo, da so naredili nov korak k zaščiti žensk. Moški, ki po končanem spolnem odnosu prelomijo prej dane obljube o poroki, gredo lahko do 10 let v zapor. Novi zakon je že sprožil številne debate, med drugim o tem, ali ga bodo sodišča sploh uporabljala in ali bi se lahko interpretiral na napačen način.
V Indiji so posilstva in različne oblike spolnih zlorab zelo pogosta. Med zelo razširjene zlorabe spada tudi goljufija poroke, pri kateri moški ženski obljubi poroko, po končanem spolnem odnosu pa obljubo prelomi, poroča CNN.
Vlada se je zaradi pogostosti takih spolnih zlorab odločila, da ženske pred izkoriščanjem zaščiti z zakonom. V začetku julija so posodobili 164 let star kazenski zakonik, poroka pod pretvezo pa je postala kazniva.
“Kaznivo dejanje spolnega odnosa z obljubo po poroki, ki je ne bi nameravali uresničiti ali z uporabo drugih goljufivih sredstev, kot je lažna obljuba kariernega napredovanja ali poroke z lažno identiteto, se kaznuje z zaporom do 10 let in denarno kaznijo,” 69. člen novega zakonika povzema CNN.
Čeprav gre za nov zakon, so se opisani primeri v zadnjih letih že večkrat znašli pred sodišči. Indija ima namreč do spolnosti močno konservativen odnos – pri neporočenih ženskah močno poudarjajo nujo po ‘neomadeževanosti’, zakonske zveze pa so pogosto sklenjene na podlagi bogate dote. Zunajzakonske skupnosti v večini države še vedno veljajo za tabu, kakršen koli namig o neprimernem vedenju pa lahko ženskam močno oteži sklenitev zakonske zveze.
“O primerih posilstev pod pretvezo obljubljene poroke se premalo govori,” je ob tem izpostavila direktorica indijske nevladne organizacije za pravice žensk Majlis Law Audrey Dmello, ki zato podpira novi zakon. “Ženskam bo omogočil, da povedo, kaj se jim je zgodilo,” je povedala za CNN.
Zmedena sodišča
Indijska sodišča so že pred spremembo kazenskega zakonika v več primerih razsodila, da je spolni odnos pod lažno pretvezo kaznivo dejanje posilstva. Ko je prišlo do primerov ‘nesporazumnega spolnega odnosa z obljubo poroke’, pa so si bile sodniške odločitve zelo različne.
Vrhovno sodišče je denimo v primeru iz leta 2019 odločilo, da se prelomljena obljuba poroke razlikuje od lažne obljube po poroki, moškega, ki je po letih romantičnega razmerja prekinil zaroko, pa ni obsodilo. “Ženska je nadaljevala zvezo, čeprav je vedela, da obstajajo ovire, to ne šteje za posilstvo,” piše v sodbi.
Istega leta je indijsko vrhovno sodišče v podobnem primeru sprejelo drugačno odločitev. Zdravnika iz osrednjega dela države, ki je ženski sprva obljubil poroko, nato pa se poročil z nekom drugim, so obsodili na 10 let zapora, plačati je moral tudi 50.000 rupij denarne kazni (približno 545 evrov). “Te različne sodbe kažejo, da so celo sodniki zmedeni,” pravi indijski odvetnik Tanvir Siddiki.
Je to kriminalizacija razhodov?
Novi kazenski zakonik tudi razlikuje primere “obljube poroke” od posilstva, vendar nekateri pravniki pravijo, da so parametri še vedno nejasni. Pravnike skrbi tudi, kako bodo ženske na sodiščih lahko dokazale prevaro in namen sklenitve zakonske zveze. “Kako je mogoče dokazati namero osebe?” se denimo sprašuje Siddiki.
Odvetnik je posebej poudaril, da nova zakonodaja v primeru posilstva ne narekuje več nujnega zdravniškega pregleda ženske, zato jim bo še težje dokazati storjene zločine.
Med prebivalstvom se porajajo tudi vprašanja, ali novi zakon res varuje ženske pred posilstvi ali kriminalizira razhode. “Živimo v času, ko si ljudje ne želijo poroke, ampak zvezo,” je izpostavil 21-letni Durjoy Biswas.
“Tudi, če moški laže o poroki, je spolni odnos lahko sporazumen in ne gre za posilstvo. Če je spolni odnos storjen s silo, pa laž nima velike vloge,” pa je poudarila 19-letna Vanshika Bhattad.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje